1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Champs.Elysees

    Champs.Elysees Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    117
    Може ли да ми помогнете за состав на тема Индустриско добивање на амонијак според Хабер-Бошовата метода ? :)
     
  2. unconditionally

    unconditionally Активен член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    35
    Ве молам ако има некој состав за следниве теми нека ми прати во ЛП:
    -ликот на кучето Бак од повикот на дивината
    -патопис
    -страница од (нечија) автобиографија
     
  3. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Имате ли некој состав на англиски со наслов My country да не биде толку многу долг благодарам :)
     
  4. Insatiable13

    Insatiable13 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    367
    Колку прашања и молби на едно место....и тоа без одговор :^) :D
     
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Незнаев каде да го поставам прашањето ми треба прераскажана лектирата АВТОБИОГРАФИЈА на ГРИГОР ПРЛИЧЕВ.
     
  6. bubamara96

    bubamara96 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Може ли некој да ми даде состав за овие теми:
    - Како го замислувам светот во иднина?
    - Културното однесување, одлика на секој човек.
    Ве молам некој ако има состав да ми пише во ЛП :)
     
  7. bubamara96

    bubamara96 Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    ^ или може анализа на песната Везилка од Блаже Конески.
     
  8. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Девојки имате ли некој состав за `писменоста`, `настанување на азбуката`, `за учителите` и за `св. Кирил `?
    Ако имате нешто ве молам пратете ми во ЛП или постирајте тука. Фала однапред :)
    Итно е, за утре ми треба :c
     
  9. saraaaa12

    saraaaa12 Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    mi treba sostav na tema patopis
    help ve molamm
     
    На Tina-Melody му/ѝ се допаѓа ова.
  10. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Еден мој патопис
    Секој човек сака да патува. Патувањата ги прошируваат нашите видици, ги збогатуваат нашите сознанија, нашиот дух. Како и сите други деца и јас сакам да патувам.
    Пред еден месец, заедно со другарте од фолклорната група отидовме во Турција. Патувањето беше прекрасно и траеше една недела. Времето беше топло, погодно за прошетки. Кога стигнавме во Турција најголем впечаток ми остави Памуккале. Глетката беше прекрасна. Додека се воодушевувавме на живописниот пејсаж, одеднаш почна да врне. И покрај дождот и надвиснатите облаци, времето беше топло. По некое време дождот престана и ние тргнавме кон хотелот. Хотелот беше луксузен , со прекрасна градина. Цела недела се воодушевувавме на ие убавини. Пред да си одиме се поздравивме со сите пријатели кои не пречекаа на најдобар можен начин.Потоа тргнавме.Седнав до прозеорецот за да можам подобро да ги абљудувам убавините на оваа земја. Пред да падне ноќта застанавме во Истанбул. Тоа е прекрасен град, со топли, мили и гостопримливи луѓе. Се прошетавме низ чаршиите, па се вративме во автобусот и тргнавме кон дома.
    Враќањето бесе исполето со емоции. Од една страна бев среќен што се враќам дома во својата земја, но од друга страна бе ногу тажен затоа што морав да ги напуштам сите тие убавини.
    ИМА МНОГУ ПЕЧАТНИ ГРЕШКИ ПОРАДИ БРЗАЊЕТО, НО ЌЕ СИ ГИ ИСПРАВИШ. СЕ НАДЕВАМ ДЕКА ТИ ПОМОГНАВ. ПОЗДРАВ
     
    На The Drifter и Tina-Melody им се допаѓа ова.
  11. Tina-Melody

    Tina-Melody Активен член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Ај ако може некој да ми ја прераскаже на кратко Еднорогиот Елен .. Ми треба ве молам многу... !!! :|
     
    На Boris12 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Boris12

    Boris12 Нов член

    Се зачлени на:
    21 мај 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ve molam koj ima sostav za Sakam da bidam ... ako moze nekojneka napishe za ovoj sostav mi treba do vecer, ako moze neka napishe za Sakam da bidam Advokat. Fala odnapred <3
     
