1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    девојки имате ли состав во врска со панонските легенди :*
     
  2. mace1

    mace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    ако може некој да ми помогне за есеј за Eвгениј и Oнегин или за странствувањата на чајлд харолд :^)
     
  3. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Еве ти некои информации од Идивиди форумот.
    Панонски легенди
    Св. Кирил и Методиј на Словените им го дале најсилото оружје во борбата против асимилацијата-азбуката. Нивните најистакнати ученици, доследни на делото на своите учители, со успех го продолжиле ширењето на словенската писменост и култура.На патот на писменоста како моќно оружје го користеле напишаното дело Едно од првите оригинални дела напишани на словенски јазик е Панонски легенди.
    Композицијата на двете житија е мошне добро изградена. Тие содржат воведен дел во кој се слават величината на господ, изложување во кој е раскажан животниот пат на браќата по хронолошки ред, а во завршниот дел се искажани цитати од Евангелието. Изобилуваат со компарации, епитети, раторички прашања, а стилот е разбирлив за сите Панонски легенди содржат две житија Житието на Св. Кирил и Житието на Св Методиј. Во овие житија познати уште и како Моравски легенди најопширно е опишан животот и работата на словенските браќа во Панонија, односно Моравија. Житието на Св. Кирил почнува со опис на животот на св. Кирил од неговите детски години и неговата наклонетост кон науката и мудроста,
    “ ...Кога почна да оди на училиште, Константин напредуваше во учењето најмногу од сите ученици...“
    и продолжува со опис на неговото школување во Магнаурската школа, потоа како библиотекар во црквата Св. Софија. Авторот опширно ги објаснува мисите на св. Кирил, времето на пишувањето на азбуката. Посебно место зазема неговиот престој во Моравија, радоста на Словените за можноста за учење на мајчин јазик. Авторот ја опишува и зависта и клеветите на германските свештеници пред папата, како и борбата за одбрана на словенската писменост. Во Житието за Методи опишан е животот и делото на постариот брат Методиј. Во двете житија, односно во Панонски легенди основната идеја е да се докаже и одбрани правото на Словените на свој јазик, писменост и култура. Авторот двајцата браќа ги нарекува, раби божји, прикажувајки ги како апостоли и светци, божји избраници за големи дела кои не сакале ништо за себе. Овие учени луѓе го одбраниле своето дело со мудрост: Зарем Сонцето не не грее сите?”. Поради тоа папата ги ослободил, а луѓето ги сакале и на секој чекор им ја искажувале својата љубов.
    Панонски легенди се од извонредно значење за историјата, литературата и постоењето на словенските народи. Тие беа, се и ќе бидат најбогатиот извор од кои се црпат податоци за првите словенски просветители, творците на првата словенска азбука.

    И еве ти линкчиња на кои имаш повеќе податоци, па можеш да склопиш еден текст и самата. :)
    http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0% ... 0%B4%D0%B8
    http://makedonskijazikiliteratura.blogs ... _3749.html
    http://mk.wikisource.org/wiki/%D0%96%D0 ... 0%B4%D0%B8)
     
    На Belieberka666 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
  5. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Се извинувам поради тоа што пишувам 2 поста, но не ми дозволуваше толку веб-адреси да ставам во 1 пост. :)

