Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

 1. machka1

  machka1 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.336
  Ми треба состав на тема "Печалбарство" Нешто општо. Однапред благодарам :)
   
 2. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.136
  Допаѓања:
  6.006
  „Диво месо“? Ствааааарно немам инспирација луѓе. Има некој?
   
 3. demilovato4ever

  demilovato4ever Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  219
  Помагајте во најбрз рок!

  Здраво ако може помош .. треба да напишам драма на тема „Замена и санирање на сите нефункционални чешми во училиштето“ ве молам во најбрз рок!! .. поздрав :D :)
   
 4. Xfashion.loverX

  Xfashion.loverX Активен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2012
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ve molam ako nekoj znae sostav po makedonski jazik na tema "Само еднаш сум дете" ve molam ne sum dobra bas za pisuvanje sostavi a taa pismena mi e posledna i najvazna me volam za utre mi treba ako nekoj znae neka kaze :D :D :D
   
 5. machka1

  machka1 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.336
  Човекот еднаш се раѓа, еднаш умира и само еднаш е дете. Најубавиот, највеселиот, најбезгрижниот живот е животот на детето. Детето е искрено, наивно и среќно. Убаво е да си дете велат сите. Спомените од детството остануваат длабоко врежани во срцата на секој и траат се додека чука срцето.
  Многу е тешко да си дете. Чудно но вистинито. Возрасните се опседнети со свои проблеми, забораваат дека и тие некогаш биле деца, па и неможат да ги сватат некогаш детските лудории. Секое дете сака да биде сакано, милувано и неговите мали но слатки желби да бидат исполнети. Проблемите на децата честопати честопати возрасните не ги сфакаат сериозно и тоа носи жал и тага во малите,слатки и искрени детски срца.
  Не сакам да пораснам и да бидам дел од светот на возрасните. Таму нема игри, дружења, смеа и искреност. Возрасните имаат премногу обврски и забораваат на дружењето, забавите, игрите. Родителите го користат сето свое слободно време за дружење со своите деца, но децата бараат повеке љубов. Детскиот свет бргу поминува, така ни се чини нас децата. Детскиот свет е свет на приказни, игри, дружења и безброј дни исполнети со радост. Секој човек кога раскажува со длабоки чувства и без здив се секава на најубавиот дел од животот. Затоа на сите деца во целиот свет им порачувам ,,живејте го среќно и весело детскиот живот не брзајте во светот на возрасните“.
  Повели :)
   
 6. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  350
  Ај ако имате некој состав на било која од овие теми.Ми треба за писмена во среда :)

  1.О писменех-одбрана на словенската писменост

  2.Улогата и значењето на Климент и Наум Охридски за македонската книжевност и култура

  3.Климент-неуморен учител,надарен писател и столб на православната црква

  4.Похвално слово на Кирил Филозоф-химна на љубов и благодарност на ученикот кон саканиот учител

  5.Панонските легенди-сведоштво за големината на Кирил и Методиј како мисионери,книжевници и просветители

  6.Бесмртно дело на Кирил и Методиј не учи да ги цениме,сакаме и заштитуваме нашиот јазик,култура и традиција

  7.Ликот на Александар Македонски како најголем освојувач на светот

  8.Климент Охридски-вечен свештеник на словенската писменост и традиција
   
 7. Ninus17

  Ninus17 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ај ако може некој да ми помогне на темата
  Сердарот за ликот на Кузман Капидан и
  Т`га за југ копнежот по родниот крај фала однапред итно ми треба за утре
   
 8. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  2.812
  Допаѓања:
  3.824
  Пол:
  Женски
  ^
  Еве ти за втората:

  Копнеж.
  Копнежот за својата родна земја.За тоа да ги видиш своите блиски, да го почуствуваш својот воздух, да ги вкусиш своите плодови, да ги видиш своите убавини.
  Токму таков копнеж и тага го следат Миладинов во туѓина, милиони километри оддалечен од својата татковина.Неговото срце е обвиено со тага за својот роден крај, тој е толку тажен, што посакува „орелски крилја“ за да летне во својата земја, да си ги види родните места, каде ѕвездите силно светат и сонцето ја огрева земјата.Каде секаде се посеани убавини, и езерото белеит.
  Нему му е тешко во туѓината, во далечната Русија, која е вечно студена, и обвиена во мразови, снегови, пепелници.
  Тој толку силно го опишува тој копнеж, таа тага за уште еднаш да ја види и почуствува својата татковина, да види уште еднаш како сонцето силно свети...
  Но за жал тој нема да го доживее тоа, ќе умре во туѓина, без својата единствена и неисполнета желба, повторно да го види својот роден крај.

