Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

 1. marinela9

  marinela9 Активен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ми треба вовед за состав на тема Моменти кои сакав да траат вечно. Па ако сака да ми помогне некој, за утре ми е. Благодарам однапред. :]]
   
 2. posvoena

  posvoena Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Ми требат песна на тема убава си татковино моја песна ве молам помогнете :*
   
 3. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.309
  Допаѓања:
  872
  Пол:
  Женски
  Meне не ми треба состав, ми треба помош и идеја. Како да почнам состав за некој пистел ? Еве на пример за Ацо Шопов, Блаже Конески.... Идеја ? :| Да напишам во вовед во кој литературен правец спаѓаат, друго што ? :?: Може да се зпочне со цитат од писателот или некоја многу позната негова изрека или познати стихови ^_^
   
 4. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.084
  Допаѓања:
  478
  Девојки дали некој има состав или прераскажано книгата „Смрт во Венеција“ - Томас Ман?
   
 5. Maria.mar

  Maria.mar Активен член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  4
  За писмена работа по македонски јазик и литература

  Тема:Општеството создава болни луѓе кои не можат да допрат до вистинските вредности на животот-Чехов
   
 6. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.968
  Пол:
  Женски
  Женски,итно,многу итно ми треба состав на тема "Слобода".Знам дека е широк поим и се тоа,но во моментов имам 300 работи да довршам и мозоков ми е блокиран.За утре ми е составот.Ениуан ?
   
 7. Minareli

  Minareli Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  19
  Devojki i mene mi treba pesna na tema ubava si moja tatkovino za utre mi e. Ne mi doaga nikakva ideja da napisam. Pomos?
   
 8. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  1.779
  Девојки и мене ми треба мала помош.

  Една тема за писмената ми се конфликтните ситуации во Хамлет.
  Е сега не знам по кој редослед да пишувам. Што да стои како вовед, што во крајот.

  Ако знае некоја само да ми каже во која насока да пишувам, би и‘ била многу благодарна. :)
   
 9. beyonce1

  beyonce1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  2
  Случајно дане има некоја состав за "Судбината на човекот" од Михаил Шолохов, или пак за расказите "Павиљон број 6" или "Смртта на чиновникот" од Чехов ? :) :)
   
 10. beyonce1

  beyonce1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  2
  ???? :(
   
 11. nikolina.m

  nikolina.m Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  3. Страданијата на младиот Вертер
  - Вертеровата чувственост и неговата позиција на неснаоѓање во светот, а самоубиството е само конечен чин во серијата неправедности

  Ми треба состав на оваја тема.. Ако можи некој да ми помогни ве молам пишетеми со ЛП.. Би ви била многу благодарна.. позз :*
   
 12. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  28
  Здраво, овде брат и на NEA. Потребни ми се три состави на теми:
  "Печалбарството како мотив во македонската литература меѓу двете светски војни"
  "Социјалните елементи во македонската литература меѓу двете светски војни"
  "Мотивска класификација на збирката "Бели Мугри" од Кочо Рацин"

  Доколку може некој, нека ми помогне во врска со овие теми, Благодарам :)
   
 13. Lavica01

  Lavica01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Хеллоу,имам една голема молба до вас,имам писмена за Клетници,односно за општеството како криминалец и уништувач. Ве молам доколку имате некој состав,некоја писмена на ваква тема помогнетеее.. ://
  Исто имам и тема за Страданијата на младиот Вертер каде треба по детално да навлезам за роматичарските белези преку јунакот и преку јунаците.. :/
   
 14. Hayley

  Hayley Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  892
  А, составов треба да ги оправдува постапките на Вертер или да ги критикува? Би ти напишала јас, и онака и мене можеби ќе ми падне оваа тема, да се увежбам. :lol:
   
 15. nikolina.m

  nikolina.m Активен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Треба да се оправдуваат постапките... Сега види ако можиш напиши... Увежбај се и за тебе :)
   
 16. SpringGirl

  SpringGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  0
  Ве молам ако може некој состав или барем краток дел да имам претстава што да напишам,на тема македонскиот јазик(на пример како се создавал почетоци и слично) за писма и за уметноста(појава итн.) благодарам однапред :inlove:
   
 17. Hayley

  Hayley Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2011
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  892
  Страданијата на младиот Вертер