    Еве од на Кајгана, имаш голем состав. Колку е добар ти ќе си видиш. :D
    А.С.Пушкин
    Евгениј Онегин.
    Писмена работа за III-година.
    Со огромен Вовед...
    Romantizmot e literaturen pravec koj se pojavuva kon krajot na XVIII i pochetokot na XIX vek, vo uslovi koga selanstvoto kako klasa isceznuva.
    Site pisateli od ovoj period imaat chuvstvo na pesimizam I beznadezhnost poradi shto tie svojata uteha ja naogjale vo minatoto I religijata, pritoa begajkji od realnosta. Romantizmot pretstavuva subjektivno iskazhuvanje na lichnite chuvstva, a najchesto se prikazhuvani nezadovolstvata od segashnosta, poradi shto se kopneelo po neshto novo, nepoznato , egzotichno. Se gradel kult kon minatoto, mistichnosta, sredniot vek,heroizmot, zhenata..
    Romantizamot vo Rusija se pojavil kako rezultat na opstestveno-politickite promeni vo pocetokot na XIX vek ,progresivnata ruska intelegencija go revitalizirala potisnatiot optimizam.Eden od najbitnite priznaci na romantizmot vo rusija e vo toa sto inspiracijata avtorite ne ja barale vo antickata knizevnost tuku, barale novi originalni temi , ne se obiduvale da ja definiraat poezijata bidejkji "poetskiot ideal e besponecen i nedostizen" , tematskata originalnost ja barale vo ruskata istorija kako i ruskiot folklor.Od posebno znacenje e filozofskoto pismo na Cadaev vo koe ja otslikuva opstata atmosfera vo togasna Rusija vo nego bile ispishani nekolku priznaci kakvi shto se ,
    -tazniot pogled na razocaraniot covek
    -pesimisticki crni idei
    -totalno dezorientiranost i bezperspektivnost
    -istorijata na duhovniot razvoj na Rusija ne dosla do nekoe znacajno soznanie i vistina
    -Od minatoto ne e nasledeno nisto vredno i ne e vo sostojba da gi prifati naprednite zapadnoevropski misli
    -ja reafirmira srednovekovnata mistika ukazuvajkji deka spasot e vo prifakjanje na evropskiot kapitalizam
    Ova pismo ne bilo opsto prifateno od secija strana,kako na primer od A.S.Pushkin.Koj e eden od najznacajnite pretstavnici na ovaa literatura.
    *Edno od najpoznatite dela na Pushkin e romanot "Evgenij Оnegin".Ovoj roman ja otslikuva realnosta na ruskoto dvorjanstvo i sekojdnevnite problemi so koi se soocuvaat lugjeto vo Rusija vo toj period.Ovoj roman go socinuvaat osum peenja , so razlicen broj na pesni.Toj ja sozdal "oneginskata strofa" koja e sostavena od 14 stiha.
    Spored Temata ovoj roman e polifonicen.Ima povekje temi kako sto e mladeshkata , idealizirana i neostvarena ljubov na Tatjana kon Onegin, i nejzinoto sozrevanje; dvobojot;odnosot selo-grad. Dejstvoto se odviva vo Petrovgrad , Moskva i na selo, po hronoloshki red so paralelen razvoj na nekolku sizejni linii, realizirano preku seznaecki narator.
    Likovite se individualizirani.Kako glaven lik se pojavuva Evgenij Onegin koj e pretstavnik na gradskoto blagorodnistvo.Toj e mnogu samouveren covek koj umee da go prikrie svoeto neznaenje i povrsno obrazovanie.Prioritet vo zivotot mu se golemite zabavi i balovi na koi go trosi svoeto bogatstvo , a kon zenite se odnesuva ladnokrvno.Toa doagja do izraz koga go dobiva pismoto na Tatjana koja e ludo vljubena vo nego. Toa pismo ne go dopira mnogu i ja odbiva, poradi toa sto mu pretstavuvala tovar.
    Taa e idealizirana kako tradicionalna ruska zena koja se bori protiv opstestvenata konvencionalnost.
    Za razlika od drugite zeni , taa projavuvala interes kon knigata, sto ne bilo svojstveno za edna zena vo toj period.
    Pushkin go pretstavil kako "Izlishen Covek"-covek koj ima pozicija i mokj no ne doprinesuva nishto i za nicij razvoj.So ovoj epitet e pretstaven i Lenski koj bil pretstavnik na selskoto blagorodnishtvo.
    Spored Belinski ovoj roman pretstavuva svoevidna enciklopedija na ruskoto opstestvo od prvata polovina na XIX vek.
    Pushkin ova delo go napishal na nov literaturen jazik koj e kombinacija na narodniot i romanticarskiot jazik.
    Stilot vo deloto e klasicen , narativen , ima digresii kako i povtoruvanja i zabavuvanja.
    Edno od stilskite izrazni sredstva koe dominira e ironijata.Preku koja pisatelot dava satiricna slika za intelektualnata vrednost na licnost koja premnogu vreme posvetuva na svojot izgled. Bez ogled na licnite angazmani , sekoj covek mora da se vklopi vo konvencionalnite normi na svojata sredina.Digresijata se primenuva povekjepati vo tekot na deloto ,kako za socijalniot status na Evgenij Onegin taka i za negovioto vospituvanje i obrazovanie i negoviot stil na zivot.
    * Pushkin ima mnogu bitna uloga vo literaturata, taka Lermontov pishuval pod negovo vlijanie glavno prezemajki ja ironijata.

