1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    Bidna i toa.bev , me iscistija i eve sega doma sum.prvo probaa so lokalna ama jas panichar i ne uspeaa ni injekcija da mi stavat.mi brckashe vnatre neshto mene me bolese i mislev deka ma ni injekcija da mi stavi.sirot doktor maka vide,toj mi vika ne boli jas mu vikam znaesh ti doktore dali boli da , vistina,si bil na moe mesto legnqt tuka.i se iznervira i me batali rece odime so celosna.tamo pa od glupi po glupi prasanja postavuvav.dali ke se razbudam,dali moze da stanam na sred cistenje,moze da ne fati anastezijata i doktorov mu vika na anasteozologot ziti se zaspij ja pobrzo zoshto kje pobolam psihicki od nea . I taka,bidna se za 20 minutki i sega mi dadoa citeral i kapki endokril mislam bea.samo neznam,dali ova krvarenje e samo deneska ili kakp menzis normalno koga imash
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    После спонтаниот направив испитувања позитивна кандида на цервиксот дали мора да примам терапија има пом месец дена од резултатите? И дали мм треба да испита СПЕРМОГРАМ
     
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas piev vibramicin kapsuli 5 dena po edna,kapki Ergotil i Tothema ampuli oti bev anemicna.Krvarev samo toj den i toa epten malce.No kaj sekoj e razlicno,jas iskrvarev prethodno i se bev procistila.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Спермограм нема потреба .Тој се прави во случај да не можеш да останеш трудна подолго време,нема врска тоа со спонтаниот.Но штом еднаш си останала ке останеш пак :)
     
    На devojkaa86 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    од кандида не се добива спонтан , инаку нема потреба од спермограм тоа е за оние кои неможат да забременат.
     
    На dromka и devojkaa86 им се допаѓа ова.
  6. devojkaa86

    devojkaa86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    15
    Поминаа 3 месеци од спонтаниот што би значело дека доколку мм не треба да испитува можи да пробаме со Господ напред уште имам страв од слученото
     
  7. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки ме интересира дали после првиот ( намерен) абортус има шанси повторно да се забремени, да напоменам дека интервенцијата беше извршена во 6-та недела во приватната клиника св.лазар скопје од страна на Д-р Ѓорги Николов. Дали има некој вакво искуство после намерен абортус пак да забремени.Фала однапред
     
  8. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Секако дека има многу жени што после абортус (било каков) забремениле. Ако докторот ти тврди дека се е во ред, би требало и да биде.
     
    На dromka и *sisi* им се допаѓа ова.
  9. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Значи не бев кај истиот доктор кој што го вршеше зафатот бев кај мојот матичен, но не сакав да кажам дека сум абортирала, но одоколу го прашав дали е се во ред со мојата матка и тој кажа да па сега не знам колку се за верувања докториве и уште една дали може д-р да познае дали имаш абортирано. Фала многу душо
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @*sisi* не ти е паметно да ќутиш пред матичниот дека си направила абортус. Затоа и се вика матичен, бидејќи ти го следи репродуктивното здравје, и ако не дај боже нешто се случи, да знае од каде доаѓа проблемот. Мора да го има и абортусот заведено во картон без разлика каде си го правела.
     
    На dromka и zalosna им се допаѓа ова.
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Сиси може да го види, секое раѓање или намерно или спонтано преќинување на бременоста се гледа. Инаку докторот нема да ти каже можеби поради тоа што не сака да навлегува во твојата интима, но во иднина ако осети дека е битно тоа ќе ти го каже. Од искуство на моја блиска личност ти кажувам ;)
     
  12. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Да знам во право си, но јас сум многу голем оптимист и се надев

    И јас претпоставував дека може да се види али мислам доколку има перфорација на матката и баш го прашав дали имам некое оштетување на матката ми кажа не :) да се надевам дека се ке биде во најдобар ред и би можела да имам бебче кога ке посакам бидејки тогаш останав бремена во неплодни денови. И заборавив да кажам го прашав дали може да забременам ми кажа дека се е ок и плус на ваг.ехо фоликулите ми беа 22мм значи тој вели ехтра, но знаете како е психава тепа, затоа ме интересираше дали некој од искуство има така намерно абортирано и после пак кога ке сака да забремени.
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    На ѕидот на матката останувале трагови, како лузни, по тоа се гледало. На жената која ја споменав докторот и ги споменал дури откако се забележало мало крварење, хематомче, коа било во близина на едната лузна. Иначе ако немаш никаков проблем нема што да ти споменува, твој живот, твое тело, твој избор.
     
    На *sisi* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Од тогаш бев 3-4 пати на преглед и тоа микробиолошки испитувања правев од кои само ми најдоа уреаплазма која што денес се ми е санирано и цин 1. за моја среќа и цин-от исчезна. и д-рот кога прегледува прави детални прегледи значи не е само онака да те откачи. ме гледаше на ваг.ехо,потоа на колпоскоп и целосен преглед на матката така да не знам се надевам дека е се е под контрола,а можеби кај твојата пријателка се направиле некои гребнатини не знам
     
  15. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Само 1 работа ме става во мисла тоа што кога имав односи со мм и тоа во плодни денови кондомот беше пукнат што значи тој сврши во мене и ништо не бидна тогаш не останав бремена
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам дека една година мм свршува во мене и јас не останувам бремена? Ако првиот пат по грешка си останала бремена не значи дека и сега ќе останеш веднаш. Смири се и ќе видиш, се ќе си дојде на свое. Појди си провери си и хормони, нека провери и мти спермограм....
     
    На mlazovska, dromka и *sisi* им се допаѓа ова.
  17. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски

    Фала многу на исцрпниот одговор да знаеш дека ми помогна и јас мислам дека терба малку позитивни да бидеме што е наше ќе си дојде, а мислам дека медицински е дозволено до 1,5 - 2 год да се обидуваш е потоа ако не бива да бараш помош, така една моја блиска личност имаше 2 пати абортирано зборам намерно, потоа кога се омажи 2 год не можеше да забремени па ете сега си има бебче така да глава горе и се ќе биде :)
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  18. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    пријателки , поминаа 5 дена од киретажата но јас навечер имам се уште болки . како менструални ,па ме интересира дали ова е нормално или ? денеска ќе се јавам на матичната да одам да провери ми е страв да не не е добро исчистено .искуства ?
     
  19. МилаФеминка

    МилаФеминка Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    110
    Пол:
    Женски
    Енци не се секирај истото и мене ми се случуваше и + по малку крварев кога отидов по 10 дена на контрола (така ми рекоа ) сеуште со болки докторот ми кажа дека е нормално до 21 ден да крварам а болките се од тоа што се стегала матката да се врати во нормала .Меѓутоа брзо поминува за 2 недели нема ништо да осекаш и ако ти е се во ред за 3 -6 недели ке ја добиеш и првата менструација.
     
    На dromka и enci им се допаѓа ова.
  20. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.637
    Допаѓања:
    152.357
    Многу нормално дека може да се забремени па не си ни прва ни последна што абортирала те читнав низ темите многу си уплашена земи смири се да не си направиш проблем на психичка база
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.