1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состави

Дискусија во 'Образование' започната од Blabla16, 7 септември 2011.

  1. A-N-C-H-E-

    A-N-C-H-E- Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Moze da mi dadete tekst za slednive temi
    The best day in my life.
    The worst day in my life.

    Vi blagodaram
     
  2. A-N-C-H-E-

    A-N-C-H-E- Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Ako ima nekoj ve molam da mi go prati vo LP za utre mi treba..
     
  3. vib98

    vib98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Има некој за Крпен живот? Не мора цел есеј, доволно е некој параграф.... :sweat:
     
  4. Quuen

    Quuen Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2014
    Пораки:
    465
    Допаѓања:
    2.603
    Пол:
    Женски

    Fala ti iako se snajdov sepak ti blagodaram shto se potrudi <3
    Pozdrav <3 <3
     
  5. Walien007

    Walien007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2



    Мотивот на печалбарството во битово-социјалните драми

    (“Печалбари” и “Парите се отепувачка”)


    Меѓу двете светски војни се случува силен подем на драмското творештво во Македонија. Особено значајни драматурзи од овој период се: Васил Иљоски, Антон Панов и Ристо Крле. Карактеристично за нивното творештво во овој период е акцентирањето на македонскиот живот – социјалните разлики, битот, обичаите, традицијата.Печалбарството како мотив има длабоки корени во македонското народно творештво, тоа е всадено во психата, во менталитет, во животната филозофија на мaкeдонскиот човек.

    Да се зборува за делата од тој период значи да се погледне длабоко во животот на мк народ и неговата положба.Поблиску во животот на македонците не доведува драмата на Антон Панов, Печалбари“ . „Печалбари“ е битово-социјална драма со мотиви од печалбарскиот живот.Исто така, покрај мотивот на печалбарството се пејат и печалбарки песни со тоа се интензивира и наполнува драмската атмосфера.Тука е опфатен начинот на живеење, обичаите на Македонците; социјален - судирот меѓу богатите и сиромашните и печалбарството - како нужност да се спечали. Костадин,еден од ликовите во оваа драма, е прикажан како млад човек кој има многу напредни сфаќања и размислувања во споредба со времето во кое живеел. Костандин е еден од ретки млади луѓе кој не ја прифаќа печалбата како излез од тешката социјална положба.Судбината си поиграла со него, па уште од мали нозе доживеал нешто што оставило длабока трага во неговиот живот, а што најверојатно ќе остави уште подлабока во животот на неговото дете. И покрај тоа што бил голем противник на печалбарството, свесно станува негова жртва. Нема да успее да го види својот син само за да го врати долгот кон Јордан, што е дел од една традиција. Но дали е вредно да се напушти семејството и да се даде сопствениот живот само затоа што традицијата наложува секој млад човек да оди на печалба? Од друга страна пак во Парите се отепувачка примарната инспирацција потекнува од вистински настан кој оставил длабоки траги. Во оваа драма мотивот на печалбарството и мотивот на непрепознавањето се испреплетуваат и доведуваат до трагичен тек на настаните. Имено , Ангеле е принуден да оди на печалба поради социјално-економската состојба на своето семејство. После многу години се враќа како возрасен човек и решава да се пошегува со неговите родители така што не им кажува всушност кој е. Решава да се претстави како гурбетчија и бара престој за една ноќ. Родителите му дозволуваат и не го препознаваат родениот син.Кога ќе сфатат колку вредни работи носи со него, поради алчност и желба за богатство стануваат способни да извршат злосторство. Таткото Митре ладнокрвно го убива, но кога дознава дека всушност го убил својот син, се самоубива.

    Во двете драми е претставена несреќната судбина на двете семејства.Печалбарството не е полно кес туку и смрт, не е само можност да се излезе од сиромаштијата туку и закана со сиромаштија да се остане без татко, без маж. Доколку родителите го немале оној патријархален дух, строг и неправеден однос кон своите деца и доколку не им било важно што ќе рече светот, туку на прво место да ја ставеле среќата на нивното чедо, никој немало да излезе повреден.
     
