Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

 1. Minareli

  Minareli Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  19
  Може состав некој на тема екологија? или песна. :D
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.945
  Допаѓања:
  27.214
  Ефект на стаклена градина,
  Климатски проблеми во позадина,
  Озонската обвивка стана кршлива
  Лесната атмосфера загушлива.
  Обновливите извори на енергија да ги зачуваме
  Штетата која е направена, да не ја повторуваме.
  Како природата нам ќе ни врати,
  А колку за здравјето треба да се плати?
  Последиците од негрижата ќе бидат бројни
  Еколошка амбалажа во еколошки војни.
  Складирање на отпад, вродена навика
  Навремено освестување, за избегнување еколошка паника.
  Акција преземи вредна, зашто природата е една.

  Бајаги е дебилна, ама барем образува акростих.
  :D
  Плус, не ми се верува дека во 7мо одд. некој задава задача да се напише песна за ваква банална тема, мислам колку ли само поетски можеш да се изразиш? :D
  Моето сочуство.
   
  На LivingGlam и Doozy им се допаѓа ова.
 3. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  2.581
  Допаѓања:
  25.148
  Награда ќе земе. :rofl:

  Ама озбилна сум, вие песни палат кај комисии. Утре е денот на пролетта, екологија, дрн дрн... Сигурно имаат некој конкурс. :rofl: Јас со каква глупа песна освоив некоја награда на ниво на Општина, не сте свесни. Бетер од оваа. Не е за јавност, ни па за фалба. :D

  Пардон за офтопик. :$
   
 4. HardSex

  HardSex Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  295
  Пол:
  Машки
  @Minareli

  Прво треба да имаш некаква структура,а тоа би рекло:вовед,разработка и заклучок.На тоа ќе додадеш и содржина нормално.Воведот на пример за тема љубов,девојките секогаш го почнуваа со некој шаблон како:
  "Љубов-милозвучен збор составен од...",или "љубов,како тоа прекрасно звучи-милозвучно зборче составено од една,две,три,четири,пет букви". :D По истиот шаблон идеш и за екологијата.
  Пр.Екологија,како тоа прекрасно звучи,милозвучен збор составен од една,две...девет букви :D ,или ако сакаш посебен spin или edge да дадеш на составот тогаш идеш на варијанта "Екологија,како тоа прекрасно звучи,милозвучен збор кој ја симболизира грижата за чистата околина" :D .Ако те гледа професорката некако чудно,кажи и дека фино се сеќаваш дека сте имале писмена за љубовта пред недела-две или месец дена :D .Во вториот дел од воведот ќе објасниш од каде доаѓа зборот екологија,ти текнува од "екос и логос" :D .Па следува разработката.

  Во разработката ќе кажеш зошто е битно да водиме грижа за чистата околина.Меѓу другото,ќе кажеш дека времето се затоплува и заљубените парови во парови тројки ги окупираат природните убавини како:паркови,реки и езера.Никој не сака да се ваља по трева која не е чиста,никој не сака да плива у загадено езеро.Да се ставиме за еден момент како им е на животните кои секојдневно умираат како резултат на нашето невнимание.Ретко која парова тројка би општела у загадено езеро :D .На крајот доаѓа заклучокот.

  У заклучокот прво ќе кажеш дека секогаш земаш активно учество во пошумување или слични еколошки акции.Ќе кажеш дека свеста треба да се издигне кај секој за подобра и почиста околина и иднина.Ќе завршиш со тоа дека иако у светски размери се организираат акции,сепак тоа што се превзема не е доволно,и ќе кажеш дека потребно е почесто да се возат велосипеди кои
  предизвикуваат пријатни чувства кај понежниот пол :D ,а акциите од типот подари цвет кој расте у дланка преку апликации како Skype треба да се интензивираат :D .

  Мислам дека објективно 2 на 3 не ти бега,дури можеш и тројче да земеш :D .
   
 5. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  ymwaa имам многу убав сосав за аванура што го напишав за писмена по македонски јазик и имам 5.
   