  13. Ruzica-Stojanovska16

    Ruzica-Stojanovska16 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Дали некој би можел и би имал желба да ми напише дури и најмало делче на темите ,,Збогум мои 14 години`` и ,,Зборувам во името на мојата генерација`` ...Итно ми се потребни идеи за писмена по македонски за утре...би ви била благодарна многу :*
     
  14. SpringGirl

    SpringGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Девојки,да не има некоја од вас состав на теми: Силјан Штркот и Болен Дојчин? Во Силјан штркот темата повеќе ќе биди нешто како Непослушноста кон родителите ама сепак треба да направиме корелација со Силјан Штркот. Ви благодарам однапред :)
     
  15. Victoria.Bojadziev

    Victoria.Bojadziev Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Утре правам писмена по македонски јаѕик на темите:
    -денот кога училиштето ми стана мачилиште
    -јас сум прилепчанец,јас сум горд на ликот Марко Цепенков
    -Есеј за мојот роден град

    Ве молам погноте итно е!!! Ви благодарам однапред :D
    ИИИИИИИтнооооо!!!
     
  16. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Епа вака.. Правиме писмена по македонски и сеа професорката ни даде неколку теми ама во неа не треба да пишуваме историски податоци и малче ми е тешко нешто напишав но ми треба и малку помош од вака.
    Вие се темите:
    -Дејноста на Кирил и Методиј(во воведниот дел треба за панонските легенди)
    -За Климент Охридски(треба да пишуваме за делото ,,Пофално слово"
    -Црноризец Храбар( за ,,О посменех "(за буквите))
     
  17. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба само наслов за да пишувам состав во врска со драмата
    "Парите се отепувачка"
    Ве молам за побрз одговор,однапред благодарна.
     
  18. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Значењето и творештвото на Климент Охридски
    Свети Климент во македонската литература се појавува како просветител и втемелувач на писменоста на македонскиот народ. Тој има големо значење како за македонската литература така и за религијата. Во што се состои неговото значење?
    Од една страна свети Климент не можел да ја создаде кирилицата- тој бил следбеник на Кирил и Методиј, па го почитувал нивното дело и затоа доследно ја чувал и употребувал глаголицата. Тој бил значаен човек затоа што им помагал на селаните, на сиромашните така што им калемел овошки, градел цркви и манастири. Ја организирал Охридската книжевна школа во која работел 7 години како учител и надзорник. Во 893 година тој бил прогласен за прв словенски епископ.
    Творештвото на Климент Охридски изобилува со похвални и поучителни слова ки се со црковен карактер, со јасен и едноставен стил затоа што Климент сакал неговата литература да биде достапна и разбирлива за сите луѓе.Свети Климент има напишано повеќе дела. Од неговите дела најзначајно е „Похвалното слово“. Овој текст е еден од најзначајните творби на старословенската литература. Ова слово претставува химна во која се искажува топлата љубов и благодарност кон учителот, што всушност е и тема на делото.
    Како и да е, пофалбата за Кирил филозоф е една од најелегичните лирски творби не само во творештвото на Климент туку и во целата средновековна литература.Во овој текст авторот употребил голем број стилски изразни средства како што се: епитет, компарација, хипербола, алегорија и се тоа со цел што подобро да се претстави животот и делото на големиот учител свети Кирил. Во ова слово честа е употребата на компарацијата, а исто така има и многубројни епитети кои често се двојни.
    Како заклучок може да кажеме дека значењето на Климет Охридски е навистина големо, како заради неговата дејност, помошта која им ја давал на луѓето, така и поради неговите дела кои се многу значајни за старословенската литература. Неговото „Похвално слово“ е исто така многу важно затоа што од него дознаваме за дејноста на словенските просветители, за кои не би имале никакви информации да не беа напишани делата како што е „Похвалното слово“ на Климент Охридски
    еве нешто за климент охридски, се надевам ќе ти помогне
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  19. PinKitty

    PinKitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    8
    Девојки дали имате споредба меѓу Хамлет и Дон Кихот?
     
  20. tamicka

    tamicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Дали може некој да ми помогне во составување на воведот за есеј на тема : Значењето на уметноста во животот на човекот ? :)
     
    На Mitrovska95 му/ѝ се допаѓа ова.