1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. MySkin

    MySkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Леле морам да ве замолам дали некој може да ми каже што, како или да ми напише нешто за тема Егзистенцијализам - апсурдот (странецот)самопронаоѓање( демијан и игра во р'жта..Барем некој hint дајте ми ако ништо друго зашто стварно немам поима што да пишувам..Фала однапред :)
     
  2. macole

    macole Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14


    imate li nesto za liderstvo organizacija timska rabota i case stady na firmi mnogu mie itno :( Blagodaram odnapred :*
     
  3. ajsaa

    ajsaa Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravooo...mi treba vasa pomoss vo maj moram da predadam proektna po biologija a nemozam da najdam voved na tema : bolesti na srcetoo mi treba mislenje ili sl za srce ..no ne opsto za srce toa mi spadza vo anatomija ..ako moze da mi pomognete ...blagodaramm :)
     
  4. angela1997

    angela1997 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    да не има некој обработка за Сама од Горјан Петрески?
     
  5. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Есеј -Студентски движења ? :?:
     
  6. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Вовед: од кога започнале и кон што целат.
    Главен: Која функција ја имаат во општеството, зошто се важни, кои се последиците од нив (ако воопшто ги има), зошто се јавуваат и која е поврзаноста меѓу нив и високата политика.
    Завршен: Краен заклучок, како ти ги доживуваш како студент, за или против.
     
  7. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Да не има некој случајно есеј на тема

    Секој народ е сила која во ослободителната борба искажува висока патриотска свест и безрезервна готовност да се умре за општото добро.
     
  8. KatWonderland

    KatWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    феминки би сакала да ве замолам да ми погнете да напишам состав за
    (Тафтир е дел од секоја современост) Не за тафтир туку за некои други личности слични такви.Ве молам ми треба за утре.
     
  9. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Феминки ми требат состави на тема:
    Бегањето од сплинот и потрагата на чудесното ново во поезијата на Бодлер и
    Во светот на Бекет- апсурдот.
    Итно ми е тој шо има нека ми пиши лп. Фала.
     
  10. krakor

    krakor Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    Вторник правам писмена работа по македонски јазик па би ве замолил кој е во можност да напише состав на теми:
    "Компаративна анализа на Онегин и Харолд"
    "Романтичарски елементи во делата "Странствувањата на Чајлд Харолд"
    "Компаративна анализа на Онегин,Татјана и Ленски"

    Благодарам. Можете да ми помогнете и со тоа што ќе ми кажете како да ја започнам секоја Тема, Главен дел и Крај. :)
     
  11. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Ми требат состави за Пиреј и Црно Семе, тој шо има нека ми ги пушти во порака.
    Фала.
     
  12. malo18

    malo18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    102
    хахаха и мене ми требаат .. ако има некој .. ЛП ве молам <3
     
  13. crankyy

    crankyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    6
    Ако има некој состав за најдобрата другарка со директен и индиректен говор..♥
     
    На alilali му/ѝ се допаѓа ова.
  14. admir

    admir Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите ми треба писмена за утре ако може некој да ми помогне ве моламмм...
    теми:Пиреј синоним за македонскиот непокот или
    Големата вода сведоштво за една сурова судбина
     
  15. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Да не има некој состав:Споредба на ликови: Ахил и Хектор (илијада)?
    Или па нешто за Гилгамеш,Прометеј,Цар Едип,Митот за златното јаболко? Било што ќе ми биде од помош само не содржините пошто сите ги имам
     
    На Тиква. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. IiVvIii

    IiVvIii Активен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    7
    И мене ми треба состав за Пиреј
    и за оваа тема svrtuvanjeto kon intimnata poezija bese prviot cekor kon osvojuvanjeto na pobogati i posiroki horizont ве моламм помогнетеми нзн ништо со треби да се пиши :(
     
  17. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Да не има некој состав за Ревизор од Николај Васиљевич Гогољ и за Смртта на Иван Илич од Толстој? :?:
     
  18. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Јас имам за Смртта на Иван Илич, чекај лп :) :*
     
  19. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    А зошто тука не ги објавувате?
    Ја прочитав цела тема и се сами молби и барања :)
    Да не бидам погрешно разбрана ( често ми се случува во последно време) мислам дека би било добро да се објавуваат тука составите.
    Некои феминки ве караат дека не пишувате сами, но мислам дека некогаш колку и да можам, колку и да знам, едноставно не се постигнува се.
     
  20. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497

    Во „Ревизор“, банкротираниот чиновник од Петроград, Иван Александрович Хлестнаков, доаѓа во малечко провинциско гратче во кое меѓу богатите жители владее вознемиреност поради веста што кружи дека тајно одседнал ревизор. Градоначалникот им порачува на своите пријатели од високото друштво да бидат внимателни и да го најдат ревизорот, но истовремено да се обидат и да си ја задржат пристојноста. Меѓу мошне мајсторски изградените ликови се и градскиот судија, управителот на поштата, надзорникот на училиште, раководителот на добротворни установи и др. Хлестнаков е заменет со ревизорот и во џебот ќе му бидат подметнати пари како поткуп. Ќе живее во домот на градоначалникот каде што ќе и' се додворува на неговата жена и ќерка, без никој да му приговори. На крајот и ќе си оди од градот со полни џепови пари, на општо задоволство на сите, а тогаш ќе биде и откриено дека ревизорот, всушност, бил преправениот слуга, кој и ќе присуствува на сите моменти на мито и корупција...

    Рускиот книжевник, писател, хуморист и сатиричар Николај Василевич Гогољ на свој единствен начин го забележува и опишува секојдневјето на тогашна царска Русија, сатирично ги извлекува на површина навидум скриените, човекови ниски карактеристики, вешто играјќи си со политичките обележја на времето, кое со себе ги носи корупцијата и неморалот.

    Комедијата „Ревизор“ е извонредна карикатура и жестока сатира на руското провинциско чиновништво во триесеттите години на минатиот век, во која е исмеан, всушност, целокупниот бирократско-чиновнишки поредок на тогашната Русија.

    „Во ’Ревизор‘ се решив да го соберам на еден куп сето она што го забележав тогаш во Русија, сите несправедливости што се прават на оние места и во оние случаи, каде што од човека се бара повеќе од се справедливост и одеднаш да се потсмевнам над сето тоа”, забележал Гогољ. Таквата негова намера морала да доведе до расчистување на традиционалните шеми. Оваа комедија е без љубовна интрига, централен херој е чиновничкиот сталеж, составен од грабачи и лицемери.
     
    На raka му/ѝ се допаѓа ова.