 6. dance0000

  dance0000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Здраво дечки ми треба состави на теми:
  1.Животот е единствен дар кој не ја знае цената
  2.Треба да паднеш ниско за да се почувствуваш среќен
  Ве молам некој ако има нешто барем само за едната тема нека пиши плс
   
 7. Minareli

  Minareli Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  19
  Фала ви многу! :D
  а ако знаете некој состав на тема зашто не би израдувал
  ми треба за неделава писмена праам и стварно ништо не ми текнува на темава -.-
   
 8. anastasija-d

  anastasija-d Активен член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Devojki ve molam mi treba sostavi na ovie tri temi:
  Krikot na majkata priroda
  Nad se caruva prirodata,osven na stravot pred nea
  Go sakam covekot,no prirodata mie e pomila
  Pomognete mi barem na edna od ovie.. pozz :D
   
 9. posvoena

  posvoena Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Devojki mi treba sostav za ponedelnik Na temi:``Prikazna od skolskata klupa``i SAkam da znam... Ve molam pomognete mi jas sum bolna i ne mozam da pisam :)
   
 10. song

  song Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  46

  хахаха тоа што си болна тука не пали. :D Мислам форумов не е институција-школо не се секирај нема да треба да донесеш оправдание :D
  извинете на оф топик ,ама баш ме насмеа морав да цитирам. :hai:
   
 11. miina

  miina Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  1. Печалбарството (Парите се отепувачка и Печалбари)
  -проклетството на парите
  -традицијата
  -купувањето невеста
  -тешкиот живот на македонските печалбари
  2. Забранетата љубов ( Чорбаџи Теодос и Печалбари )
  - Зошто ? - социјални разлики
  -купување невеста


  Има ли некој од овие 2 теми :( <3
   
  На CistMakedonec и angelovaaslavica им се допаѓа ова.
 12. connie

  connie Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  194
  Eve nekoj sostavi so kje vi pomognat :)

  Ljubov - zbor koj rastreperuva vo nasheto srce i nashite misli.Ubavo e da se bide mlad,na pragot na zivotot, da se saka i taa ljubov da bide vozvratena.
  Nema na svetot covecko bitie pa kolku i da e toa grubo i nedofatlivo zrelo samo za predavstvo i neverstvo koe za moment ne ja osetilo toplinata koe ja nosi ljubovta vo sekoe srce.Likot sto samite go sozdavame i toa od ljubov, od nekoja vnatresna potreba koja ne mozeme da ja objasnime. Dali e od ljubov trepereenjeto na glasot i nejasnosta vo mislite? Dali se od ljubov prvite nenadejni solzi koi i samite ne znaeme od kade doagjaat? Negoviot lik ti se vrezuva vo tvoite mislis i chustva. Zivotot e ne zamisliv bez nego.Po koj znae koj pat se prasuvam sto ima toj i zosto se vo zivotot ti se vrti okolu nego? Koga si zaljuben/a mislis kako da letas kon neboto ili kako da doagjash ottamu. Go prepoznavas sekoj negov chekor i znaes koga e vo tvoja blizina. Se obiduvas da ne mislis na nego/nea no toa e kako da go brkas veterot i mislis deka nekade ke go dofatish.Pogledite vi se sretnuvaat i sfakjaat deka nitu edna ljubov nema da se isprechi megju vas. Koga si ponesen od kriljata na ljubovta ti doagja silno da zapees,da se izvikash. Zatoa sto ljubovta e chas na neshto najubavo, bozenstveno, nepovratno. Onaa prvata ljubov se gradi vrz zadovolstvo, megjusebno pochituvanje i pred se iskrenost. Ljubovta ne poznava granici, no ponekogash znae da bide i mnogu surova. Surova e koga e ednonasochna i nepovratna. Takvata ljubov e teshka i moze da dovede i do najloshoto. Zatoa postoi edna izreka:
  - ''Postoi neshto poteshko i od samata smrt a toa e da ostanesh ziv znaekji deka ljubovta e mrtva''
  Nema na svetot sushtestvo koe ne e pogaleno od zracite na ljubovta. do koe ne doprelo chustvoto na prvata ljubov. Zosto ljubovta e ovde vo mene i vo tebe? Taa ne se slusha, nitu se gleda, taa se chustvuva. Nieden dokaz ne ukazuva za goleminata na ljubovta, tuku dokazot na govorot na srceto. Ne ja zabelezuvame ubavinata na denot, no ljubovta se ragja so ragjanjeto na denot. Taa e kralica na zivotot, i bez nea toj bi nemal nikakva smisla.
  Zatoa :
  Sakaj, i ke bidesh sakan.