    Од Идивиди.
    Главен лик во романот е Евгениј Онегин. Тој е претставник на градската благородничка средина.Тој е и многу самоуверен човек кој умее да го прикрие своето незнаење и површно образование.Неговите стремежи и чувства се нестабилни.Тој се обидува од здодевноста да избега со пишување поезија и читање книги,но не успева.Ништо не го интересира-забавите му стануваат здодевни и животот на село му е здодевен и дружбата со Ленски му е здодевна,а љубовта на Татјана му претставува товар.Навикнат да се однесува кон жените ладнокрвно,тој и кон неа е таков.Нејзиното писмо не го допира премногу,а кога ја одбива за да не ја навреди,се обвинува себеси и своето сфаќање за слободен живот.Сепак,настапува џентлменски бидејќи веројатно чувствуванекаква симпатија и сожалување кон неа штом не ја искористува нејзината љубов,како што тоа го правел многупати претходно.
    Најнегативно е неговото однесување на именденот,кога за да го направи Ленски љубоморен,тој цела вечер танцува со Олга.И зошто ? Само затоа што му била здодевна љубовта на Татјана.Уште пострашно е што избрзува и не размислува за последиците .Од истите причини го прифаќа двобојот во кој го убива својот пријател.Тврдоглавоста и глупавоста го прават убиец.Меѓутоа,не е рамнодушен на тоа што го прави.Го гризе совеста и сосема се повлекува одејќи во непознат правец.
    Кога повторно ја сретнува Татјана,тој не може да се помири што таа е туѓа и недостижна.Не може да се помири со нејзиното студенило и одбивање и затоа лудачки се вљубува во неа-до разболување.Но,Онегин не би бил свој кога на крајот не би се помирил и вратил на претходните идеали,на распуштениот и безделнички живот,тешејќи се дека времето може да излечи се.

    И повторно, неколку линкчиња:
    http://issuu.com/acentar/docs/nameeeb5c4
    http://www.scribd.com/doc/94543977/%D0% ... 0%B8%D0%BD

    Едит: Еве и за Чајлд Харолд, повторно од Кајгана.
    Џорџ Гордон Бајрон- Чајлд Харолд
    Писмена работа III-година

    Romantizmot e literaturen pravec koj se pojavuva kon krajot na XVIII i pochetokot na XIX vek, vo uslovi koga selanstvoto kako klasa isceznuva. Site pisateli od ovoj period imaat chuvstvo na pesimizam I beznadezhnost poradi shto tie svojata uteha ja naogjale vo minatoto I religijata, pritoa begajkji od realnosta. Romantizmot pretstavuva subjektivno iskazhuvanje na lichnite chuvstva, a najchesto se prikazhuvani nezadovolstvata od segashnosta, poradi shto se kopneelo po neshto novo, nepoznato , egzotichno. Se gradel kult kon minatoto, mistichnosta, sredniot vek, heroizmot, zhenata..
    Romantizmot vo Anglija so svojata pojava megju 1800-1832 gi obrabotuva kultot kon prirodata, covekot kako prirodno bitie, humanosta I narodnoto tvoreshtvo. Paralelno so svojot golem talent I so buntovnata priroda Bajron stanuva ne samo najznachajniot poet vo vremeto na romantizmot, tuku I poet koj izvrshuva najsilno vlijanie vo togashna poetska Evropa. Bajronizmot I bajronskite likovikje bidat aktuelni vo mn nacionalni literaturi.
    *Za edno od najpoznatite dela na Dzordz Gordon Bajron se smeta poemata “ Stranstvuvanjata na Chajld Harold” , za koja pred se treba da se napomene deka junakot e vsushnost samiot poet. Osven toa shto e silna avtobiografska poema, samoto patuvanje po neznajni I egzoticni kraishta e osnovnoto obelezhje na pisatelite od vremeto na romantizmot t.e. nezadovolstvoto od postoechkoto shto tera na svrtuvanje kon novi nepoznati prostori. Vozbudata pri patuvanjeto se javuva kako osnoven motiv na poemata “ stranstvuvanjata na Chajld Harold”. Bajron svesen deka otstapuva od liberalniot moral od dosta konzervativna I zaostanata angliska sredina svojot glaven lik Chajld Harold na pochetokot go pravi chovek-Skitnik, bez pripadnost na niedna klasa od opshtestvoto.
    Bajron preku ova delo dava jasna osuda na ropstvoto , stradanjeto kako i tragicnata sudbina na nekoi od narodite koi gi posetil negoviot ulustriran lik - Chajld Harold. I po site poseti Harold ostanuva osamen buntovnik koj ostanuva nadvor od opshtestvenite zbidnuvanja. Vo nego postojano se sudiraat dvete sprotivstaveni sili : Zelbata za urivanje na reakcionersnite opshtestveni sili i borbata protiv socijalnoto i nacionalnoto ropstvo. Negovite vizionersko-revolucionerni pogledi gi razdvizhuvaat shirokite narodni masi. Vo segmentite vo koi se opeva istoriski nastan ili sovremena politika Harold ne pokazuva politicka doslednost. Negovoto slobodarstvo e izmeshano so melanhonisko chuvstvuvanje na minlivosta na zhivotot i sentimentalna nostalgija za starite viteshki vreminja shto e dokaz za negovoto aristokratsko poteklo.
    * So ova delo avtorot sozdal nov mit za melanhonicno-buntoven izgnanik,satanski greshnik, negator na moralnite normi. Bajronizamot kako dvizenje vlijaelo vrz angliskata kako i evropskata knizevna javnost. Poim koj vo sebe gi sodrzi : Kultot na slobodata, zelabata za patuvanje vo dalecni i egzoticni zemji i potenciranje na individualistickoto superiorno ego , transform. na razocaruvanjeto vo svetska taga i glorificiranje na slavnoto viteshko vreme.
     
