1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. PleaseHelp

    PleaseHelp Нов член

    Се зачлени на:
    21 декември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    lektirite mi se procitani ama imam problem so pisuvanje esei bidejkji dosega ne sum pisuvala pobarav no ne najdov nisto sto dosega ne e iskopirano od strana na nekoj moj soucenik ili pronajdeno od profesorkata :(
     
  2. Clover66

    Clover66 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Хах..Како било кога не можеш да објасниш некому.Ама навистина ме бива,тука само барав идеи
     
  3. Tej4e

    Tej4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Има некој готов есеј за класицизам, Тартиф или Сид? Ако имате ве молам пратете по порака или било како, не ме бива за есеи пишување.
     
  4. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Ова е капитализам, идеите се плаќат така да вклучи ја креативноста и почни.
     
  5. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    јас ако сакаш можам да ти составам за каков би бил животот без мобилни телефои ако сакаш?
     
  6. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Ne gi imam procitanp knigite taka da nemozam da ti pomognam sorry:(
     
  7. Paula18.07

    Paula18.07 Нов член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Itno mi treba nekoja pesnicka za snegot/zimata... da ima poveke od 3 strofi
     
  8. Lovely.student.girl

    Lovely.student.girl Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    5
    Pomosh Feminki ! Mi treba kratka sodrzina na lektirata '' Ostrovot so skrienoto bogatstvo '' od robert luiz stivenson. Nasekade na internet barav no najdov samoo malku za sodrzinata..;(. obicno gi citam lektirite no vo bibliotekata ja nemaa aa treba da bide procitana za raspustot (facepalm)... ja barav no ja najdov samo digitalno aa vekje ja citam na telefonot na Alikacijata ;; MAKEDONIKA .))) no nema da stignam celata da ja procitam zatoa samo mi treba sredniot i zavrsniot dell bidejki e golema i nemozam da postignam da ja procitam navreme... :( ve mola pomognete mi barem nesto sto znaete za taa lektira ... Blagodaram odnapred :*:<3 <3 <3 :*
     
  9. queengirl

    queengirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ima li nekoj esej za prirodata za nas ,nie za prirodata??ve molam pomos
     
  10. marijaz

    marijaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    190
    Пол:
    Женски
    Здраво девојќи.. <3
    Ако сакате да ми напишете или ако веќе имате некој состав на тема " Македонската современа литература" .. Навистина ми треба а немам некаква инспирација!
    Ви благодарам <3
     
  11. princezaana

    princezaana Нов член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво!
    Ми треба есеј за правата на мајката.
    Фала
     
  12. fifii.xxx

    fifii.xxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Сончево утро, сончев понеделник, ме разбуди. Се потсетив како ме разбудуваа сончевите зраци, дома. Но тука го немам истото чувство, незнам, некако ме нервира и мразам кога сонцето ме буди наутро. Дома беше прекрасно чувството да ме разбуди сонце.
    Станав околу 11 часот, така недоспана. Сонував нешто неубаво и веројатно заради тоа. Уф колку е чудно вака после долго време ‘неколку месеци - пишувам повторно. А и не сакав да пишувам. Веќе се навикнав тука, во новиот дом и знам дека кога пишувам се потсетувам на мојот прв дом и така ми е тешко. Еве и сега, чувствувам како некоја грутка ми се собира во грлото и предизвикува солзи. Да признавам, многу ми недостига дома, но се обидувам да го скријам тоа од сите и да изгледа како да сум среќна што сум овде. Иста е желбата, остана иста уште од првиот ден кога стапнав на оваа територија, туѓа, туѓо парче земја - да се вратам дома. Пред речиси 7 месеци кога дојдов овде плачев за секоја ситница што ме потсетуваше на дома. Дали тоа беше слика, песна, предмет... Се што беше од дома има непроценлива вредност. Но секој ден се прашував зошто ми е толку тешко да сфатам дека мојата подобра иднина е на ова огромно парче непозната земја, да огромно бидејќи мојата Македонија е премногу малечка во споредба со оваа. Но со тек на време плачев помалку и помалку, некогаш дури и заборавав на болката. Денес размислував во врска со тоа, навистина уште ми недостига дома како и првиот ден, и мојата желба и болката што сум далеку од сите и од дома, воопшто не згаснала. Сеуште е тука, само јас сум се навикнала на болката и сум научила да живеам со неа, бидејќи беше во моето секојдневие, и уште е.
    И ја сакам Македонија, криво ми е што не си ги сфатив зборовите додека бев таму, дури сега сфатив што всушност значело да живееш во тоа мало, а во суштина огромно место каде што можеш да бидеш свој, помеѓу своите, во својот дом.


    Еве и од мене неколку збора, можеби некому ќе бидат од корист :):*
     
  13. queengirl

    queengirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    mi treba esej na temata -Psiholoskite elementi vo delata na sovremenata svetska literatura!! pomos ve molam
     
  14. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Пишувам есеи и состави.За подетални информации обратете се по лична порака.
     
  15. queengirl

    queengirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Mi treba pomosh...sostav na tema radioaktiven otpad.. :)
     
  16. BlueBirdy26

    BlueBirdy26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    Ќе може ли некој да ми помогне отприлика што да пишувам за писмена на тема Реалноста наспроти Имагинарноста, ама да биде поврзана со ДОн Кихот? Ве молам пишете, секаква помош е добредојдена, итно ми треба до среда :(
     
  17. molikaMk

    molikaMk Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    2.378
    Пишувам состави, есеи и семинарски по македонски јазик за основно и средно обазование. Повеќе информации преку ЛП.
     
  18. Hristina-t

    Hristina-t Активен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Составувам состави,есеи за основно и средно образование.За се што ви треба пишете преку ЛП.
     
  19. angela03

    angela03 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    имате ли состав на тема ,, На часот по македонски'' за утре ми е .......
     
  20. girl1111

    girl1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    334
    Пол:
    Женски
    Дали можи некој ако знае да ми одговори на прашањава за тест ми се...ве молам...
    Претвори ги речениците од активни во пасивни .....
    1.Марија беше испрашана од страна на професорот.
    2.Тие ја продаваат куќата.
    3.Филмот соба со пијано се прикажува во кината низ повеќе градови во Македонија


    Определи го видот на негација
    1.ништо не смее да направи без нејзина дозвола.
    2.На прославата не дојдоа ни неговите другари.
    3.Ретко пијам кафе.
    4.Родителите го спречија спроведувањето на одлуката.