  Природата дарува љубов, живот, убавина и задоволства за нашата душа и мил поглед за нашите очи. Сепак за да ја имаме убава природата треба да ја чуваме и негуваме, да ја штитиме и да не ја уништуваме. Таа бара љубов и внимание, а ни возвраќа со чист воздух и здрава животна средина.
  Природата е повредена ако кон неа се однесуваме несовесно, фрламе отпадоци насекаде, ги уништуваме дрвјата и зеленилото, ги загадуваме реките и езерата. Во современиот свет на брза технологија на многу фабрики и милиони автомобили, природата е загрозена. Но таа се бори со сите зла и ни дарува чист воздух. Непланираното сечење на шумите и многубројни пожари го уништуваат зелениот појас на природата. Затоа треба да ги негуваме младите дрвца, да ги пошумуваме голите ридови. Природата секогаш ни порачува да ја чуваме, да не ја загадуваме, затоа што таа мисли на нас и на идните генерации. Чистите и бистри реки, езера се здрава средина на водениот свет, но и на нас- луѓето.
  Природата треба да се чува за да не опкружува убавина од шуми,цвеќиња, бистри реки и чиста здрава околина. Убаво е кога ке одиме во прошетка и ќе видеме разеленети дрвја, расцутени цвекиња, бујна зелена трева и животни кои разиграно трчат низ убавините на природата. Птиците пеат низ разгрaнетите дрвја, а милиони пчелки да збираат мед од цвет на цвет, пеперутки ви кралски бои да латаат низ ливадите, таа е убавината на природата. Ние сме дел од неа, таа не опкружува и заедно со нас живee, расте и умира.


  So knigata nasekaden vo svetot.Dali bi veruvale deka bez kniga nema idnina,dali bi pomislile deka bez knigata nema nikaden.. bez kniga nema pocetok vo zivotot, bez kniga nema kraj..Knigata prestavuva najdobar drugar na 4ovekot i go vodi na mnogu dobar pat...Taa ni pokazuva Svetla i procistena idnina so nea nemozes da zgresis,nemozes da ja navredis, no sepak mnogu ke te nauci..


  -Книгата е прозорец кон светот.Таа може да не одведе на далечни патувања,да ни продре длабоко во фантазијата.Книгата е како учител, не учи на многу нешта.Со неа се среќаваме уште од мали,влегуваме во нејзиниот чудесен свет.Низ неа можеме многу да научиме.Таа е како наш најверен другар,ни помага во најтешките моменти,не учи да се снајдеме,да бидеме добри,да ги почитуваме другите.Некои книги се фантастични,не поучуваат, но на нереален начин.А некои книги пак, се реални, ни укажуваат на реалностите што се случуваат во светот.Книгите се извор на мудрости, на знаења.Во нашава земја, а и ширум светот има многу писатели кои создаваат вакви извори на мудрости-книги.Но и писателите,пред да напишат книга и самите биле подучени од неа.Кога ни е најтешко,ние влегуваме во светот на книгата,во нејзините авантури,во нејзините знаења.Затоа велиме дека книгата е прозорец кон светот, бидејќи можеме да погледнеме во неа и да видиме и да научиме многу.Таа секогаш ни помага,не подучува.

  -Книгата е најверен другар на човекот.

  Kniga ..

  Sedam vo mojata soba a pogledot mi e vperen vo policata na koja se naogaat knigite. Do niv stojat medaljite,peharite I diplomite kako nemi svedoci za mojt uspeh.Do niv pak se ramkite za sliki koi budat sekavanja,radosni momenti vozbuda no I taga za pominatite momenti.Zivotot e kratok denes sme tuka no utre ne. Gospod gi sozdal na lugeto, lugeto ja sozdale knigata, knigata go dala znaenjeto, a posle znaenjeto sleduva slavata mokta a pred se I uspehot.

