1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. KetichSalvatore

    KetichSalvatore Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Mi treba sostav za edna od ovie temi : ''Opshtestvoto vinovno za covekovoto licemerie'' i ''Zlo so zlo se vrakja'' za zlostorstvo i kazna i ''Beskrajnata ljubov na cicko Gorio" za cicko gorio ..ako moze pomos blagodaram odnapred :*
     
  2. MWill

    MWill Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали ќе може да ми напишете кратка содржина за лектирата ,,20000 милји под морето" ми треба итно за утре.Фала однапред
     
  3. AngelFaceDevilWays

    AngelFaceDevilWays Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Ми треба состав на темата „Вујко Вања“- приказ на луѓето се емоционалните фрустрации или „луѓе кои залудно го потрошиле животот“
    Кој може нека поможе :D
     
  4. v456

    v456 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    Sagrinska koza

    Пловејки со бродот на судбината, по немирните води на животот, близу зелен остров, ме опфати чувство дека треба да го фрлам сидрото во неговиот залив. Воден од песната со славејот, што оддалеку долетуваше до мене и ме обвиткуваше со невидлив превез, стигнав до волшебниот извор. Во него како на филмско платно се редеа слики пред моите очи. „животот се покажуваше со своите раскоши и беди, во сета своја јарост и неполност, но жилав и налиничав како некое скриалиште во кое грабачот собрал се што му причинува задоволство“. На преден план исплива човекот, со своето постојано лутање и барање на вистината , со сознанијата до кои доаѓаше и ги претвораше во дело, сакаше да го промени светот, да го претвори во подобар. Но, големите тајни се уште стоеја преде него, се што направи беше само трупање на знаење, без да ја открие суштината. Иако нем посматрач, сакав да викнам и да го опоменам дека „треба да се чува од ѓаволот, дека човековата желба за дознавање на се е бунт против Бога“...

    Но, нема илузија на светот чиј сликар е човекот. Тој свет е сочинет од егоизам, лицемерство, интриги, подлости, измами, предавства... Во тој свет човекот е „клопче нагони, каприци и способности“, за кого златникот е единствената мера. Постојата само парите кои ги замениле и боговите и фаталната страст, едноставно ја раководат човековата судбина. Кој има пари ги има сите права, привилегии, има слава, углед и почит-парите се единственото мерило за вредноста на луѓето. Под нивно дејство и морално се деградира човекот. Од сенката излегува Рафаел кој по силата на фактот што го поседува волшебниот талисман (Шагринската кожа) станува богат, стекнува огромна куќа, но секое уживање, секое барање, предизвикуваат намалување на кожата, скратување на животот. Тој не смее да ужива во она што го има, не смее да се ползува со неа за да ја усреки својата љубена Полина. Сите уживања и лесниот живот ги плати со најскапата цена-својот живот.

    Само што ја допрев водата го снема изворот, ја снема песната, се вратив во светот на реалноста. Се разбудив во зората на крилестите срца и се заблагодарив за уште еден ден со љубов, а таа е манифестација на нај вечното во човекот, нај човечното што некои никогаш не го поседувале или го заборавиле и изгубиле низ лавиринтот на животот.

    eve neshto ako e od pomosh :)
     
  5. Iloveyoutooo

    Iloveyoutooo Нов член

    Се зачлени на:
    26 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    1 Никој не е совршен па ни јас
    2 Мојот дом моето мало рајско катче
    2 Верата поскапа и од живото (Во врска со Македонска крвава свадба) ве молам помос во врска со овие теми
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ane-anetka

    ane-anetka Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Ве молам некој ако знае нека ми напиши писмени состави за Боженствена комедија (Невозвратената љубов на Беатриче кон Данте Алигери), Канционер(Невозвратената љубов на Лаура кон Петрарка) и за Хамлет (Омразата и одмаздата на Хамлет), Ако знаете неекои реценици убаво составени за невозвратена љубов, нешто за љубовта и за омразата кон нешто поврзано со животот за воведниот дел на писмениве. Итноо е ви благодарам однапред
     
  7. trlala

    trlala Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    35
    А бе деца деца, наместо по форуми да седите прочитајте некоја книга.
    А што мислите некоја ваша наставничка да се најде па да ви каже убаво што треба да пишувате, заедно со кецот што ќе ви го влепи.
    :devil:
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. v456

    v456 Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2014
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    2
    hamlet

    Со бродот на фантазијата се закотвив во затемнатата соба каде следев случување на една сцена и имав впечаток за истовременост на дејствата. Вниманието на публиката се насочуваше кон смислата и значењето на претставата во претставата: „Да се биде или не прашањето е сега“. Во „вистинскиот“ театар ја гледав претставата во која артистите ја гледаа вметнатата претстава. Во неа беа застапени и доброто и злото, со надмоќност на злото. Царуваа властољубието, неверството, користољубието, а во морето на злото стануваше злосторник и оној што верувал во доброто. Настрана стои осамената фигура на принцот Хамлет, облечена во црнина, интелегентна, чувствителна и духовита која ги прати настаните во просторијата. Тоа е човекот што сакал се што е добро и му се восхитувал на се што е убаво и возвишено, а мразел се што е лошо и зло, презирал се што е одвратно, подмолно, неморално и лицемерно. Тој е со:

