1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. Nikola993

    Nikola993 Нов член

    Се зачлени на:
    8 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали некој може да ми напише состав на тема
    1.Моќта на Природата.
    2.Разликите не треба да не одалечуваат.
     
  2. Devil's Mistress

    Devil's Mistress Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2015
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Смртта на Иван Илич-ЛИКОВИ ако има некој нека праќа :D
     
  3. leon4e

    leon4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    ve molam itno mi treba sostav na tema zbogum generacijo moja
     
  4. ana72

    ana72 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ми треба состав за "Моќта на природата" ве молам помош малку ако може, треба да се пишува дека човекот ја уништил природата и за земјотресите и вулканите тоа таму, но воопшто не ми текнува како да го составам :(:worried:
     
  5. angela03

    angela03 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Има ли некој состав со тема Љубовта не е чудо, но прави чуда .. : )
    Итноо е
     
  6. tei4@28

    tei4@28 Нов член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Има ли некој состав на тема:
    -Мојот омилен наставен час
    (по можност да е ликовно :) )
     
  7. justin4ever

    justin4ever Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    36
    Ве молам ако има некој нешто на тема
    1.Човек кој ја чува и се гриќи за својата чест е благороден,а оној кој ја занемарува станува подлец.
    2.Малку се оние кои знаат да прават добро-за зло е спремен секој.
    благодарам однапред :))
     
  8. Pupalevski

    Pupalevski Активен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    ke mozi nekoj da pomogne,da napise sostav ili nesto slicno na tema PRIRODATA KAKO MOTIV VO PESNITE NA MATEJA MATEVSKI vemolam pomagajte za itno mi e ... fala
     
  9. Avenged

    Avenged Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    Јас имав за Гилгамеш и за Илијада,па еве што имав напишано,покасно постирав,но сепак може да ви послужи.
    Илијадата е најсовремената епопеја на сите времиња, за сите народи. Во неа се обработува еден единствен настан – Тројанската војна, односно борбите околу градот Илиј. Илијада претставува бесмртно дело на Хомер каде што гневот на Ахил се провлекува како црвена нишка нишка низ целото дело, од самиот почеток па се до неговиот крај. Слепиот Хомер пред себе имал мноштво на личности, кои имале една желба и цел, да победат и да се прослават. Секој карактер во Илијада се одликува со нешто свое, индивидуално. Двигател на дејството во „Илијада“ е гневот на Ахил. Тој е главен војсководец, јунак на страстите кој оди во крајности.Главната причина за тој гнев и таа омраза да се појави кај Ахиле грабнувањето на неговата робинка Брисеида од страна на Агамемнон. Тој престојува во бродовите и покрај сите молби да се врати на бојното поле тој не сака да попушти, ги остава Ахајците полека да ја губат борбата. Кога веке Тројанците ќе стигнат и до самите бродови за Ахил не е доволно извинувањето на Агамемнон и молбите од неговиот најдобар пријател Патрокло. За тој повторно да настапи во борба, Партокло земајќи ја облеката и оружјето на Ахил оди во двобој со најголемиот тројански јунак Хектор. На прв поглед Хектор е подисплашен од мислата дека Ахил се вратил во борбата, но потоа гледа дека тоа е Патрокло со Ахиловите алишта дека нема потреба од паника. Двобојот завршува со убисто на Патрокле од страна на Хектор. Ахил дознава за смртта на својот пријател, тој е прекумерно тажен – оди во крајности. Кубе коси, се облекува во тажечка облека.Едвај го разубедуваат таа тага и болка да ја замени со омраза и одмазда кон непријателот. Ахил конечно тргнува да се бори. На тој свој пат прави ѕверска одмазда, ги убива тројанските војници, а нивните тела ги фрла во реката, та место вода се излевало крв од мртвите тројански војници. Се судира и со Хектор, воден од гневот и желбата за одмазда, поради загубениот пријател и него го убива. Неговиот гнев не се стишува, го врзува за својата двоколка и го влече телото на Хектор седум дена околу градот, и сето тоа предизвикало потресни сцени во Троја. Силата што конечно ќе го смекне неговото тврдо срце е љубовта кон својот татко, поточно плачот на хекторовиот татко – Пријам. Со оплакување на закопот на големиот Хектор се завршува прекрасното дело. Ахил сепак останува феномен како помеѓу луѓето така и помеѓу боговите, а Илијада останува извор на мотиви и карактери, како пример за создавање епска поезија.
    Сите сме размислувале на темата што би било кога би биле бесмртни?Кога би имале на располагање бескраен живот? Дали тогашби се нервирале за недостигот на време, за грешките кои ги правиме, дали би побрзале да завршиме се и при тоа да ги запоставиме пријателите?Па,стравот од смртта и желбата за бесмртност е природна појава која се случува кај секој смртник.Епот за Гилгамеше најстариот пишан споменик во светската литература. Легендарниот јунак Гилгамеш, според преданијата, две третини бил бог, а една третина човек. Бил напишан на 12 глинени плочи, и ги опева подвизите на Гилгамеш и на неговиот пријател Енкиду.Во првите седум плочи се опеваат времињата, настаните и личностите како опкружување на херојските подвизи на Гилгамеш и на неговиот пријател Енкиду. Во осмата плоча, е опишана смртта на Енкиду, кого боговите го осудиле да умре. Тагата и болката за пријателот се неизмерни, Гилгамеш рикнува по него како лав, си ја кубе косата, бара да му се врати саканиот пријател.. Така Гилгамеш го започнува својот долг пат во светот на мртвите. Во подземниот свет, на дното на морето, ќе ја пронајде билката на вечноста. Ќе треба да ја откине, притоа таа ќе го избоде, но тоа не треба да го плаши, зашто токму тоа е билката на животот. Изморен од долгиот и напорен пат, кога легнал малку да здивне, намамена од чудесниот мирис на тревката, долазува змија и му ја краде. Оттогаш со таа билка змиите си ја менуваат кожата и се подмладуваат. А на човекот му останало да старее и да умре. Така било исполнето проклетството на боговите. Дванаесеттата плоча, сведочи за немирот на Гилгамеш и за неговото барање до го повикаат духот на Енкиду, на што волшебнивите го праќаат во подземниот свет. Таму нема да успее да разговара со пријателот,по што се вратил во својот град, легнал да спие и смртта го грабнала од блескотната соба на неговата палата.Гилгамеш не ја донел “тревата на бесмртноста”,но фактот дека стигнал до неа,ја добил и тргнал со неа накај луѓето,кажува дека сепак постои пат до таквиот идеал.
     
