1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совет за CV

Дискусија во 'Барање работа' започната од karamelka, 6 декември 2010.

  1. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски

    За да биде поверодостојно јас старото име на школата би го пишала. Односно како што гласи името на дипломата т.е сертификатот за завршениот степен/курс :)
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  2. dancewiththedevil

    dancewiththedevil Нов член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Ми треба мотото зошто би сакал да бидам градежен работник само тоа ми фале за да испратам цв ке може ли некој да ми помогне ?
     
  3. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Јас сум апсолвент. Ми остана уште да бранам дипломска а сакам да се пробам да пуштам св-а и незнам како да нагласам во резимето?
     
  4. sanja.burgundy

    sanja.burgundy Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2013
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    9.083
    Пол:
    Женски
    Додипломски студии "годината која си започнала - во тек " (пр. 2009-во тек)
    Барем мене ми беше така додека студирав. Бидејќи немаш диплома, вака е најсигурно, не знаеш кој ќе побара и фотокопија или доказ за завршени студии :)
     
    На Mimi123 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. f.e.m.i.n.k.a

    f.e.m.i.n.k.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    764
    Пол:
    Женски
    Девојки во CV-то на europass го пишувате ли просекот со кој сте завршиле факултет и каде...позз
     
  6. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186
    Во св-то на europass кај што е делот за образование пишувате и општи и стручни предмети како што е во примерите? И кои предмети ако пишувате тие во дипломата од екстерно што ми се?
     
  7. Oden

    Oden Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ќе биде ли глупо на CV то да ја ставам сликата од табло, не сликаа со капи, а друга официјална слика немам
     
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.943
    Допаѓања:
    20.730
    Јас мислам дека не би било глупаво.
     
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Samo ako imas visok prosek sto ke te napravi porazlicna od drugite.
     
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Vo North Amerika nikogas ama bas nikogas slika ne se stava. Eve malava e 16god i prvoto rezime go pisuva, nekoj listovi sto im gi dala ucitelkata so golemi bukvi pisuva NE sliki, veroispovest i opis kako izgledas.
    http://www.wa.gov/esd/guides/resume/write/write_components.htm
    http://www.quintcareers.com/resume-dos-donts.html

    Eveti ubav primer kako treba da izgleda
    http://www.newstoliveby.net/2014/10/20/resume-template/
    GOOD LACK
     
  11. Oden

    Oden Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Мене ми е нереално тоа барање на слика во CVто, работодавачите не треба да ги оценуваат вработените или потенцијалните вработени по нивниот изглед туку по нивните квалитети. Не може сите да изгледаме како манекенкине од насловна страна, ако моите квалитети одговараат на барањата за некое работно место личниот изглед не треба да биде пресуден за добивањето на работата. Но за жал ова е Македонија каде што квантитетот се става пред квалитетот и сите работодавачи те проценуваат по личниот изглед а не по знаењето што го имаш.
     
    На swizzlec, crazylady и toogood им се допаѓа ова.
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    Баш во Македонија многу не се бара слика, зависи од работодавецот, меѓутоа повекето не бараат. Сами нудиме слики пошти симнуваме готови цв од нет, а на нив има и простор за слика. Во арапските држави освен профилна слика на цв-то се бара и целосна слика. Me фати инат стаив само профил, ми вратија дека морам да покажам и друга слика, со цела фигура, без разлика каква е, дали е на бела позадина или не, меѓутоа мора да ме има цела.
     
  13. Oden

    Oden Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Немам некое големо искуство со поднесување на CV, но скоро сите познанички и другарки кои аплицирале до сега за работа обавезно им барале и слика
     
  14. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Јас незнам зошто толку се противите во приложувањето на слика? И онака ќе ве видат кога ќе отидете на интервју. :^)
    А тоа со слика со целосен изглед навистина е глупаво да се приложува освен ако не аплицирате за хостеса, келнерка, продавачка, секретарка, рецепционерка, струјардеса или уште нешто каде што физичкиот изглед е пресуден за добивање на работното место. Во никој друг случај не го оправдувам.
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Acisal

    Acisal Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    165
    Da malku e glupo mislam. Eventualno da probas vo fotosop da ja izvadis kapata, no neznam dali moze toa ne sum tolku vicna. Da vidis nekoj sto se razbira poveke da ja izvadi kapata.
     
  16. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Мислам дека воопшто не треба да гледате негативно на ставањето на слика во CV (во формат-како за на пасош).Затоа што тоа е одличен начин за да ве запомни оној кој ви го прегледувал CV и мотивационото. Фотогравската меморија полесно се помни за разлика од името и презимето кое може и да се поклопи со некој друг кандидат, па и да настане забуна.
    еве ви пр. Кога аплицирав за своето прво работно место, самошто влегов за на интервју господинот што ме испрашуваше прво што ми рече беше...- Ова е девојчето чие мотивационо ви го читав. Те запомнав по фотографијата..... Значи немаше потреба ни да се претставувам.
    И некој од вас ќе рече дека тие веќе го имаат CVто пред нив скоро секогаш. Да тоа е точно, но ако нешто им оставило впечаток многу е полесно преку сликата да се сетат на вас отколку на вашето име и презиме.
    Затоа јас секогаш сум ЗА за фотографија.
    Во однос на тоа каква треба да биде фотографијата важно е само да личите на неа. Знам дека ова ќе ви звучи смешно ама некои луѓе претеруваат во фотошопот и во шминката што во реалноста ќе се чудите дали се тоа навистина тие. Значи можеш да си ја ставиш и од таблото ако изгледаш исто како тогаш.
    Да не биде на сликата плавуша а во реалноста црнка;)
     
    На crazylady, mims-89 и AnaKarenina им се допаѓа ова.
  17. Oden

    Oden Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Не сум баш иста како на сликата од таблото, тогаш имав долга коса сега кратка... нема врска веќе го поднесов CV- то заедно со мотивационото писмо и сега чекам резултати, се надевам на позитивен одговор
     
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    5 Things You Should Absolutely Never Put on a Resume
    http://business.time.com/2013/11/11/5-things-you-should-absolutely-never-put-on-a-resume/

    Pictures.
    If your resume or profile on a site like LinkedIn has your photo, a recruiter isn’t going to spend any longer looking at it. Instead, they’ll just spend valuable seconds — 19% of those six seconds, TheLadders found — looking at the picture instead of reading what they need to find out about you. “And no crazy fonts, colors, anything that’s going to distract them from the content,” Augustine says.

    7 Things To Never Put On A Resume
    http://jobs.aol.com/articles/2012/03/19/dont-put-this-on-your-resume/

    Yet there are certain items that should never appear on any resume, whether you're applying for a job in construction, education, health care or manufacturing. To make your life easier, we put together a list of seven items that no job seeker should ever put on a resume. Employers will thank you (hopefully by hiring you) if you don't waste their time with useless information. Do yourself a favor and leave these seven items off.
    1. Your Picture

    Unless a job posting specifically asks for your picture (and very few jobs will), don't include it just for fun. Not only are your looks irrelevant to your potential as an employee, but you're putting employers in an awkward legal spot. In most cases, they'll throw your resume away without looking at it, to avoid the issue altogether.
     
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Девојки праев cv во euro pass го напишав што го напишавкога го зачував не ми излегоја полињата за контакт што се скајпот и телефонот слики уште немам ставено бидејќи се немав сликано ок се изнервирав вкрај можи малку помош?:(
     
  20. joana18

    joana18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    266
    Во некои огласи освен CV се бара и КРАТОК ОПИС ,дали може некој да ми помогне бидејќи во CV ги пишува моите карактеристики не ми е јасно...