Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

 1. rak4estip

  rak4estip Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 март 2012
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  226
  Девојки може ли некој да ми напише краток состав за овие 3 дела текстот да се врти околу ова (отфрленост незадоволство разочараност бегство осаменост тага по саканите болка)

  1.Евгениј Онегин [1.Потполно ценета слика на руската жена: силна и храбра.(да се издигне руската жена, за силата и храброста на татјана, за псимото, признавање на љубовта без страв, болката, љубовта искажана во погрешно врме) и за (2.,,Евгениј Онегин“ за романот темата - паралела на руски скитник и жена (олицетворение на руската жена) да се зборува за(тагата, болката, љубовта искажана во погрешно врме, без страв да се искажат чувствата)]

  2.страствувањето на чајлд харолд [1.Сопственотот јас на чајлд харолд во бегството(бунтовност, писимизам, потрага по сопственото јас) и за (2. Природата единствено нешто недопрено од човекот (за природата, бранувањето во душата,неистото гледиште на лугето за опшеството))]

  3.Гавранот[симбол на таинственото и неввозможното (невозможното: разговор со соговорникот кој не постои, повраток на саканата, дијалогот, топањето на вратата. таинственото: ужасот, стравот, болка, треперење, нокта, ситуацијата во која се наога.)]

  ве молам за помош ми треба до недела позз :*
   
 2. ivana-red

  ivana-red Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  itno mi treba sostav za jas i moite sekavanja ve molam itno mi e za vo ponedelnik mi e za pismena !!! Fala odnapred
   
 3. Inna5

  Inna5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  689
  Допаѓања:
  461
  Провери си инбокс,ти пишав состави.
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.282
  Допаѓања:
  608
  Пол:
  Женски
  Дечки англиски праам писмена на 3теми и ништо не ми текнува+треба да се прераскажуваат :(
  Ве молам ако нешто ви текне пишете
  Еве ви ги темите:
  1.A story about rescuing event-овде треба да прераскажеме настан каде спасуваме некој човек или куче маше птица што сакаме од пожар или нешто друго.
  2.A dark and a story night-овде за некоја страшна ноќ
  :@ кој може и што знае нека пише па јас ќе го надоврзам или дооформам....Фала ви однапред :*
  за понеделник ми е :swear:
   
 5. Mia-K

  Mia-K Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  112
  Пол:
  Женски
  Ми треба состав за ДАРЕЖЛИВОСТ(ПР имало некој мрзелив човек дека подоцна станав дарежлив на пр беше ова...)
  Итно ми е,јас не сум по составите! :(
   
 6. Tinejdz

  Tinejdz Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ве молам итно ми треба состави на теми ( 7 одд.) 1. Опишување на зимски пејсаж
  2. Точно на полноќ во новогодишната ноќ
  Однапред Ви Благодараааам !!!! :)
   
 7. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  1.177
  Ми треба есеј за на факс на било која тема од 4-6 страни ве молам ако има некој нека ми прати плс :)
   
 8. Ilina.I

  Ilina.I Активен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  3
  Ве моламм да ми напишете состав и ако може да биде денеска готов на тема Отуѓувањето во "Странецот" и
  "Чекајќи го Годо". Благодарам однапред :)
   
 9. dixi

  dixi Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Devojki mi treba itno sostav za utre Eve gi temite
  1.Nesakam da nalikuvam na taa licnist
  2.Mojot omilen film
  3.Mojata najgolema zelba
   
 10. maja.hilson

  maja.hilson Активен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Девојки ми треба состав на тема Зимата е студена, но буди топли сеќавања .. ( ви благодарам однапред )
  :* :)
   
 11. lejdiii

  lejdiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  есеј

  ај ви се молам кој има Есеј за Гилгамеш
  Есеј за Илијада
  Есеј за Царот Едип да ми казе нешто или некој линк ако има некаде на нет. ве молам итно е за сестрами
   
 12. sweat2

  sweat2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2012
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
 13. Barbie.g

  Barbie.g Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  12
  Сестра ми е 8-мо,има некоја задача да напише некој состав по македонски јазик.Кој сака да помогне,нека ми пише лп,за утре е. :)
   