  10. WhiteAngell

    WhiteAngell Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    2.303
    Пол:
    Женски
    Феминкиии...Има ли некоја од вас инспирација за есеј по организација на тема "Лидер - архитект на иднината" . Јас дефинитивно немам никаква инспирација за да почнувам да пишуваам на оваа тема. Ако е некоја слободна нека пише во ЛП. Благодарам однапред :f::f:
     
  11. Anastasija2804

    Anastasija2804 Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Utre pravam.pismena po makedonski jazik.na temite:Ddetskoto srce znae da zatreperi,se dodeka veruvam vo sebe veruvam i vo idninata,svoite tajni im gi doveruvam na zvezdite i vaka ja zamisluvam idninata dali moze nekoj da mi napise za ovie temi
    Fala odnapred :)
     
  12. Iva0507

    Iva0507 Нов член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, ве молам ако некој може да ми напише или ако некој има состав на тема "Зошто да не помогнам, утешам, израдувам"? (итно е) :):D
     
  13. Mistery Girl

    Mistery Girl Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ај ве молам ако сака некој да ми напише состав на тема Животот е убав кога е исполнет со возбуда и авантура. Итно е ми треба за утре. Ве молам ако некој може да ми прати. Благодарам од напред. :)
     
  14. Mistery Girl

    Mistery Girl Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    moze nekoj sostav za povrzanosta na zivotot i avanturata?
     
  15. Mistery Girl

    Mistery Girl Активен член

    Се зачлени на:
    12 март 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    dali imas napisano nekoj sostav za povrzanosta na zivotot i avanturata?
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ги читам мислењава и ми се плаче искрено.
    Се прашувам јас пред 10 години на кој форум барав помош за состави, ама не можам да се сетам.
     
    На cresa-jagoda, Someonespecial, mackica1 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Stefica5

    Stefica5 Нов член

    Се зачлени на:
    13 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Хелоуу женскии.. епа вака јас пробував да напишам ии никако не ми иде, па се одлучив да ви се обратам вам.. Во понеделник правам писмена мкд, на тема : "Трагичното недоразбирање во драмите Парите се отепувачка и Недоразбирање". Ако имате некоја писмена или некако да ми помогнете, ќе ми бидете мнг од помош, фала ви однапред.. Ве сакамм :l::*
     
    На ane1987 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Дечки а додека дремите тука чекајки некој да ви напише нешто, да побаравте бар на гугл нешто колку да добиете идеја во која насока да пишувате. И прочитајте по некогаш по нешто ке ви биде полесно за пишување состави ;)
    @Stefica5 парите се отепувачка е една кратка драма од едвај 100тина страни, ако ти е читана сигурно ке можеш да напишеш нешто. Трагичното таму е што родителите алчни за пари го убиваат сопствениот син без да знаат дека тој е всушност нивниот син кој бил на печалба 20 години. ;)
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Мис Стоун

    Мис Стоун Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2014
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    дали случајно имате состав на тема
    - моите импресии од старецот и морето
    -моите импресии од снеговите на климентина евин

    ако има некој нека ми пушти во порака ви благодарам однапрет
     
  20. andrejk450

    andrejk450 Нов член

    Се зачлени на:
    14 март 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    ve molam sostav na tema koga jas uctivo zboruvam fala odnapred