    На The Drifter му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.581
    Допаѓања:
    155.745
    Пол:
    Женски
    @Ginger111 темава. Гледам многу касно ама онака ме погоди ... :u:

    Имаме разлики од година во година, најдрастичните промени меѓу шеснаесетката и осумнаесетката и буквално се гледавме како растиме, како се оформуваме, како се сакаме, како плачиме и како се смееме. Чувствата на силна емпатија, разбирање, љубов и да бидиме искрени и по малце корист се развиваа меѓу нас и бездруго се оформувавме како една целина, како едно семејство, како браќа и сестри под исто гнездо ранети од усните на истите родители кои не учеа на подобро утре, на утре кое вреди да се живее и утре за кое не спремаа да бидиме некој човек кој ќе придонеси за општеството на таков моќен начин со кој не имаа тие замислено. Во визиите на нашите родители – професори, бевме сеуште деца, млади сонце кои ги продираа своите зраци полека во светот на возрасните каде према нив никогаш не се вклопуваме. За родител сме секогаш дете, нели?
    Збогум моја генерацијо, мој животе, моја среќно, велат животот после вас ќе биди ист, ама факт е дека ќе ми недостигаа караниците, ороварањата, нервирањата.
    Збогум моја генерацијо, ти беше таму со мене кога никој не беше, ти беше таму со мене кога мислев дека сум долу и дури кога ме немаше, вие бевте со мене. Сега ќе ве нема.
    Збогум моја генерацијо, ти беше многу повеќе од само седење заедно во клупите, многу повеќе од разговори без смисла, многу повеќе од пријателства без врска, ти беше значење на животот кој одеше во без цел, залутан и сам, сеуште не оформен. Сега ние се знаеме како меѓусебно дишиме, кој што мисли, кој на што се смее, но сега дојде време за догледање.
    Последните мига до финалниот крај се одброени, патиштата се избрани, визиите се исполнети, збогум. ;(

    Не требаше да ја видам темава.:drunk:;(:u:
     
    На Ginger111 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ginger111

    Ginger111 Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    @theowndemon Охх :( Не беше за мене, за братучедата..:u: Помина но сепак фала ти.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sweet_98

    sweet_98 Нов член

    Се зачлени на:
    24 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали ќе може некој да ми напише состав за Крсте Петков Мисирков, итно ми треба?
    Фала однапред
     
  9. g.o.c.a

    g.o.c.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    34
    може малку помош за писмена на овие теми?
    1.Moite 15 godini mi nosat problemi, baram nacin da gi resam
    2.Ispolnuvanjeto na prorostvoto na car edip
    3.Licnosta koja me voodusevuva so svoite postapki
     
  10. violetkaa

    violetkaa Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ej moze li nekoj da mi napise sostav na angliski na tema : idealen odmor
     
  11. violetkaa

    violetkaa Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ej moze li nekoj da mi napise sostav na angliski na tema : Idealen odmor :) mi treba odma ako moze nekoj da napisi
     
  12. A-N-C-H-E-

    A-N-C-H-E- Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    IMA nekoj gotov biznis plan,na tema ekologija.:):):D:D
     
  13. Bambii17

    Bambii17 Нов член

    Се зачлени на:
    14 мај 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Може ли да ве замолам за помош (ако на некого му текнува нешто) за тема ,,Младоста ни поминува на улица" некој краток состав? :)
    благодарам однапред
     
  14. A-N-C-H-E-

    A-N-C-H-E- Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Има ли некој одговори на прашањата екстерно за 9 по граѓанско

    Ви благодарам однапред:):):)
     
    На littlevampire му/ѝ се допаѓа ова.
  15. BORNTODIE

    BORNTODIE Нов член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    idealot na mojata generacija....itno mi trebaa sostav :/?
     
  16. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    На A-N-C-H-E- му/ѝ се допаѓа ова.
  17. A-N-C-H-E-

    A-N-C-H-E- Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    На littlevampire му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Aquarius21

    Aquarius21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Женски
    Феминки дали има некој состав за Две Марии од Славко Јаневски :)
     
  19. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    11.333
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки. Дали некоја која е добра во пишувањето есеи и има слободно време би можела да ми прати лп. Благодарам :)
     
    На littlevampire му/ѝ се допаѓа ова.
  20. littlevampire

    littlevampire Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2015
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    699
    Пол:
    Женски
    Јас хаха зависи за која тема ако имам инспирација:)