  6. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    Знаете ли нешто за СОВРЕМЕН ДОМ?? (не е за мене,за сестра ми е)
    Ако знае некој нешто нека каже! :)
     
  7. Youlen

    Youlen Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    194
    Некој да ме насочи како да го осмислам воведниот и заклучниот дел на темата "Пасивниот наспрема активистичкиот однос кон животот", инаку темата е од Пустина, во главниот дел тежиштето паѓа на споредба помеѓу двата браќа Арсо и Глигор, но не знам како да почнам...
     
  8. Thebestone

    Thebestone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    63
    девојки,некој состав за печалбарство???
     
  9. T-A-N-J-e-T-o

    T-A-N-J-e-T-o Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Кој го бива за пишување есеи... Ве молам ! Ми треба есеј без тема :) со зборовите Беда, војна, неукост, болести, глад и студ..... ( тие зборови треба да бидат вметнати во текстот ) Есејот треба да содржи од 100 до 150 збора.. Ве молам !! :((((
     
  10. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Немојте да ми се налутите, ама да ви кажам право ова пишување состави од други, па после да ги учите на памет...
    не знам како можете бре?! :^)

    Кога пишувате состав не мора да бидат тоа епитети и метафори до бескрај и назад, возвишени зборови и еден куп изрази кои ни самите не знаете што значат.
    Тоа треба да биде вашиот личен став. За што и да е. Дури и за писмена која опфаќа тематика од лектира. Ако не ви се допаѓа ќе напишете дека не ви се допаѓа, и тоа ќе го поткрепите со факт. Тоа е ваше мислење. Затоа ви даваат вежбанки, да имате место да дадете ваше мислење, да напишите, да образложите, да кажете зошто така. |(
     
  11. Minareli

    Minareli Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    19
    ginger child.
    spored ova sto go kaza pretpostavuvam dek veke nekolku god imas skolo zavrseno.za drugote neznam ama kaj mene nemame vezbanki i nemozes da dades svoe mislenje.ona ti vika:Deca utre pravite pismena na taa i taa tema. i ti probaj napisi deka ne ti se svigja kecot ne ti bega! ;)
     
  12. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Немам уште ни средно завршено. :lol: Темата е таа, но ти не можеш да си го погазиш ставот. нАли ние луѓето треба да размислуваме со свои глави? :^)
    И башка збориме реков за тема за некоја лектира. Не е да пишеш у два реда дека не ми се допаѓа и толку.
    Ако навистина не ти се допаднала лектирата, ќе напишеш зошто, кои се причините, што од тоа прочитаното не ти се допаѓа. Дури и да е обична тема за пролетен ден можеш да напишеш дека не сакаш пролетен ден, ако навистина не сакаш, и ќе наведеш зошто не го сакаш. Дали ти пречи цвеќето, дали сонцето, зошто ти пречи.
    Ова се само прости примери.
    А ако некој моето цврсто мислење го оцени со кец, тогаш тој не знае да почитува туѓо мислење.
    Значи, пак не е до мене. :wasntme:
     