  Knigite zboruvaat za detstvoto, za ljubovta, za macniot zivot, za mitovite, legendite … Spomenite.Zivotot e kniga vo koja morame da pocneme od pocetok, nekogas ke se vratime so stranici nanazd za da predpocitame, nekogas pak ke citame megu redovi.Knigata na zabaven I duhovit nacin ni gi otvora portite na kreativnosta, ni go zgolemuva recnikot, kulturata.Vo knigite naogame novi I razlicni resenia za problemite vo nasite zivoti.Kolku sto se sekavam vo prvo oddelenie se sretnavme so nasata prva kniga ‘’Kasni porasni’’ koja ne vodese vo svetoto na povozrasnite onie golemite. Podocna odevme na pt so ‘’Pinokio’’ so drugarite pa se do golemiot nos.’’Pajazinata na Klimentina’’ bese mojata omilena kniga, dodeka pak ‘’Dojnata lota’’ na nekoi momenti me nasme a na nekoi pak me rastazi.Vo nekoi od slobodnite knigi onie oi ne bea za na uciliste, patuvav se do ‘’Alisa vo zemjata na cudata’’ se do ‘’Crvenkapa I sedumte dzudzinja’’ I na kraj zavrsiv so ‘’Zaspanata ubavica’’. Vo knigata ‘’Sama’’ od Gorjan Petrevski beshe opisan zivotot na edna mlada devojka, na edna sportistka, dodeka pak vo ‘’Isto oci’’ ljubovta pomegu ..

  Razlicnite vidovi na knigi ne teraat na se .Psiholoskite knigi ne teraat da razmisluvame,romantizmot, vo nekoi se pronajduvame. ‘’Dobriot zbor zelezni vrati otvora’’ taa e I za knigata onie koi ke citaat koi ke znaat,ucat ke se mnogu pouspesni od onie koi ne go pravat toa.

  Еве неколку состави..:)

  Пријателство  Nema чovek koj ja podelil svojata radost so prijatelite,a da ne se izraduval poveќe,kako шto nema чovek koj ja podelil svojata taga so prijatelot,a da ne taguval pomalku.

  Koj ke najde prijatel,naшol bogatstvo.Bez prijatel najsilniot чovek e nesiguren.

  Edinstvena nagrada za dobrite kvaliteti se dobrite kvaliteti,edinstven naчin da imaш prijatel e da bideш prijatel.  Ako prijatelot za neшto ti se naluti,daj mu moжnost da ti napravi nekoja golema usluga.Negovoto srce od toa ke se rastopi I toj povtorno ke TE SAKA.

  Bez somnenie ne e tolku teшko da se umre za prijatelot,kako шto e teшko da se naide na prijatel koj bi zasluжil чovek za nego da umre.

  Vo vreme na nesreќata obiчno ja stavame na proba vernosta na prijatelite.Koj sebesi ne si bara prijateli - sam na sebe e neprijatel.

  Koga site luѓe bi znaele шto zboruvaat edni za drugi,na svetot ne bi imalo ni чetvorica prijateli.Zapoznajte gi greшkite na prijatelite,no nemojte da gi mrazite.

  I na prijatelite treba da im se kaжe vistinata vo lice.Prijatelot go zapoznavame duri koga ke go izgubime.Site golemini na ovoj svet ne vredat tolku kalku eden dobar prijatel.

  Samo rakata na prijatelot go vadi trnot od srceto.Kaжi mi koj ti e prijatel,a toj ke mi kaже koj si ti.Koj bara prijatel bez nedostatoci,ostanuva bez prijatel.

  Za da postoi prijatelstvo,prijatelite treba da si veruvaat eden na drug,a za da si veruvaat,treba da se prijateli.

  PRIJATELSTVOTO E EDNA DUшA VO DVE TELA.

  Obiчno koga чovek e silen I moќen, togaш ima mnogu prijateli,a koga ke zapadne vo nevoљa,togaш site se odaleчuvaat,kako I da ne go poznavale onoj na kogo do vчera mu zborele deka za nego bi posle I vo ogan.