 14. zarah

  zarah Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2012
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  1.550
  Пол:
  Женски
  Навидум груба, но реална слика на човечката положба во луцидноста на својот живот дава Ками – слика на странец во сопствената кожа.
  Мерсо е вистински модерен апсурден лик. Тој верува дека ништо нема смисла, не го пронаоѓа значењето на овој свет. За него не е важно дали ќе се умре денес или утре. Кај овој карактеристичен апсурден јунак најсилни белези се егоистичноста и рамнодушноста. Тој не ја посетува својата мајка, па и одбива да ја види во ковчегот за последен пат. Наместо да е во длабока жалост, тој се забавува со Марија и се дружи со своите пријатели.
  Нему му е сеедно со кого го проаѓа своето слободно време, исто како што му е сеедно дали неговиот пријател е криминалец. Токму оваа рамнодушност полека го бутка Мерсо кон својата пропаст. Тој ниту го оспорува, ниту го прифаќа бракот на Марија. За него ништо нема смисла, нема што не може да стори, но ниеднаш не знае дали навистина сака да го стори тоа.
  Тој без никакво објаснување и причина, под заслепувачкото сонце на плажата истрелува пет куршуми во Арапот. Веднаш се испречува моралното прашање: зошто Мерсо врши убиство кое како и се друго за него, нема вредност? Ситуацијата е вистински парадокс - тој е рамнодушен кон гревот и злото кое го извршил. Општеството го прогласува Мерсо за чудовиште, а судот го презира поради неговото неверување во Бога, кое го смета како решение за стравот од бесмислата на животот. Несомнен е и презирот од Мерсо кон самото општество кое не верува вистински во Бога, а се повикува на него секогаш кога им е потребен.
  На крајот Мерсо сфаќа дека се што му останало е смртта. Тој е сигурен дека таа ќе дојде, сигурен е во себеси и во својот живот што му преостанува. Но сепак, не сака да се покае и не сака да поверува во Бога.

  Но ако светот е апсурден, тогаш има ли некаква смисла човековиот живот? Човекот умира кога ќе престане да се бори, кога ќе стане рамнодушен. Единствен излез е надежта - онаа ирационална надеж која човекот ја одложува, чекајќи нешто што не е тука да ја донесе смислата на вистинскиот живот. Спасителот сме всушност – ние. Оние истите кои не го знаеме вистинското значење на животот, кого животот многупати не фрлил во бездна.

   
 15. Whatsername997

  Whatsername997 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  20
  ај ако може некој да ми даде идеја (или да ми напише состав) во врска со романот Шагринска кожа ("Алчноста на Рафаел" и "Моќта и желбата") и драмата Вујко Вања (нешто во врска со главните женски ликови -Соња и Елена и "Себичноста на проф.Александар") ве молам ИТНО ми е :worried:
   
  На Elibrezovska му/ѝ се допаѓа ова.
 16. svatka

  svatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Состав за Сидата и дрогата наголемо зло на денешницата

  ќе ве молам под итно ми треба состав за темава сидата и дрогата најголемо зло на денешницата ..а помогнете ми
   
 17. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  9.954
  Пол:
  Женски
  Состав за Сидата и дрогата наголемо зло на денешницата

  Пиши на :
  https://www.google.com/
  Сида, и пребарувај што те интересира, имаш се на готово
  После пиши дрога и ќе најдеш многу текстови од кои ако ги уклучиш мозочните клетки, ќе составиш и тоа каков состав.

  На форумов се зачлени само дека ти требаше состав? :x
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  6.243
  Допаѓања:
  45.563
  Состав за Сидата и дрогата наголемо зло на денешницата

  Пф... какви услови за метафора има надвор со снегов. Ти не можеш состав да напишеш. Бело... ах бело... снежно бело...
   
 19. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  1.858
  Допаѓања:
  12.604
  Состав за Сидата и дрогата наголемо зло на денешницата

  Ако немаш инспирација за пишување, чуј бато Ване што ќе ти каже за сидата.
  http://www.youtube.com/watch?v=jkFrpSFv9lk
   
 20. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  3.309
  Допаѓања:
  9.954
  Пол:
  Женски
  Состав за Сидата и дрогата наголемо зло на денешницата

  Или ако треба да каже што би сакала повеќе (хив позитивен или негативен), може да го погледне ова видео со интервју на комшиите :rofl:

  https://www.youtube.com/watch?v=cHyhQZFf4aI

  Зошто некои видеа ми ги покажува а некои само ми ги дава како линк, до видеата ли е до што ли е?
   

Сподели ја оваа страница