  13. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Си чепкав по темата образование и ја видов темава. Сега не ми треба помош ама кога ќе тргнам на школо сигурно ќе ми треба. Сестра ми порано ми помагаше нејзе ептен ја бива ама сеа е средно и нема време. А мене не да не ме бива, тапа сум во буквална смисла на зборот. Појма си нема еден состав да напишам. :D
     
  14. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас малце оффтопик.
    Девојки и јас искрено ви се чудам како можете да запамтите цел состав на памет? Пример кога се работи за некоја лектира најчесто,сите препишуваат на писмената.А од тоа заклучив дека не ги читаат лекирите па затоа незнаат што да пишуваат.Нели пред писмена професорот ти дава да направиш подготовка и да пишуваш.
    Но за ова што ги учите составите на памет,мислам дека се виновни професорите,бидејќи ви е кажуваат темата на писмената.
    Кај мене у школо на подготовка ќе ти каже една тема,а после некоја сосема друга ќе ти кажит.
    Е ајде да те видам,научи или препиши.
    Јас писмена односно состав никогаш не сум препишувала,или учела на памет.Секогаш сум го пишувала она што сум го запамтила,и што знам да го напишам.
     
  15. qwertyuiopasdfghjkl

    qwertyuiopasdfghjkl Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Mi treba sostav za naukata,mozhe da mi pomognete?
     
  16. dar4e123

    dar4e123 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Кажете ми некој состав на тема "Во текот на летото стекнав нови пријатели
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Легендарниот - ,,Како го поминав летниот распуст,, :D :D :D па ако не го завршиш на час и дома за домашно да го напишеш за да следен час чита цел клас еден по еден. Чист комунизам :$
     
    На Li0ness и antonina им се допаѓа ова.
  18. lastovichka

    lastovichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Ми треба состав ,,како го поминав летниот распуст,,? Хелпппп :sweat:
     
  19. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Од каде по ѓаволите да знам јас, а и било кој друг на форумов како ВИЕ (што барате "помош"-готов состав) сте го поминале летниот распуст?

    Во подрум ли го поминавте летниот распуст, па толку не знаете што да напишете? :^)
    Па аман, таа тема за состав и на првачињата им ја даваат.

    Да е за дело разбирам, за лектира разбирам, не го бидува секого за филозофии, се толерира некако. Разбирам за Горио, за Раскољников, за Дениција од Петрета не може секој да пишува состави.
    Ама летен распуст бре... :x

    Еве хинт...
    Овој летен распуст мене ми беше еден од поубавите (+ уште неколку воведни реченици за летото). Бев на планина/на море/на село кај баба ми/дедо ми/ тетка ми (или било која рандом персона) и секој ден ловевме риби/одевме на прошетки/посетивме зоолошка/бевме на пуст остров....дрн дрн дрн... Со друштвото бевме ваму/таму/онаму... Си запознав нов симпатија/дечко/швалер :inlove: ... За малку ќе се удавев (некоја смешна случка)...

    Па и во подрум да го поминавте летото, ќе измислевте нешто. Толку е просто и едноставно, не треба ни да се мисли.
     
  20. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Нема ништо повредно од задоволството да се заврши некоја работа на свој начин, да се израдуваш на својот сопствен труд.
    Тргнете ги малце мозоците од фејсбук и од сликите со напрчени усти, пуштете си фино музиче, склопете убави зборови (ако ги немате, прочитајте некоја книга, ќе ви се најдат) и напишете еден едноставен плиток состав за тоа како сте го поминале распустот...
    Стимулирајте си ја работата на мозокот со време, научете да пишувате и да се изразувате. Туѓиот труд ќе си остане туѓ и после случајната 5ка на школо. Истиот тој нема да ве вади во различните ситуации низ животот.
    Состав е бре луѓе, состав. Колку може да е тешко да се напише состав? |(
     
    На Monna.Monna и antonina им се допаѓа ова.