  Пропаднат во светот на романтизмот, всушност и во неговиот типизиран карактер, е младиот Вертер. Тој е заробен во канџите наметнати од општеството и неговото пасивно и сентиментално незадоволство бара излез, бара нов свет. Тоне во природата избегнувајќи ги луѓето. Но дали тоа е доволно? Затоа што, колку всушност оддалечувајќи се од општоприфатеното може да ни помогне? Душевно, себично, можеби и повеќе од доволно, но погледите нон-стоп би не боделе од сите страни додека и самите ние не се изгубиме во светот кој што за нив не постои.
  За лик како Вертер е и многу предвидливо дека ќе се заљуби. И тоа е таква љубов, неовенлива, безусловна, неспречлива и прекрасна, како и самата негова Лота. Иако тој се чувствува ослободен од сите ограничувања на општеството, е разочаран од единствената љубов која што може да се воспостави помеѓу него и Лота, а тоа е платонската. Тој не може, а да не ја сака. Се повеќе и повеќе ја запознава нејзината чиста душа, нејзиниот храбар и лојален дух. И ох, колку е таа само грижлива! Вертер е безнадежно заљубен! Но тука е и Алберт, нотар кој ја претставува граѓанската класа и истовремено е симбол на разумот. Комплетно спротивен на Вертер. И како, еден романтичар како него би можел да му ја оттргне ветената Лота, безразлика колку себично и да ја посакува? Не, Лота е свршеничка на Алберт, и тоа така мора да остане. Покрај тоа што Вертер е уверен дека љубовта му е возвратена, тој мора да замине подалеку од двајцата. Тоа не трае долго. Тој мора повторна да ја види, сега веќе мажена. Ја губи целата своја надеж и не гледа повеќе причина за живот. Лота беше и е неговото се! Лота, која сега му подарува грижа и љубов како најдобар пријател, а не љубовник. Не гледа спас за неговата душа, бидејќи знае дека неговата љубов кон неа нема никогаш да изумре. Во самоубиството гледа единствен излез, и го постигнува, со помош на пиштолите на Алберт. Можеби тоа го прави како потсетник за Алберт, дека тој е всушност причината поради која што Вертер се откажал од животот бидејќи не бил доволно себичен да му ја уништи среќата со Лота.
  Срцето има свои причини кои разумот не ги разбира. Разумот може да ни каже што не треба да правиме, а срцето секогаш ни кажува што треба да правиме. Но силните чувства можат да надвладеат со личноста. Да го уништат и да го остават без спокојство. Вертер, на еден начин, си го нашол своето спокојство. Во најмала рака, било на начин што тој самиот си го оправдува, а нели сопственото одобрување е најважно, зарем не?


  Се надевам ја погодив темата како што треба, и дека немам многу печатни грешки - немам време да го прочитам! И се разбира, се надевам дека помогнав!
   
  На nikolina.m му/ѝ се допаѓа ова.
 18. EMILI1999

  EMILI1999 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  378
  Допаѓања:
  48
  Пол:
  Женски
  ај некој ако може да ми каже некое составче за тема македонски јазик....во него да има за стариот словенски јазик, како се создал, кој биле првите македонски писатели...т.е....да има се опфатено од како се создал па се до денес и македонски писатели помегу двете светски војни...фали ви однапред..ако може што побрзо некој да ми прати на лп ве молам!!!!! итно е!!!!!!! :D
   
 19. dhdhdh

  dhdhdh Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Mi treba pomosh itno :/ shest sostavi na temi:
  1.Nedoverbata na Gvaltieri kon svojata sopruga, iskushenijata koi i gi pridava za da vidi dali e vistinska i trajna nejzinata ljubov, trpenieto i tpokornosta na Grizelda koi vroduvaat so plod.(deloto "Dekameron"-Bokacho))
  2.samodoverbata i narcisoidnosta na FRancheska(deloto "Dekameron"-Bokacho)
  3.Bolkata i stradanjata na Petrarka od smrta na svojata ljubena Laura.
  4.Iskonskata ljubov na Petrarka kon Laura dodeka bila zhiva
  5.Snaodlivosta na Melhesaduk od deloto dekameron (bokacho e avtor)
  6.Slavejcheto_simbol na ljubovta za vreme na renesansnitot period.(dekameron-Bokacho)
  Ve molam ako ne mozhete cel tekst barem voveden del predlozhete mi .. pa ako ne ja kje zavrsham p a duri ako ne i kratok plan na pishuvanja kako koncepcija mi treba stv za vtornik mi e :DVE MOLAM ODNAPRED BLAGODARAM :D
   
 20. Dragana96

  Dragana96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  104
  Допаѓања:
  10
  Проза, поезија, цитати, извадоци

  луѓе имате ли некој состав повржан со културен идентитет
   

Сподели ја оваа страница