1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. LmCd-love

    LmCd-love Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Една насмевка
    Се навикнав на таа насмевка , секој ден , секоја ноќ како да беше до мене , утрото без таа насмевка не беше совршено утро .. Спомени ..
    Никогаш нема да го заборавам бакнежот на моите црвени образи , никогаш нема да ја заборавам насмевката , неговата насмевка со која тој ме мамеше , но тој бакнеж , неговата насмевка и ТОЈ останаа само спомен – спомен кој ќе биде зачуван длабоко во моето срце , сеќавање поминато во тинејџерските години , детството .. Ме прашуваа но зарем и тој не те сакаше ? Но вие се сакав...
    Тогаш ќе ги прекинев моите другарки , некои со добри а некои со лоши мисли .. Не бев многу сигурна во нив си мислев дека некоја од нив неприметливо како да сака да му се доближи .. Секогаш им го кажував ова : На кој начин тој докажа дека му значам ?
    Другарките ми викаа но тој е совршен .. Блазеси ти . А јас во себе си знаев дека тој ги мами сите девојки со неговата насмевка , тело , .. Но дали тој има карактер? Па секако дека нема .
    Совршенството не се базира само на убавината , поголем дел завзема и карактерот .
    Тој-неговата насмевка , убавината останаа во спомените .. Момче без карактер е момче што не вреди , не те цени и нема да те цени .
     
  2. LmCd-love

    LmCd-love Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Ве молам кажете ми дали ви се допаѓаат и дали кје ви бидат од корист :)
     
  3. angelovaaslavica

    angelovaaslavica Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    може ли состав да ми напишете на тема кога бев мал состав за утре ми треба фала ви однапред
     
  4. VampireLover

    VampireLover Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    60
    Дали може некој да ми каже некои информации за ,,Европската визија за Македонија на Тодор Александров, Методија Шаторов-Шарло и Ванчо Михаилов,,. јас најдов малце ама ви се молам да ми помогнете. фала однапред :) :)
     
  5. young.lady

    young.lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Може прераскажан еден расказ од „Автобиографија“од Григор Прличев ако има некој ако не кратка содржина :worried: Благодарам :)
     
  6. honey95

    honey95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Ве молам ако може некој да ми помогне со составче на тема "Симболите и суеверието го откриваат вашиот карактер." Многу ми е глупава темава,незнам што да пишувам,а премногу ми треба :worried:
     
  7. fear

    fear Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    19
    да не има некој состав за богатство наспроти сиромаштија? за утре ми е, прва смена сум..ако има некој да ми даде или да ми напише нешто на кратко :(
     
  8. Alekksandra

    Alekksandra Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    mi treba sostav kako minuvam eden moj vikend :) malku e smeshno no jas navistina ne znam kako da napisham
     
  9. krakor

    krakor Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    :l: Ве молам девојки помогнете! :)
    Ми треба состав за четврток по македонски јазик, а темите се следниве:
    Тема 1:"Моралните падови и издигнувања на Аристократијата во романот "Чичко Горио""
    Воведен дел: Убав почеток, вид роман, тема, идеја.
    Главен дел: објаснување на падовите и издигнувањата на ликовите аристократи (сите што се паднати финансиски и морално)
    Завршен дел: Фрази за парите, стремеж кон слава и сл. (Изреки за пари и слава или ваше мислење)

    Тема 2: "Сиромаштија, богатство, престап и казна (Злосторство и казна)"
    Воведен дел: Убав почеток, тема и идеја и движечки мотиви.
    Главен дел: Сиромашни, богати прават престап и добиваат казна. (Објаснување на ликовите, кој прави престап, кои се казните, објаснувањето да биде паралелно).
    Завршен дел: Која казна е најдобра за злосторник? (Ваше мислење)

    Тема 3:"Обичните и необичните личности во романот "Злосторство и казна""
    Воведен дел: Убав почеток, вид роман, тема и идеја, главен лик (Раскољников)
    Главен дел: Теоријата на обични и необични луѓе и разработка на истата. (Според Раскољников, каде е сместен самиот тој и каде ги сместува другите)
    Завршен дел: Дали секој злосторник ја добива казната.

    Тема 4:"Суров живот или сурова смрт (Смртта на Иван Илич)"
    Воведен дел: Убав почеток, темата во новелата и кратко за ликовите (Во 2 реченици, во каква врска биле ликовите)
    Главен дел: Животот, страв од смртта, корист од смртта (Како добиваат корист од тоа)
    Завршен дел: Што е смртта? (Наше мислење)

    Кој може да ми помогне му благодарам од се срце :l: :)
     
  10. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    има некој состав на тема Детство ако има нека ми пише ви инбокс
     
  11. Katerina99

    Katerina99 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zenski ve molaam,mi treba sostav na tema "edna moja avantura" pishete mi koj ima :*:*:
     
  12. Tina94

    Tina94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Случајно некој да не има состав за ,,Зора зад аголот" од Димитар Солев
     
  13. Ema94

    Ema94 Активен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Здраво :) Мене ми треба есеј од областа на социологија од 200 збора, нешто во во врска со образованието, економијата, науката, политиката во Р. Македонија. Многу би ми било од помош ако би напишале на кратко. Фала однапред.
     
  14. oneday

    oneday Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    краток вовед на „Плата според работа„ ако ја знаете или пак нешто за трудот??
    ве молам итно одма ми требаа..
     
  15. Emanuela23

    Emanuela23 Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Имате нешто пишувано за Душата боли повеке од коските..итно е. Фала
     
  16. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Ве МОЛАМ кој има есеј за Крсте Петков Мисирков нека ми помогне,ми треба хитно за некој близок.
    Или состав или било што што би ни помогнало!
    Ве молам чекам одговор,благодарам.
    Ај ве молам ако некој има нека ми прати во лична порака.
     
  17. alilali

    alilali Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    ako moze nekoj da mi pomogne za sostav na tema dlabokata rezba na makedonskata tradicija :rofl:
     
  18. sarricka

    sarricka Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    26
    Може некој да ми помогне на состав: Дрога, не благодарам.Многу е итно ке ви бидам благодарна ако ми помогнете.!!!
     
  19. Bel-Golub

    Bel-Golub Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    48
    Здраво феминки,многу би била благодарна ако ми помогнете окулу еден состав за темата ,,Незаборавен сон,, Ако ви е мака ѕа цел состав :D подобро некоја реченица отколку ништо...
     
  20. alilali

    alilali Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    ako moze i mene lp :D