1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сос за шпагети

Дискусија во 'Рецепти' започната од milena-21, 25 ноември 2009.

  1. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    баш денес правев шпагети со следниов прилог
    пропржувам кромид па додавам (срца, џигер или желудник- зависи која комбинација ке ја купам) откако ке се попржи додавам чаша бело вино, откако ке испари виното додавам сол, вегета по вкус- може и за мезе со свинско исечено на покрупни парчиња-бон апетит
     
  2. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Најубавиот,се убивам од јадење и никогаш не ми се здосадува! :D Уште па и некоја печурка и сирење одозгора..мммм вечер ќе правам се настрвив.За само 29 денари :)
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Знам многу сосови и сакам да експериметирам.
    Ќе споделам неколку со вас, сите се превкусни.

    Сос од домати со босилок:
    1кг свежи домати
    1дл зејтин
    2 чешмиња лук
    1 китка босилок
    сол и црн пипер
    Доматите се лупат и рендаат. Се ставаат во тенџере и се варат. Се додава зејтинот, лукот изгмечен со алатка и босилокот, се посолува и се остава додека не изврие и се добие густа смеса.

    Италијански сос од месо и домати:
    250 гр мелено говедско месо
    750 гр лупени сецкани домати
    100 гр доматно пире
    1 чешне лук
    1 филџан обарени печурки
    црвен пипер
    1/4 филџан маслиново масло
    Во тава со маслиново масло се пржат печурките, лукот, месото и црвениот пипер. Се додаваат доматите и се варат 45 мин. на тивок оган. Се посолува. Потоа се додава доматното пире и се остава да се вари уште 30 мин.

    Андалузијски сос:
    2 дл јогурт
    2 лажици кечап
    1 мала главица кромид
    2 домата
    1 свежа зелена пиперка
    лимонов сок
    Кромидот и излупените домати ситно се сецкаат, а пиперката се ренда. Со миксер (или во блендер) се матат јогуртот, кечапот, кромидот, лимоновиот сок и се посолуваат. Потоа се додаваат доматите и пиперката и смесата се меша со лажица.
     
    На Valentina.Vaki, FBI и ludoto19 им се допаѓа ова.
  4. ttrpovska

    ttrpovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    3.207
    Пол:
    Женски
    [mod-reklama:3rtfsnim][/mod-reklama:3rtfsnim]
     
  5. Vesna25

    Vesna25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    11
    Јас правам шпагети со 2 сосаЧ
    1. сос од мелено месо - се прзи кромид на масло,се става меленото месо добро да се испржи и му се додава на крајот кечап или доматен сос,малку вегета и магданос сушен.

    2. сос со хопла - пржиме печеница исечена на коцки или лентички (може и шунка или било што друго сувомеснато) откако ке се пропржи ставаме печурки исецкани да се пржат заедно со печеницата и откако убаво ке се испржат ставаме хопла и цекаме да проврие 2-3 мин и кога се сервира одозгора се наросува со пармезан или рендан кашкавал. Њам
     
  6. celebrity20

    celebrity20 Активен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    na zagreano maslo proprzete kromid dodadete meleno meso ubavo da se isprzi,dodadete rendan morkov,zacinete,dodadete sos od domati(tomatelo)ostavete kiselinata od domatot da ispari(na ogan normalno hehe).na kraj dodadete rendan parmezan.spagetite ne mnogu vareni gi stavas vo tanjir o odozgora od sosot bolognese.dobar apetit.PROBAJTE GO PODOBAR E I OD VO LUKSUZNITE ITALIJANSKI RESTORANI.POZZ FEMINA. :inlove: :inlove: :inlove:
    [mod-kirilica:13ogmvf7][/mod-kirilica:13ogmvf7]
     
  7. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    најчесто во сезоната на домати ги ставам со шише исецкани со кромид и ги замрзнувам,потоа кога дојде време да се прават шпагети само го вадам шишето се одмрзнува го ставам сосот малку да се згрее во тенџере со масло и додавам маслинки,или некогаш имам предвреме испржено мелено месо (но ептен малку) го додавам и него и само ги додавам шпагетите дома го обожаваме... или со печурки исто така наместо мелено месо,или пушена сланина... :mm:
     
  8. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
    500 грама Шпагети
    250 грама Шампињони
    малку Црн бибер
    100 милилитри Суво бело вино
    малку Сол
    250 грама Сланина
    30 грама Путер
    300 грама Пилешко
    100 грама Пармезан
    малку Оригано
    1 лажица/ци Масло
    малку Мајчина душица
    2 чешниња Лук
    200 грама Кисела павлака
    15 грама Брашно
    Денес имаме голема побарувачка за пилешко месо, а тоа е едно од најупотребуваните меса во нашата секојдневна исхрана.

