1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Iloveyoutooo

    Iloveyoutooo Нов член

    Се зачлени на:
    26 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Ke moze nekoj tekst za temata Na kriljata na fantazijata ? Malce pobrzi ako ima
     
  2. Your Girl

    Your Girl Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ве молам состав на темата " Гласот на несреќата ја урива надежта за тивок и мирен живот" со мало споменување на поемата " Серадот ". :):D:$:hai::makeup: Фала однапред!
     
  3. LovedGirl

    LovedGirl Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2014
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    Ми треба состав на тема Везилка,дали има некој?? :(
     
  4. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    Дали во темава случајно има напишано состав за „Ликот на Рафаел де Валентин“ ( ова е од шагринска кожа) неможам да најдам а барам еден саат скоро... прва писмена ми е и не сакам да ја утам, ве молам за помош :^):)
     
  5. lanadelrey11

    lanadelrey11 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    состав на тема ИДНИНАТА И ЈАС??
     
  6. Butterfly-Girl

    Butterfly-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2013
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Везилка
    Поетот со првите стихови започнува дијалог со старата иискусна везилка од која бара сопатник во потрагата за инспирација, воизнаоѓање на соодветните зборови од кои еден по еден ке го навезеона што се нарекува проста и строга македонска песна. Тој ја истакнувасвојата длабока вознемиреност и растрепереност и вели:
    “ Везилке, кажи како да се роди,Проста и строга македонска песнаОд ова срце што со себе водиРазговор ноќен ви тревога бесна”.
    Тој го бара одговорот во прегратките на тешкото минато, во времето наголемите историски настани испреплетени со маки и страдањаовенчани со крв и коски, со болки и солзи за изгубената слобода,изгубените надежи, згаснатите здивови на илјадници кои го дале ипоследниот од својата земја, за своите чеда, за себе и за човечноста.

    Везилката како сведок на се она низ што поминал македонскиот народму дава совет и насока и му вели да провлече два конца од срцевината,едниот црн а другиот црвен. Црниот буди морничави таги, а црвениотсветол и стрвен копнеж. Тука веќе е исткаена таа симболичност наовие две бои, едната како боја и белег на смртта, темнината и стравот,а другата како повик за револуција, повик за борба, крик извишен восудбинската вкрвавена зора. Му вели да ги земе при себе и да живеепесна од копнеж и песна од мака, стихови во чиј стожар лежисудбината, мачното, стихови кои ќе допрат до сечие срце и ќепредизвикат чувство на бунт и разгор:“
    Везилке крени наведена лика,Погледај в небо во претпладне злато:Се шити таму и чудесно бликаТвојата везба на синото платно”.
    Ја храбри дека слободата е близу, дека стравот, страдањето иболките ќе минат за миг, во оној момент кога ќе се почувствувасинилото на небото, кога ќе се појави синиот конец на дебелотоплатно. Везилката го поттикнува и понатаму, му зборува за своитеспомени помагајќи да ја доврши својата песна, својата низа однавезени зборови кои кријат радост и тага, живот и смрт, слобода иропство, - се како еден контраст, на една неразделна целина во којаедното не може без другото. Му зборува дека тие две бои, црвена ицрна, тие бои на жарта се оние кои создаваат немир и страв, се ониекои будат морници и солзи, спомени и сеќавања. А поетовото око ко натрепетна срна е она што постојано бара чудесен звук, жариште намотиви и инспирација за своја наредна песна, за свој иден стих.Останува само везилката, и понатаму опкружена со тие две бои, со тиедве судбини кои пополека но сигурно го пригушуваат и гаснат секојнејзин мил спомен. Зашто таа видела слики и призор на црнило ихорор, а ние ја слушаме само вистинската приказна за едно бурновреме.
    “-И најмил спомен што в душа ми блесне,Се гаси од нив ко цвеќе без боја,Но ти што ловиш звук на чудна песна,Ти си ја кажа судбината своја.”


