1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш не се секирај, доколку ти се намалува крвта од почетокот и е бледа значи при крај ти е ќе ти прекине, лошо е ако имаш обилно крварење кое не престанува 7-10 дена :)
    Јас лично после спонтаниот и киретажата скоро 2 недели крварев додека да прекине скроз...
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. missswety

    missswety Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите да го споделам и јас моето искуство. Имав спонтан во 2012 со дечко ми планиравме да си се земеме па затоа правевме бебче се фана од прва но во 10 недела имав спонтан.Тоа се најстрашните , најболните и најемотивните црни денови за секоја жена. Потоа раскинавме сега сум мажена за друг веќе година и пол и се обидуваме уште од почеток да забремменам но не оди. Бевме и на приватни испитување и се е во ред и со мене и со мм но ете не сака. Дали може да има некои последици од спонтаниот абортус . Ве молам дококлку некој има слично искуство. Бацки со сите и без нервози се ќе си дојде во свое време , сите ќе држиме во раце бебе кога тогаш.:*
     
  3. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Здраво, на 10 јули имав абортус бебето ми умре и морав да го абортирам. Од Х причини. Како и да е откако се случи тоа секој ден главоболка легнувам и станувам со главоболка .. Дали и кај вас се случуваше нешто такво? Дали е до хормони, организмот дека се враќа во нормала???
     
  4. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Повеќе мислам дека главоболката ти е на психичка база, почни да си пиеш магнезиум+Б6 многу се добри баш се препорачуваат во стресни ситуации, ако не беа тие мислам јас ке скренев и јас имав абортус во 6-та недела. И само тие ме смируваа.
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Душо ич да не се преоптеретуваш, ке си имаш бебче најпрво треба психички да се стабилизираш и да не мислеш на тоа опушти се максимално,уживкај си со момчето и оп кога ке најмалку очекуваш тогаш ке биде. Инаку имам слушано дека жената штом еднаш остане бремена,ќе може повторно да си остане така да не се замарај ич. На моја пријателка баба имала абортирано 7 пати така да не е до абортусот,а исто да напоменам многу е битно кој ти ја вршеше интервенцијата и во какви услови. Поздравче :*
     
  6. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Исто така додека да се ослободи организмот од хормонот на бременост, жената може да има вртоглавици, несоница, гадење, дијареа, како да немала абортус, односно ќе ги има симптомите на бременост. Откако телото ќе го нема хормонот во себе, тогаш ваквите нелагодности ќе исчезнат.
     
  7. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    Баш ќе пробам сега само со б6 ако нема реакција ќе земам и магнезиум. Бидејќи бев 3месеци, можеби и затоа е вака. Сега во август да поминат 40 дена иќе се обидеме повторно дај бооже одма да се фати и да биди се во ред !
     
  8. *sisi*

    *sisi* Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2014
    Пораки:
    748
    Допаѓања:
    446
    Пол:
    Женски
    Магнезиумот го имаш заедно во комбинација со Б6 нема потреба посебно да ги пиеш, не е скап околу 196 ден. подобар е ефектот заедно. А во државна болница беше илина приватно?
     
  9. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Ne ocajuvaj...najbitno e da se oporavis psihicki,iako e bolno,ne daj Boze nikomu da se sluci.Mene preku nok mi se sluci spontan vo 19-ta nedela a imav skolska,uredna bremenost.Skroz neocekuvano ostanav bremena po samo 3m i eve fala mu na Boga imam zdravo,pravo since koe za nekoj den ke napravi 11m.Znaci,samo trpenie i ubavi misli,porano ili podocna,se ke si dojde na svoe mesto.Ti posakuvam sekoe dobro :)
     
    На dromka, missswety и joy1 им се допаѓа ова.
  10. marinela111

    marinela111 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Jas pred dva meseca imam pisano ovde deka imav spontan i go izgubiv vo 8 nedela i sega me interesira dali e mozno pak da sum zabremenila bidejki imam bolki vo dolniot del na stomakot nekolku dena a za ciklus rano mi e.S to mislite vie mozno li e ?
     
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.072
    Допаѓања:
    13.176
    Пол:
    Женски
    можно е, зошто да не?
     