    „Поглед мудар, красноречив јунак,

    тој е цвет и празник на нашата надеж,

    и толку сакан учител на вкусот.“

    Тоа е истиот човек што порано имал родители (убиениот татко и мајка, која сега е сопруга на неговиот чичко), сфршеница Офелија, го имал светот во кој постоело ветувањето дека тој е идниот владетел. Иако тој бил сосема рамнодушен што го загуби престолот, а татковата смрт му зададе длабока тага, најмногу го заболе моралниот пад на мајка му:

    „О жено, слабост е твоето име!„

    Заради тоа ја загуби волјата за живот, со што ја загуби и волјата за одмазда и за љубов, ја одлага одмаздата и станува суров кон саканата. Тој е истиот што покажуваше силна симпатија кон неа, што и испраќаше писма и прстени, љубовни знаци за таа да ги разбере неговите чувства. Но тешката мака што завладеала со него го натерала да биде нељубезен и груб, па дури и и порачува:

    „Оди в манастир!... Зошто се вакви

    суштествата како што сум јас да се

    наоѓаат меѓу земјата и небото?“

    Духовната состојба на апатија спрема животот е извор на неговото сомневање дека не вреди да се презема што било во животот, што би довело до растројство и парализа на неговата волја. Дали го глумел лудилото или пак навистина стал луд во околностите на целосно нарушување на моралните вредности по смртта на татко му? Иако е лик со недоречености, со длабочини и бездни кои повеќе се насетуваа, отколку јасно што се одсликуваа, тој не е веќе човек на сомневањата, човек што долго набљудува и свесно проверува и се испитува себе си и се околу него. Тој е сега човек од акција, дури и безобзирен и груб, а по некогаш и ироничен...

    Виор на светлина ме врати во реалноста, го изгубив ликот на Принцот во кого сепак наоѓаме тоа што самите ќе го внесеме, со самото тоа што сме, што имаме различни животни искуства, што не сме сите еднакво чувствителни кон истите поттици и што секој од нас има своја оптика.

    eve neshto za hamlet
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    ^Не давај состави од интернет,потоа кога ќе ги фатат професорите,кој ќе биде крив?
    Овој состав секој втор го има.
     
    На luci22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Маја

    Маја Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    lugee mi treba esej na tema "ubavinata,rabotata i prirodata kaj lugjeto"(za likovite od lektirata Vujko Vanja) ve molam pomagajte!!
     
  11. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    А Мајич да земеш и да си го прочиташ делото, нема да биде лошо! Место да молиш по форуми, па мислам стварно. :)
     
  12. SaraWiGGo

    SaraWiGGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Дечки,да не има некој есеј,состав поврзано со Шагринска кожа-Оноре де Балзак? Ако некој во случај има нека ми прати во ЛП.Фала од напред✋
     
  13. 123REAL123

    123REAL123 Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ми треба состави за овие теми:
    - Општеството и љубовта преку Федора и Полина - ШАГРИНСКА КОЖА
    - Опис на Рафаел - ШАГРИНСКА КОЖА
    - Од лошителикови да ги претставиме добрите ликови - ВУЈКО ВАЊА
    треба да има 200-300 зборови
    ИТНО МИ Е!!!!!!
     
  14. angela999

    angela999 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    4
    lelee i mene ovie mi trebaat daj lugje pomagajte ;(
     
  15. Baby girl

    Baby girl Нов член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми треба состав тема "Да се разбереме со зборови а не со насилство" помош за утре ми е :| :wasntme:
     
  16. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Се’ што ви треба е некое основно ниво на англсики, cause let's face it, нашите стандарди и застапеност онлајн се се’ уште светлосни години зад потребното ниво...
    Ама!
    Го имате ли тој основен англиски што ви помага да разбирате пишан текст, ви гарантирам дека со паметна и кратка примена на чичо Гугл, ќе најдете не еден, та 100 состави на секоја можна тема, особено тие од светски (па и по некој наш) познати писатели.
    Ни форумов ви е подобра опција за ова, ни ништо.

    Останатото е само импровизација, да не биде copy-paste принцип (што во некои земји се смета за плагијат, со право, и е казниво). Само препишете што сте виделе и како сте доживеале со исклучително свои зборови, и тоа е тоа. :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  17. justin4ever

    justin4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    36
    Дечки итно ми требаат за утре 2 состави на теми:
    1.Кога злото со својата моќ ќе го надвладее доброто тогаш последиците се страшни и трагични
    2.Дон Киход-роман исполнет со возвишени идеали за почитување на човечкото достоинство и верба во творечкиот ум и духовната моќ на човекот.
    Ако има некој/а состав за овие теми ве молам да ми пратете.Благодарам од напред :)
     
  18. moniii.s

    moniii.s Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    ај ве молам нешто за темиве ако имате за утре ми е итно писмена праам а ги неам прочитано книгите...
     

    Прикачени фајлови:

    • photo.php.jpg
      photo.php.jpg
      Големина на фајлот:
      5,5 KB
      Прегледи:
      33
  19. moniii.s

    moniii.s Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2014
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    1. моралното пропаѓање на ежен де растињак
    2.сликата на франц. општесво во 19 век - чичко горио
    3.гавранот - поетовото второ јас
    4.совеста е тивок убиец на човекот - злосторство и казна
    5.величината и падот на човекот во животот - албатрос
    6.размислувањето на иван илич за животот и смртта
     
  20. makeupchair

    makeupchair Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми треба едеј со над 250 зборови за смејството столб на младата личност