  Се надевам помогнав. :)
   
  На Ninus17 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Ми треба состав за утре на тема мојата идна професија би била благодарна ако некој ми напише ваков сосав.
   
 10. Elichka

  Elichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2012
  Пораки:
  214
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  Прогуглав нешто.

  Безгрижно детство е сон на секое дете.Уште во раното детство,како и сите деца така и јас имав свои желби,сонови,фантазии..копнежи по она најубавото.Моето детство беше исполнето со љубов и среќа,негувана од моите родители..Секако,и јас како и drugite околу мене размислувавшто би можело да bidam кога ќе пораснaм. Сега изборот е наш, што сакаме да бидеме во нашиот `возрасен` живот, дали нешто што ќе ни носи поголема финансиска добивка или нешто што ќе го работиме со љубов и задоволство. Тоа е индивидуално, кој сака повеќе да си ја задоволи материјалната страна или духовното чуство. Вистина е дека без пари тешко се живее, но да се работи многу години без некое духовно задовлство и тоа не иде. Јас сум голем љубител на животните. Многу ги сакам, мислам дека со малку грижа кон нив они ти враќаат дупло повеќе љубов и приврзаност. Од секогаш сум сакала да се грижам за нив, за нивното здравје, затоа одлучив да завршам соодветно школо (ветерина) и да си го исполнам мојот сон. Во мојата професија што јас ја избрав мислам дека финансиската страна не игра голема улога, дека тоа што работам треба да биде со љубов и грижа. Сепак иако се животни тие имаат некои свои чуства и интелигенција и со нив треба да се однесувам со љубов кои они ќе ја почуствуваат. Секаков нивни гест и нивната искажана љубов кон мене ќе ми биде најголемо задоволство во мојата идна професија.
  Не знам дали некој може со сигурност на наша возраст да ја одбере вистинската професија, но за среќен живот мислам дека треба да го слушаш срцето и желбата за она што ќе го работиш да те задоволува тебе без разлика колку е тешко и носи финансиска корист. Јас го избрав тоа и од се срце со големо задоволство би сакала да биде мојата идна професија.
   
  На Petar7 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  339
  ве молам да ми кажете ако знаете нешто за личност,нешто за особините (карактеристике) за човекот...нешто слично........ :)
   
 12. badname

  badname Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  mi treba pomos za da napisam sostav za kiril i metodij ? ke saka li nekoj da mi pomogne?? blagodaram
   
 13. MoneyLover-98

  MoneyLover-98 Активен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  2
  ми треба состав на тема - часот кога училницата ми стана мачилница. може да биде и измислен. ми треба за во петок 11.05. ако имате некоја идеја како да почнам, можеби некоја ваша случка кога навистина часот ви бил .... Фала ви однапред :) :) :)
   
 14. loveit

  loveit Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  еј дали имате пишувано состави за овие теми:

  1. Насмевката е крива линија што може да исправи многу работи.

  2. Ако не им се спротивставиш на своите стравови нема да можеш да ги победиш.

  3. Нема сонце без светлина, ни човек без љубов.

  Утре правам писмена и неможам никаде да најдам на нет. :worried:
   
 15. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  339
  треба како расказ,песна или есеј? :)
   
 16. behappy

  behappy Активен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  Имате ли некој разсказ или монолог или пак дијалог на тема ,,Исказ на лик'' ...Темава баш не е нај нај... но немам никаква идеја за што да пишувам... а и сум премногу изморена цела ден учам :( Pleasee
   
 17. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  2.589
  Треба да пишувам тема за Коле Неделковски со акцент на поезијата. Да не има некој нешто да ми прати? Пребарував по интернет нема ништо убаво, па ако има некој нешто ако може ЛП.
   
 18. jabol4eee

  jabol4eee Активен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2012
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  2
  Ке може некој да ми напише состаф ,, Моите 13 години,, ве молам ми треба за моја братучетка за утре благодарам однапред :*
   
 19. MissKlea

  MissKlea Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  3

  Covek uci dodeka e ziv,no za da stekneme osnovnite znaena morame da odime na uciliste.A na uciliste ucime razni predmeti od prirodnite nauki do umetnosta .Mnogu od tie casovi se interesni no ima i nekoi sto se dosadni.
  Ova e nesto kako voved se nadevam deka ti pomognav :)
   
 20. 343

  343 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  6
  Ве молам ако има некој нешто за Бесмртната љубов на Тристан и Изолда.. итно ми треба :(
   

Сподели ја оваа страница