    Исто така, денес одгледувачите ги осовременија начините и брзината на одгледување.

    Врз квалитетот на пилешкото месо можат да влијаат многу фактори, како што се расата, условите за одгледување и исхраната. Исто така и обработувањето на месото многу влијае врз квалитетот.

    Пилешките гради се многу сочно и меко месо.
    Може да се пржи цело, или да се исече на помали парчиња.
    ПОДГОТОВКА:
    Загрејте го маслото на путер, па пилешкото исечете го на коцкички, па пржете ги околу 3 минути.
    Додадете ја исечената сланина, шампињоните, црниот и белиот лук и сè промешајте.
    Во друг друг сад залијте го виното и динстајте околу 5 минути, па посолете, побиберете и додадете оригано и мајчина душица.
    Кога ќе се свари до пола, додадете павлака и брашно, па мешајте додека сосот не се згусне.
    Во сосот додадете ги сварените шпагети.
     
  9. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Mногу го сакам вкусот на томатело доматниот сос на шпагети..ама така директно ставен или малку подгреан е премногу течен :^) да не знае некој како се прави за да се згусне?

    [​IMG]
     
  10. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Аууу луда сум по шпагети секој ден да има ќе ги јадам и никогаш нема да речам доста ми е :D
    А за сосо си имам 2 и тие си ги правам најчесто

    1.
    Ќе исечкам кромидче, морковче и ке ги пржам малку да позацрвенат, потоа додавам мелено месо и зачини (вегета, сол, бибер) и пржам додека месото не биде готово, потоа во тавата ставам томатело и го оставам малку да крчка околу (5-10 мин.), откако ќе биде готово го преливам на шпагети, макарони и јадам..

    2.
    Печурките ситно ги сецкам и ги ставам во зејтин да се пржат да позацрвенат, потоа ставам рендано сирење и рендана шинка. така пржам 10-15 мин. и потоа преливам врз макарони, шпагети....
     
  11. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Jарец од каде го купуваш ова?
     
  12. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Стварно се убави сосовите за шпагети на С и миланезе и болоњезе ама мислам дека повеќе од 1 година не можам да најдам во Тинекс или Веро, а претходно редовно ги купував од таму. По други маркети не сум била, може ги има и мене ме интересира каде.
     
  13. Muffin.Love

    Muffin.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    15
    Јас обично не правам многу сосови...купечките со малку мелено месо ги користам...ама овој исто многу го сакам што е главно од зеленчуци. Ствам сецкан кромид на маслинов зејтин и после додавам, печурки, пиперка, и патлиџан. :D
     
  14. mariebardot

    mariebardot Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.080
    Денес го правев овој сос.
    Запржив една средна главица кромид, но не да се карамелизира до крај, потоа додадов 250грама исечкани свежи шампињони и ги оставив 10-15тина минути да се зготват.
    Потоа додадов доматно пире, по неколку минути и една голема лажица павлака.
    Вкусно :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    C сосовите како тој погоре од сликата ги најдов во Рамстор и ептен се израдував:D:D
     
  17. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    кога правам шпагети секогаш сосот ми е се мелено месо и доматна пире сама си ги зачинувам и преубаво ми е друг сос немам пробано ^_^ ^_^ ^_^
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Ова не е кечап па да биде густ, туку е само сос кој се додава во варива (не мора само во сос за тестенини, јас додавам во скоро секое вариво), па мора малку да изврие за да биде погуст.
     
  19. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Најлесен и вкусен ми е сосот милањезе,а најомилен ми е болоњезе...
     
  20. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425
    Болоњезе од Подравка.. ништо повкусно! :)