1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    Bogdancanka zdravo ,sakam da te utesam kolku sto mozam veruvaj znam kako tie imene me snajde takva sudbina ,no jas morav da prodolzam ponatamu. mene mi bese treta bremenost nikogas ne pomisliv deka ke se desi nesto vakvo ,no ete bog sakal taka.Poradi moite dve deca stegnav sili i pred niv nikako ne placam.POcnav da odam na rabota i poveke da izleguvam so mm.te molam nemoj dase nerviras covekot e najizdrzlivo nesto se ke pretrpi i ke prebrodi nemoj dase zatvoras doma ,izbegnuvaj da zboruvas za toa, druzise kolku sto mozes.Mene mi e najtesko noke oti taa slika ne mozam da ja zaboravam.po dozdot ide sonce ne zaboravaj bog e golem tj zima toj dava pozdrav.
     
  2. annaangel

    annaangel Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    :tmi: i jas istoto go doziveav za zal :( koga prasav sto dovedyva do ova dyri ni lekarite nzz za zal .mene mi rekoa deka prvite 4 meseci se najkriticni za zal uste nemozam da sfatam bidejki kaj mene bese se vo red imase srceva reakcija i za zal posle edna nedela snema i iskrvariv so mnogy jaki bolki bevtolku mnogy ljuta i uste zosto se sluci ama na sekoj nacin probuvam da ne mislam i sea se povlekov vo sebe i odvreme na vreme koa ke gi vidam slikite od ehoto srceto mi se kine ;((((((((
     
  3. bogdancanka

    bogdancanka Нов член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    ti blagodaram mila za itesnite zborovi,jasno mi e deka so vreme ke se naviknam na ova no, da zaboravam nikako ;( ;( ;( sekoj den pred oci mi e slikata na tie dve mali dusicki i srceto mi se kine..no ete i ova trebalo da go doziveam,zivotot mi zadava udari od site strani samo gospod znae kako uste izdrzuvam
     
  4. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    и јас поминав низ оваа голгота веќе ви имав пишано имав спонтан и ми правеа киретажза и од тогаш поминаа 2 месеци имав циклус се како што треба и сега овие денови чувствувам болка во кичмата и во долниот дел од стомакот веќе неколку дена нелагодност константно како тежина денеска правев анализа за крв и мокрача а во понеделник имам закажано за на гинеколог дали има некој со ваков проблем да ми кажи од искуство има место за паника :(
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Srcka ne panici nisto pred vreme,mozebi si se prehladila,ili pak nekoja bakterija ima vo urinata.Ne pomisluvaj vednas na losi raboti :) ne e loso da si napravis brisevi ako ne si gi pravela posle spontaniot.
     
  6. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    Урината ми е чиста крвната анализа во ред, денеска ми земаа брисеви ме виде на ехо матката е во ред чиста јаниците исто и сега најверојатно моја претпоставка е дека болкиве ми се од анестезијата во секој случај ми подолесна денеска после прегледот
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. МилаФеминка

    МилаФеминка Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    За жал и ја спаѓам во оваа група и потполно знам на секоја како и било и низ што поминала и само ке кажам да бидеме јаки и сите да се срадуваме што поскоро.
    Кај мене беше мн чуден случајот 3 месеци редовно си добивав менструација и воопшто не помислив дека може сум бремена бидејќи не планиравме со мм тука едноставно кога ке бидне ке бидне.Во рок од 24 часа дознав дека сум бремена и доживеав спонтан со страшно крварење за 10 мин до болница бев до колена во крв и одма ми правеа киретажа без анестезија страшно беше ,а ја незнаев кај се наоѓам и што ми се случува.бев во 9 недела и ми рекоа не се развивало затоа се десило .Од тогаш веќе 3 месеци поминаа и менструациите ми се точни како швајцарски сат.
    Сега сакам да појдам некаде на контрола/преглед меѓутоа незнам какви испитувања да направам дали треба некои дополнителни освен оние рутинските ,за да се обидеме повторно но овој пат планирам да одам на сигурно не да оставам на случајност .Не сакам пак да ми се случи истото ;(
     
