1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Поздрав до сите растажени и неутешни девојки и жени...
    И јас за неполна година имав два missed abortion, ...Втората киретажа ми ја извршија сега, на 8 јануари, на Божиќ, кога толку мн. очекувавме да се израдуваме на тој убав ден...Но, Бог сакал пак да поминувам низ истата голгота, солзи, депресија и отапеност...
    Ве молам, кој знае, да напише каде има можност да се направат СИТЕ можни и познати испитувања за причините што доведуваат до ова...
    Постои ли кај нас воопшто таква клиника...?
    :'(
     
  2. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Кaкo дoaѓaше дo спoнтaн крвaреше или и вo кoјa неделa ти беa?
    Дел oд испитувaњaтa се прaвaт нa институт зa имунoлoгијa, дел нa мaну, дел нa трaнсфузиoлoгијa, aмa се зaвиси oд тoa и вo кoјa неделa се случилo и кaкo. Мoј сoвет ти е дa си oтидеш нa имунoлoгијa и дa рaзгoвaрaш сo некoј oд дoктoрите тaму ќе ти кaжaт штo требa дa се испитa пoтoчнo.
     
    На zaMiG и Bebulleee им се допаѓа ова.
  3. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    И двата се случија во 12. недела- прв пат прокрварив, отидов кај матичната, констатираше престанок на срцева акција некаде околу 8. недела, а втор пат се констатираше истото, при редовен закажан преглед; крварење сѐ уште немаше.
    Двата пати ми се изврши киретажа на клиника...
     
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @zaMiG i moeto mislenje e na imunologija, no dvajcata, mnogu biten faktor e i mazot i negovite geni, mozebi vasite zdruzeni doaga do sevo ova, pa mozebi ke e potrebna terapija za edniot, dvajcata....nagagam :) Za tebe ubavo e i transfuzioloskiot del da go ispitas, hormoni na 3ti den no site najcesto gi davaat nekolkute 5/6 kolku i da bea. I neznam kade odis no pozelno e mislenje od specijalist...
     
    На zaMiG и Bebulleee им се допаѓа ова.
  5. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    Imonologija i antitela obavezno da si provefish skopje. Ti pisav lp za podetalen info
     
    На zaMiG му/ѝ се допаѓа ова.
  6. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @zaMiG a i da se nadopolnam mm da napravi i spermogram, postojat slucaevi koga doaga do spontan poradi nekvalitetna sperma, ostetena.....
     
  7. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Само да напоменам, сега одново пресметував...Прв спонтан прокрварив со 10 нед. +4 дена, а со вториот, со 11 нед. + 4 дена.
    Инаку имам едно дете од 5 и пол години.
    Многу Ви благодарам за сите совети, кои ми се добродојдени..
    Прашувам што сама може да направам како чекор, оти не сум сигурна дека ќе ми ги пишат сите пожелни упати за испитувања...
     
  8. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Фала од <3
     
  9. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    @zaMiG Ne e ova sakal nejkel doktor, iako nekoj se pravi seznajko, moe pravo e... Da si pobaras :)
    I ne e vazno sto veke imas edno detence na zalot svasta se desavaat za 5meseci ne pa za 5 godini, a mozebi i togas imalo nesto ali koj da znae, se bilo ok, ubavoto preovladalo :) Nemoj da ocajuvas, ubavo e da si ispitas da bides pomirna, ne znaci deka imate nesto, mozebi ete se slucilo, e sega dva pati edno po drugo ali se slucuva i bes nekoja konkretna pricina :)
     
  10. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Благодарам, emkaemka...сите живееме во надеж што преостанува друго...?
     
    На emkaemka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Mene po Eden spontan nisto ne mi rekoa da ispitam
     
  12. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Да, kikin, таква е досегашната медицинска пракса- по прв спонтан не се прават подетални испитувања (со што лично, јас, не се согласувам), а ни по втор, обично...
    По третиот поажурни се, за жал!
     
  13. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Jas denes bev na pregled posle 4meseci od spontaniot i doktorot mi rece da cekame uste 2meseci i povtorno da pocneme so invitroto pa so bozja volja ke vidime sto ke se bide
     
    На MilaP, kukla21, Bebulleee и 2 други им се допаѓа ова.
  14. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka nema da stignam do vtor, a kamo li do tret. Se e Bozja volja, I so pozitivna misla odam napred.
     
  15. Kejtovska

    Kejtovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    i jas imav spontan (missed abortion) posle edna kiretaza pa posle 50 dena povtorno poradi toa sto na GAK ne me iscistile ubavo t.e. ne videle deka imam septum tie si cistele na slepo..otkako se sredi se posle nekolku meseci si pojdov kaj dr. Petanovski na pregled se da vidi sto i kako i toj imase isto mislenje kako mojot maticen, dred dva meseci napraviv histeroskopija operacija ja pravese dr. Dimitrov i posle dva meseci terapija ni dadoa zeleno svetlo za da se raboti na slucajot...
    Moj sovet pregled kaj eden od ovie doktori prekrasni se, ke vidat sto i kako i ke se sredi i povtorno ke si imas bebence :*
     
    На zaMiG му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кој е др Димитов и кој е др Петановски? На државно, на приватно, кај се наоѓаат ординациите?
     
  17. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    I dvajcata rabotat vo Remedika...privatno
     
  18. Kejtovska

    Kejtovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    497
    Пол:
    Женски
    Isto mozes i kaj DR.Lozankovski i toj e privatno, no e poeftin od remedika za pregled iako tuka e najubavo da se najde resenie, a parite i ne se tolku bitni
     
  19. olivia-popaj

    olivia-popaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    missed abortus :( pred tocno edna nedela mi bese dijagnostiiran... cekav so polsedna nadez da ne procuka srcenceto majkino pokasno ama nisto ...... ponedelnik me kiretiraa vo sistina :( tuku nesto ne mi e jasno. embrionceto bese porasnato za edna nedela no nemse seuste srceva akcija bev 7 nedeli i 6 dena . sega neznam dali trebase da pocekam ili sekako ke dojdese do abortus. da ne se slusnese pokasno. neznam mn tesko devojki unistena sum. ovaa radost ja cekav 4 god i ete kako zavrsi... tezok pocetok n 2016 god :((((((((((
     
  20. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Жал ми е за тоа што ти се случило... :( Ако е за некаква утеха, јас поминав два- првиот во близначка бременост, а вториот со едно... :( И јас до последно се надевав на чудо, но, ехото покажа...
    Биди силна откако ќе се исплачеш, зашто животот, секако, МОРА да продолжи!
    Сите овде очекуваме подобри денови за нас, кога, во рацете ќе држиме еден нов живот...