  Prijatelstvoto ne se odbira,toa se sluчuva,koj znae poradi шto,kako љubovta.Prijatelstvoto sekogaш zajaknuva so vzaemno daruvaњe.  Пријателство 1  Prijatelstvo'' - kolku lesen zbor, a kolku mnogu zna4i...Prijatelstvoto e kako kniga, na nekoi strani e ispisena tagata, na nekoi radosta, a na nekoi se ispiseni spomenite...Prijatelstvoto e horizont bez po4etok i kraj...Prijatelite mozat da bidat temel, tie mozaat da te sakat koga ti ne si sakan, da te gusnat koga ti ne si gusnat, da te podnesuvaat koga ti ne si podnesuvan.Prijatelite mozat da bidat i licemerni tie mozat da lazat koga cel svet naviva i tancuva,koga primis dobri vesti,i pla4at koga pla4es Ti.No, najmnogu od se, prijatelite mozat da bidat matemati4ari, tie mozat da ja mnozat tvojata radost, da go delat tvojot me4, da go odzemaat tvoeto minato i da ja dodavaat tvojata segasnost.Presmetaj gi tvoite potrebi dlaboko vo tvoeto srce, i sekogas bidi pogolem od celata suma na tvoite delovi.Retko vo zivotot mozes da najdes vistinski prijatel, vistinski prijatel koj sekogas ke bide spremen da ti pomogne.Prijatelite se najvaznata sostojka vo nasata zivotna kasa.Ako imas vistisnki prijatel, bidi siguren deka go imas najvrednoto bogatstvo vo zivotot, no ako nemas vistinski prijatel ti si kako napusteno vrap4e vo silno nevreme...Vistinskite prijateli ne mora da gi viknes tie sami doagaat da ti pomognat, bidejki sekoj go slusa toa sto go kazuvas no samo vistinski prijatel moze da go slusne toa sto ne go kazuvas...  Пријателство 2  Prijatelstvoto e edinstveno nesto sto go ispolnuva zivotot...Taka nekoi velat zosto znaat deka prijatelstvoto e nesto najvredno...Velat se sto e ubavo kratko trae pa taka i prijatelstvoto....nikogas ne znaeme koi ni se najvernite,najdobrite drugari ima nekoi ko ziveat za nasata nesreka a pak nekoi ocekuvaat covekot da bide 24 casovno nasmean....Tako se podeleni prijatelite.Nikogas ne se znae sto e vistinsko ili lazno...Edna podadena raka ne e vistinsko prijatelstvo tuku ISKRENOST,VERNOSTI I DA BIDAT SO TEBE KOGA TI E NAJTESKO I da se raduvaat koga si i ti radosen....Prijatelstvoto ne cini nisto no dava mnogu..Toa go zbogatuva covekot ,i e svetla tocka na tazniot...gi bodri izmorenite ja ohrabruva voljata ....Prijatelstvoto ne moze da se kupi ili pozajmi zosto e nesto sto nema vrednost ako ne e dadeno od srce...


  Илијада.

