1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    мене не ми треба состав...но ми треба нешто повеќе за Древната уметност...некои информации во врска со тоа...па ако некој знае во лп....ве молам :sweat:
     
  2. At.ena

    At.ena Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    32
    Девојки ако има некоја состав за 8 септември да ми прати ве молам
     
  3. annye-1

    annye-1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Sostav

    Dali momze nekoj da mi napise nekakov sostav po angliski jazik?
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Sostav

    На готово ништо не се добива, посебно составите сама треба да ги пишуваш.
     
  5. tweety-tweety

    tweety-tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2013
    Пораки:
    574
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Ќе ве молам за помош!
    Да ми помогнете да напишам состав на тема МАКЕДОНИЈО ВО СРЦЕ ТЕ НОСАМ!
    Многу ќе ви бидам благодарна :* :* :*
     
  6. SunGoesDown

    SunGoesDown Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Девојки ќе може помош за состав на тема Компјутерскиот јазик и грижата на македонското општество за јазикот.Ќе ве молам ако може ЛП. Благодарам
     
  7. Gentleman..D

    Gentleman..D Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    44
    ми треба некој состав за здрава исхрана :^) :|
    ќе ви бидам многу благодарна ако ми помогнете :*
     
  8. RIHANNCE

    RIHANNCE Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    ми ттреба помош и инспирација за текст кој треба да го напишам за казна по македонски , текстот треба да е за случка во која главна улога е прототип на мој другар , во случката треба да дојдат до израз неговите карактеристики како бунтовност , јасно изразување на својот став кој несекогаш му држи вода , спремен за тепачка во секое време , а под сите овие уствари многу добар, пожртвуван и емоционален тип . Пример за случка?
     
  9. ivona-99

    ivona-99 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ми треба помош за да напишам есеј за крсте петков мисирков фала однапред. :)
     
  10. Monika1234

    Monika1234 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    дали некој може да ми каже критика за рај,чистилиште и пекот од данте алигиери? фала однапред :)
     
  11. Big.girls.never.cry

    Big.girls.never.cry Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Есеј

    Ми треба есеј на тема „Јас и средното училиште“,за утре ми е.Може да ми помогнете?
    Благодарам :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
     
  12. cucka17

    cucka17 Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    смешно ама вистинито.. ми треба состав за дождот.. толку сум блокирана шо немам никаква идеја за состав... ако може некоја да ми помогне би била многу благодарна.. Благодарам однапред :*
     
  13. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    и на мене ми е потребна критика , доволно ми е само за пеколот, бидејќи само таа ја работиме
     
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Есеј

    има многу што да се пишува на оваа тема :!:
    на пр. возбуденоста, твојот впечаток. .. и ред др. работи
    се надевам помогнав колку толку :)

    имаш тема состави разлисти можеби ќе пронајдеш нешто ;)
     
  15. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    и мене ми требат за пеколот.. :envy: добредојдена би ми била помош :wasntme:
     
  16. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Еве ви состав за Пеколот со 377 зборови :)
    Пеколот
    Низ средновековните лавиринти се роди една светлина коjа го просветли човечкиот ум и отвори еден нов хоризонт, наречен хуманизам и ренесанса. Идеализацијата на античкото класично наследство се испреплете низ нишките на народниот и латинскиот јазик достигнувајќи го врвот на индивидуализмот. Сето тоа е преточено низ алегорично кажување во кое е синтетизирано Дантеовото сведочење за страдањето и болката на човековата душа. Епот „Божествена комедија“ започнува со делот наречен „Пекол“ во кој доминира средновековната поетика соединета со симболиката.

    “Пеколот” започнува со воведната песна, низ кои стихови се наѕира алегоричното значење на шумата, густежот темен, кои претставуваат илузија на анархичната положба во италијанските градови во времето на Данте, кој и самиот бил учесник во политичките борби. Поетската слика на пантерот ја прикажува зависта длабоко вгнездена во човечката душа. Естетската категорија страв го надополнува алгоричното значење и ги претставува ужасот, болката и страдањата, што следат во задгробниот живот. Симболиката и алегоријата продолжуваат да се синтетизираат низ улогата на лавот, кој ја претставува гордоста и волчицата како симбол на среброљубието, односно алчноста по пари кај папската власт. Но, во оваа песна треба да се регистрира и пофалбата упатена до Вергилиј, кој претставува олицетворение на разумот и светлината. Всушност, во епот тој ќе биде скапоцениот водич низ страшните предели на пеколот, толкувачот на стравотиите што ќе ги води Данте и неговиот помошник во тешките мигови, кога тој како смртник не би можел да ги види нештата.

    Убавините на текстот накитен со стилските сретства продолжува и во останатите песни каде што темнината на пеколот се испреплетува низ конците на суровата реалност, низ настаните на ренесансна Италија. Душевната болка, поетот на мошне суптилен начин ја искажал преку алегоријата доволувајќи ја вистинската слика на животот во Италија. Алегоријата е исполнета со една хуманост, праведност и со жигосување на безумните човечки страсти и пороци. Данте имал зошто да биде и хуман, и справедлив и жесток во исто време. Гледајќи дека никаде не постоела праведноста, дека секаде во светот владееле насилства и алчности, прогонства поради напредно мислење, Данте ќе најде средство да покаже со прст на крвавиот хаос и на луѓето - робје на стремежот за власт, богатство и насилие. Во исто време ќе укаже на светлото во животот, на возвишеното и на доброто.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  17. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    фала многумногумногу :*
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Ништо :)
     
    На pokjemon му/ѝ се допаѓа ова.
  19. peperutka56

    peperutka56 Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    pomoss

    dali feminki ke sakate da mi pomognete okolu edna tema po mak jazik
    makotrpniot pat na makedonskiot jazik
     
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    можеш да почнеш со браќата Кирил и Методиј како твореле, кој продолжил по нив за ширење на македонскиот јазик . . .
    во завршниот дел можеш да изнесеш свој заклучок од сето она што си го напишала.
    :!: Секако вметни и реченици со стилски изразни средства, така го збогатуваат уште повеќе составот