    Стилска фигура како реторско прашање со кое бара совет одвезилката и започнува разговор со дијалошка форма на неа. Во вторатастрофа одговорот е јасен и има симболичко прикажување. Црнатанишка го симболизира ропството, маките и страдањата намакедонскиот народ, а црвената нишка, борбата и копнежот послобода. Има контраст:“
    едниот буди морничави таги Другиот копнеж и светол и стрвен”
    И вториот дел од песната е во дијалошка форма. И повторнореторско прашање и компарација за да на крајот заврши зборувајќи засебе, за својата судбина како творец, уметник.

    Најдов нешто назад низ темата, можеби ќе помогне :)
     
    На The Drifter и LovedGirl им се допаѓа ова.
  7. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    дали има некој состав за лубовта во срце
     
  8. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    најдов не мачете се. позз
     
  9. lanadelrey11

    lanadelrey11 Активен член

    Се зачлени на:
    23 март 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    учењето не гради како личности состав??
     
  10. srhsejbsk

    srhsejbsk Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    1.593
    Допаѓања:
    9.361
    Пол:
    Женски
    Ќе бидам офф ама морам ова да го цитирам...

    -Прво и основно без навреда! :!:

    Добро бре најлесната тема за писмена во 6 одд. + сите теми за писмена во шето ви се од лесни прелесни!
    Ја имав истава тема за писмена во шесто и е толку лесна, јас не занм што ќе правите вие во седмо, осмо а деветто?
    Знам дека многу касно го гледам мислењево, ама од вакви мислења косата ми се крева... Колку лектири имаш прочитано? Да си ја искористиш фантазијата одма ќе напишеш. На ваква тема за писмена се знае што се шишува. Се од фантазија и главниот дел е само дијалог. А што ќе биде кога ќе треба да пишуваш само општо без дијалозаи, без примери? Прочитај ги темите на останаите членки, тие со право бараат помош ама за тема каде што треба да се употребува дијалог и фантазија...

    Несакав да испаднам груба, и јас имам побарано за лектирата Бојан да ми прераскажат па на крај сакав нејкев ја прочитав. :angel:

    Потполно се сложувам! (highfive)

    Можеби темава е за тоа, ама мисалм кој же стигне да бара состави на едноставни теми, па колку и да си анти-талент на тема како Разговор со Облакот, Разговор со Сонцето и.т.н. ќе напишеш нешто.Па на нас децата фантазијата ни е ептен развиена, ако не ни е мозокот фантазијата ни е ‘‘надпросечна’’ :talk:
     
    На Sunshine.Sunshine и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  11. kriSta56

    kriSta56 Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Еве за Хамлет :D :D

    Хамлет на Шекспир е римејк на популарна драма базирана на историска фикција.Хамлет е сложен лик кој со векови претставува мистерија и инспирација за милиони луѓе. Гневниот, тажен принц Хамлет и неговото разочарување од животот го возвишува неговиот дух во височините на љубовта и омразата. Размислувајќи за секоја своја постапка и колебајќи се за нејзиното извршување тој доаѓа до разумни мислења. Хамлет се определил за животот бидејќи тој му овозможува на човекот да се надева и да сонува, да љуби и да мрази.
    Хамлет е пред се многу лабилен, несигурн лик, постојано се наоѓа некаде помеѓу должноста и бегството.Постојано сконцентри-ран и фиксиран врз проблемот за кој не е ни сигурен дека постои, потоа се провлекува и доза на шизофренија низ неговите постап-ки, моменти на луцидност и губење, значи мора да се потенцира неговата природа за да може да се дојде до некој, било каков одговор. Тој мора да биде сигурен пред било што да направи, затоа
    што не би можел да просто да поднесе да го гризе совеста, тука е и неговата поранешна приврзаност со мајчинската фигура која тој чувствува дека го предала.Верувам дека тој би го пролонгирал убиството да може до бескрајност, затоа што колку и да звучи чуд-но, тој ужива во својата улога на маченик, мислител и философ, а притоа се обидува очајно од неа да избега. Токму затоа доказите му се и толку битни, неговиот слаб и неодговорен лик е толку јасно отцртан со што веднаш се доаѓа до заклучок зошто тој и не е спосо-бен да ја донесе веднаш одлуката. На моменти Хамлет знаел да нав-лече маска на лудак за да може да дојде до некоја вистина и да кажува вистини.
    Омразата е длабоко во неговата душа и за да ја одбрани својата чест го убил убиецот на татко му. Со својата љубов сакал да се бори против кризата на моралот и олицитворение на лажната љубов. Тој ја почуствувал и лажната мајчинска љубов и лажното пријателство, кои биле трагични за неговиот живот. Жртвата на Хамлет не била залудна, таа била патоказ за идните генерации да размислуваат совесно и да се борат против неправдите и лажниот морал во меѓучовечките односи.
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  12. love_football