  8. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    и јас сум во исти дилеми ???докторот ми кажа дека после киретажата за месец дена можам да ги направам потребните испитувања т.с после прв циклус и да се чуваме од 3 до 6 месеци , јас почнав со испитувања од крв мокраќа брисеви за инфекции и папа тест ,од брисевите позитивна излезе кандида ми кажаа дека не е страсна и опасна од пап чекам резултати и така ..., ја прашав матичната дали да се испитаат хормони и сл ми рече нема потреба зошто сум немала последователни спонатани НЕДАЈ БОЖЕ , од спонтаниот еве веќе поминува и третиот месец и сега нз дали да почекаме и страв ме фаќа од слученото ..... некој ако има да додаде од искуство нешто некој совет има потреба од уште испитувања или ...
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    409
    Допаѓања:
    541
    Извинете ако ви се мешам во темава,само сакам да ви кажам дека стискам палци за секоја од вас што побргу да се израдувате :) Како пример ќе ви ја посочам и сестра ми и она со првото имаше спонтан беше во првото тромесечие точно незнам, знам јас каква болка сум осетила можам да замислам каква е вашата..Бидете храбри,сестра ми нечекаше да изминат точни 6 месеци,во март годинава ја донесе на свет внука ми која веќе има 8 месеци...Искрено и се восхитувам и беше тешко тоа сигурно но во ниту еден момент не ја видов да биде потиштена и да нема волја за да проба пак,немој да дозволите да владеат негативни мисли со вас,се дур сте позитивни работите ќе одат на подобро :)
     
    На haska-haskicka и МилаФеминка им се допаѓа ова.
  10. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Vsusnost psihickata stabilnost e dosta vazna vo vakvi slucaevi . Stresot samo odmaga vo procesor na zabremenuvanje.zatoa site Neka gledaat so svetli oci Kon idninara.losite sekavanja da gi ostavime nazat.
     
    На dromka и Kala22 им се допаѓа ова.
  11. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Jas den denes se sekavam na maleckoto sto lezeshe vo inkubator , i ne mozam toa da go ostavam zad sebe. Da sum probuvala da ne mislam na toa i da si kazam sama na sebe taka trebalo da bide , no bez uspeh ke zaplakam i ke se olesnam vo toj moment no pak ja imam taa grutka od bolka vo gradite koja stiska od vreme na vreme iako pomina dolg period od spontaniot mene mi isto ne zgasnuva . Taka da mnogu ubavo ve razbiram vas kako vie i kako se custvuvate . :doh:
    No mozam da kazam deka so tekot na vremeto kako pominuva kaj nekoj bolka e pomala kaj nekoj pogolema , nekoj uspevaat odma za mnogu kratko vreme da zabremenat pak, a kaj nekoj ide potesko i nastanuva nekoja komplikacija.
    No zeni glavata gore nie sme silni i ke izdrzime . Jas so taa pomisla se budam deka jako sum izdrzala i ponataka ke bidam nasmeana i so glavata gore kolku i da mi e tesko :bow:
     
    На lili.g му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bolnicarka

    bolnicarka Нов член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.Читам и се чудам дали е можно сето ова што се случува.Инаку имам поминато два спонтани абортуси првиот лани ова време а вториот пред една недела. И во двете бремености престанаа да чукаат срцата на бебињата,во првата бременсто во 7 недела престана да чука срцето а во втората бременост сега во 9 недела и 5 дена.Многу ми е тешко,често се запрашувам зошто на мене ми се случува ова.По ланскиот спонтан абортус направив основни испитувања и ми кажаа дека е се во ред но по вториот абртус не сакам да оставам на случајност и сакам да направам некои подетални испитувања.Матичниот гениколог ми кажа дека треба да ми дојде прва менстуација после киретажата и тогаш да правам испитувања.Знае ли некој да ми каже какви подетални испитувања да направам и каде,не ми се проблем ни пари само сакам да видам што не е во ред.Однапред во благодарам ;(.
     