  12. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Za zal i jas pisuvam vo ovaa tema na 28avgust gi zagubiv moite bliznacinja eve posle nekoe vreme se custvuvam loso mnogu looso mnogu mi e tesko dusata mi e prazna i bolna neznam kako ke prodolzam ponatamu otidov da mi napravat serklaz mi go puknaa vodenjakot neznam si pripisuvam vina na sebe zosto ne otidov vednas na privatno pa posle si vikam moze e bozja volja kako i da e jas neznam vo koj svet sum momentalno a tolku zamisli si imav za nas i za nasite dve maski deca koi tolku dolgo gi ocekuvavme i si gi dobivme po pat na invitro i bevme tolku srekni deka ke imame dve deca odednas neopislivo bevme presrekni neznam zosto mora da bide vaka tesko se vo zivotot...
     
  13. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Podravka, mila mnogu mi e zal premnogu.
    Bolkata ne se opisuva so zborovi, ja znam sum ja pocustvuvala.
    Mora da bidesh jaka za tie angeli sto te gledaat od neboto.
    Glava gore izbrisi gi solzite ova e edno iskusenie sto ke te napravi pojaka licnost veruvaj..
    Bidi jaka... :*
     
    На dromka, mdenkov, pandelka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    @podravka Bidi silna mila,ne se obvinuvaj sebe si,znam deka e tesko,i jas eve 1god napraviv od koga gi zagubiv moite princezi,koga ke vidam kolicka so 5-6 mesecni bebinja,pogotovo bliznaci seuste sum tazna i so solzi vo ocite,si vikam toa moze da bea moite bebinja..No kako Gospod nikoj ne e,nikogas nemoj da gubis nadez.
    :*
     
    На dromka, mdenkov, pandelka и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.257
    Пол:
    Женски
    @podravka
    Ќе бидеме многу посилни во иднина, ова не направи да бидеме појаки и поиздржливи. Господ има спремано нешто поголемо за нас верувам во тоа... Сепак тешко е кога ќе се сетам дека требаше да бидам 22+5 недела ;(
    Кога ја гледам роднината до нас како расти во мешетоо а беше 3 недели помала од мене.. :u: Ама така требало да биди, надеж нема да изгубиме ќе се бориме за бебенце што поскоро. Така да што и да кажам ЈАС, и другите тука знам дека нема да се доволни биди силна мила и издржи.
     
    На mdenkov, pandelka, podravka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. delvi

    delvi Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2009
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.347
    Пол:
    Женски
    феминки сакам да ве прашам дали некој слушнал и применувал за оние кои имале спонтани абортусти а за кои лекарите незналее што да кажат како причина, дека вибрамицинот помагал. Јас имав некоја билоска бременост или спонтан како да казам во 5 недела и една жена ми кажа да пробам кога ке ми дојде циклус да почнам да пијам вибрамицин по 1 на ден се додека ми трае циклусот и дека на тој начин преку крвта ке се исчистат и тие скриени бактерии или тела кои што го напагаат плодот. па сега незнам дали некој има позитинво искустов со ова за да пробам и јас...Еве денес ми дојде и се мисалм дали да почнам да ги пијам..
     
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Auuu pa vibramicin e mnogu jak antibiotik ili lek, zosto prvo ne se konsultiras so ginekolog pa posle primenuvaj. I srkoj den da go pies kje ti go unisti zeludnikot :^)
     
    На dromka и joy1 им се допаѓа ова.
  18. alisijad

    alisijad Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    3.305
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    јас кога лечев кламидија го пиев исто од прв ден на циклус 10 дена и тоа по 2 на ден, после продолжив со сумамед, ме плашеа слухот ке ми се оштети вака онака па ништо еве ме :D ама сепак ако немаш ништо зашто да пиеш, брисеви провери?
     
  19. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Здраво женски еве ме и мене тука,вчера имав спонтан во 6 недела мислам,докторот ми рече викендов дека би требало природно да се исчистам па во понеделник на ехо,ако има нешто на ревизија.Пред 4 дена бев на ехо и немаше ембрион воопшто само гестациска вреќичка.Ме интересира дали и се случило на некоја од вас да нема сеуште ембрион па да добие спонтан?Се трудам да сфатам што се случило,зошто ми се случи абортусот,дали воопшто не се создал ембрион па телото само сфатило дека треба да се исчисти?Ве молам споделете искуства.Поздрав
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jas imav takva bremenost bez plod samo kesa i morase da se napravi kiretaza samo po sebe ne moze da se iscisti koga e vo prasanje bio hemiska bremenost, barem mene togas taka mi kazaa goktorite i morase na kireraza i posle toa si dobivas ciklus i od naredniot mesec, dva povtorno si probyvas za bebence.
    A sto se odnesuva do toa zosto se slucilo, za zal nikoj ne ja znae pricinata, ednostavno nekvaliteten genetski materijal i majka priroda, toa e.