    love_football Нов член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ве молам ми треба состав на тема "Големото срце, топи големи ледови"...
    Ве моламм! <3
     
  13. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    а за кога ти е
     
  14. earthquake

    earthquake Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Нема лесен живот и уживање без да се плати данокот за тоа, какви било информации поврзани за оваа тема многу би ми биле од корист инаку за писмена ми е :)
     
  15. loveintheair

    loveintheair Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2013
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Срцина ај некој помош ми требаат некои цитати од Чичко Горио.. што кажал тој.. или па некој состав ако имате за него пратете ми позз кисс (highfive):l:
     
  16. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    ако најдам нешто ќе ти пратам во најскоро време
     
  17. Tainstvenata

    Tainstvenata Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски

    Najdov nesto ali e na srpski se nadevam deka ke ti bidat od korist....... Pozdrav


    Najbolji citati lektire “Čiča Gorio“
    Ljudsko srce ima granice u ljubavi, ali nema u mržnji.

    Voleo je i zlo koje je od njih dolazilo.

    Svet je gadan i zloban.

    Ima žena koje vole čoveka koga je izabrala neka druga žena, kao što ima jadnih malograđanski koje misle da će steći naše ponašanje ako stave na glave šešire kakve mi nosimo.

    Imao sam dvadeset i jednu godinu. Još sam verovao u ponešto, u žensku ljubav i mnoge gluposti u koje ćete se i vi zapetljati.

    Naše je srce riznica, ako ga odjedanput ispraznite, onda ste propali. Kao što ne opraštamo čoveku koji je ostao bez prebijene pare, tako isto ne opraštamo osećaju koji se u celosti ispolji. Taj otac dao je sve. Davao je punih dvadeset godina, i svoju nežnost, i svoju ljubav, dao je sve svoje bogatstvo za jedan dan. Kada su njegove kćeri iscedile limun, koru su bacile na ulicu.

    Tajna velikih bogatstava čije se poreklo ne zna, smatra se zaboravljenim zločinom zato što je propisno izvršen.
     
  18. TeenBoo

    TeenBoo Нов член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми треба за во понеделник есеј на тема ''Потрагата по скриеното богатство,желба за авантура или потајна алчност за пари'' во врска со лектирата "Островот на скриеното богатсво''.Ако на некој му текнува нешто околу темава нека ми пише.Фала однапред:D
     
  19. anii-99

    anii-99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Вака ми требаат состави на тема:
    -Гледањето на ликовите(сите) во Вујко Вања
    -Гледањето на ликот Рафаел во Шагринска кожа
    Секоја помош е добредојдена.... :)
     
  20. Iloveyoutooo

    Iloveyoutooo Нов член

    Се зачлени на:
    26 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    1 Никој не е совршен па ни јас
    2 Мојот дом моето мало рајско катче
    2 Верата поскапа и од живото (Во врска со Македонска крвава свадба) ве молам помос во врска со овие теми
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.