  13. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    Јас утре одам за Скопје,киретажата не сакам да ја правам во мојот град.Не сакам да навредувам но не сум сигурна во рацете на овдешните доктори.Кај ѓоето бебенце нема срцева реакција треба дс сум 9 недели тоа одговата на 6 не се развива..По цели денови плачам не можам да се помирам со судбината дека така требало да биде....Се надевам Господ ги гледа моите солзи и ги слуша моите молитви и со вереникот ке ни даде сила да го пребродиме овој тежок и болен период и наскоро ке ни го подари онаа што го посакуваме од се срце.Мора да сме силни.,иако јас со многу солзи чекорам по овој трнлив пат....
     
  14. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    mila pred da odis sk pojdisi i kaj drug doktor da go zirni bebeto
     
    На galapce и Ninichka им се допаѓа ова.
  15. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    девојки ви се придружувам и јас во темата, тоа беше многу болно искусво за мене, иако помина една недела од спонтаниот, мислам сеуште се осеќа болката во мене за изгубеното чедо и болката додека ме чистеа, но една позитивна страна од сето тоа беше што уште толку повеќе се зближивме со маж ми и сфатив баш во тие денови колку многу му значам... е сега докторот ми рече после првиот мензис, да одам кај матичниот да ми земат брисеви, микробиолошки и дека тоа најверојатно било дека имам инфекција, е сега ме интересира какви брисеви се прават, и дали да му барам на матичниот некои други брисеви, што имате вие правено? и колку време чекавте за да пробате пак да забременеете?
     
  16. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    Девојки здраво.се надебвав дека нема да имам потреба да пишувам во оваа тема ама ете денеска наместо да ми каже срцева акција тпа воопшто не се развивало.уште сум во шок.утре треба да одам да ме исчистат се па сакам да ми кажете дали тоа се пеави со анастезија или не.многу сум и за тоа уплашена и плусуште неможам да прифатам.немав никакви симптоми само вчера малку кафен исцедпк.
     
  17. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Баш ми е жал;( Ако ти прават киретажа, да душо, со целосна анестезија е, ама многу кратка 10-15 минутна. Немој да се плашиш, силни сме ние жените. Брзо ќе заврши.
    Не се секирај, ако еднаш се фатило, брзо ќе биде пак:inlove:
     
    На dromka и galapce им се допаѓа ова.
  18. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    Фала многу за утехата барем малку ми олесна барем за тоа.инаку болно е многу душава ме боли ама мора и за вакви моменти да сме јаки.фала богу што е форумов и да добиваш совети и мислења од други што го поминале истото.цел ден ме тешат ама никој од тие неможе да сфатат вистина како ми е.фала многу уште еднаш :*
     
    На dromka и pilenka им се допаѓа ова.
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.821
    Пол:
    Женски
    Јас кога имав спонтан анестезијата не беше целосна туку локална.Зависи сигурно и од тоа која недела си,колкав е плодот.
     
    На enci му/ѝ се допаѓа ова.
  20. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mene koga mi pravea bese so celosna anestezija i kratko traese 20tina minuti negde.Imav spontan vo 11ta nedela,plodot sam ispadna,mnogu krvarev.Sepak ostanale delovi od placentata i morav na kiretaza.Baska primav i krv i plazma oti hgb mi bese 60.Ne e strasno nisto,ako e se ok te pustat za nekolku saati doma. Ajde so lesno i ne grizi se,BOG taka sakal da bide.Stom bidnalo ednas pak ke bide i ke guskas bebuska v race.
     
    На enci му/ѝ се допаѓа ова.