  *ИЛИЈАДА - ЕПОПЕЈА ЗА ХЕРОЈСКИТЕ ГОЛЕМИНИ*
  Дали постои човек кој го достигнал својот врв, својата кулминација со својата јуначка сила, со мудроста и добрината? Човек кој е чесен, предан на својата нација, човек кој претставува исклучок во општеството? Размислувам, прашувам, но како одговор го добивам ехото на тишината. А во моите раце стои ТАА - нејзиното височество. Еп над еповите, дело над делата пренесувана од колено на колено, од генерација на генерација, од античко време, па се до денес. Ја гледам и и се восхитувам, но малку сум вчудоневидена како воопшто слепиот Хомер го создал тоа врвно дело на човечкиот мозок. Илијадата е најовршената епопеја за сите народи и сите времиња, а темата се врти околу еден единствен настан - Тројанската војна. Вистинскиот мотив на оваа композиција односно душата на ова дело е гневот на главниот јунак (Ахил), а дејствието кое што е опеано од караницата помеѓу Ахил и Агамемнон, па дури до предавањето на мртвото тело на Хектор на стариот Пријам, се случува 51 ден од последната односно десетта година од Тројанската војна.
  Ахил, јунак од чиј поглед и глас Тројанците како исплашени срни бегаат и се плашат да не го предизвикаат она кај него што се нарекува ГНЕВ. Тој е млад, со огромна количина горделивост, жестокост кон непријателот, одмаздливост и огорченост. Тој се вознемирувал од неправда, им се восхитувал на пријателските односи и умеел да ги совлада гневот и омразата кон непријателот. Но сепак во неговиот карактер како непровидна нишка се вметнуваат и особините на великодушен. Дрскиот Агамемнон му ја одзел најубавата и најсаканта Ахилова робинка (што Ахил ја добил како дар кога го зазел градот Лирнес) како замена за Хрисеида, а кај Ахил предизвикал силен гнев и омраза. А Ахил гордиот син на музата на морето Тетида и смртникот Пелеј се повлекол од бујното поле. Тој ѓаволствен младич со ангелско срце. Тоа божество потклекнува пред препреките на судбината. Поради неговите одлуки умираат многу луѓе, меѓу кој и неговиот пријател Патрокле прободен од Хекторовото копје. Гневот кај ахил станува се поголем и поголем, а на неговата омраза и нема крај.
  Хектор е одважен и чесен борец, добар син и мил татко, нежен сопруг и гордоста на Троја, кој без да размисли за последиците се впушта во двобој со Ахил, плашејќи се за својата татковина односно за родната грутка која ќе биде понижена од грчката рака. Победник во двобојот е Ахил, но и така неговата одмазда не се задоволува. Го врзува избоденото тело на Хектор за неговата двоколка и врти околу ѕидините на Троја за тројанците да го видат овој немил настан. Откако му здосадува оваа игра на одмазда, Ахил се повлекува во својот шатор и ветува дека телото на Хектор ќе го фрли како храна на педовите, со што ја покажува својата себичност и алчност. Но тогаш доаѓа стариот Пријам во шаторот и го моли на Ахил да му го предаде мртвото тело на Хектор за да го исплаче и погреба со сите почести. Каменото срце на Ахил непопушта, но кога Пријам ќе го потсети на љубовта кон својот татко, тој ќе се расплачи и ќе му го предаде телото.
  И до ден денешен Ахил претставува симбол на човечноста. А ако некогаш човештвото сакало да создаде идили на храброста, мудроста и љубовта тогаш сигурно би бил Ахил.
   
  На Mali Johnson, viktorxD, Albiona и 8 други им се допаѓа ова.
 13. LoveIsAllAround

  LoveIsAllAround Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  236
  Допаѓања:
  68
  Состав на тема ,,Екологија’’ вее молам итноо ми е кој има било какви идеи нека пишува :worried:
   
 14. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  587
  има една девојка од гевгелија, пишува состави есеи и слични ствари за 150 ден, а ти го праќа составот по маил скајп и слично, еве тука ја најдов http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=353903 , искрено јас сум од Гвг , генерација е на една моја братучедка но лично не ја познавам на каков стил ги пишува овие
   
  На zoellamoda и VerHeidi2 им се допаѓа ова.
 15. MoneyLover-98

  MoneyLover-98 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  2
   
 16. posvoena

  posvoena Активен член

  Се зачлени на:
  7 март 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  hehehe i mene toa mi trebat :rofl:
   
 17. 14Ch0k314

  14Ch0k314 Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Дечки, за утре ми треба итно состав за писмена за лектирата "Чорбаџи Теодос" . Ве молам напишете нешто. :D
   
 18. SanjaEdrovska

  SanjaEdrovska Активен член

  Се зачлени на:
  25 март 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Decki aj ve molam ako imate nesto za ova
  Karakteristikite na Hektor od "Ilijadata"
  Karakteristikite na Ahil od "Ilijadata"
  Ovaa mi e posebno vazna*
  Aristokratijata i obicnite luge vo "Ilijadata"
  Likot na Edip vo tragedijata "Car Edip"
  Karakteristikite na Joksata od tragedijata "Car Edip"
  Mi treba za pismena rabota !!
   
 19. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  1.779
  Карактеристики на Хектор и Ахил имаш на Википедија и тука:
  http://makedonskijazikiliteratura.blogs ... st_13.html

  За Едип:
  http://www.docstoc.com/docs/11329007/%D ... 0%B8%D0%BF

  Толку можев да најдам. :hai:
   
 20. vikiicka

  vikiicka Активен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Sosatvi

  Mi treba sostavi za delata:
  ''Pirej'' nase neotkornato ime; Sonot za slobodata vo ''Golemata Voda''. Ne treba da se raskazuvat delata, so 3- recenici da bide samo opisano a drugoto opsto za temata
   

Сподели ја оваа страница