1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    jas apsolutno nezz da dadam sovet za spontan posle ivf ama ako neshto te teshi cikloproginova gi odmara jajnicite i imashe shema za zimanje mislam. sigurno kje ti pomognat.
     
    На Libra88 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Da, po shema se, prvo beli, potoa kafeavi apcinja. Se nadevam deka ke mi pomognat da se regulira ciklusot. Jas mislam da ne ja opteretiv matkata, bidejki samo sto zavrsiv so vezbanjeto osetiv eden grc vo matkata i posle polovina cas prokrvarev. A doktorot vika slobodno vezbaj si.. Jas ne ni pomisluvam sega povtorno.
     
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    jas po nedela dena od spontan zemav da krecham. so koj pamet nezz ama i jas iskrvarev. nishto ne prevzemav mislejki sum ok. 26.08 go izgubiv bebeto. 8.01 mi e posleden ciklus godinava. ne se sekiraj :*
     
    На Lavica26 и Libra88 им се допаѓа ова.
  4. Lavica26

    Lavica26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Prijatelki koi vi bea simptomite za prvata menstruacija posle kiretazata?kiretazata mi bese na 18/03 i treba da dobijam na 14ti ovoj mesec.bolki vo stomakot si cuvstvuvam no gradite ne me bolat voopsto a tie mi bea prv pokazatel.no me bolea okolu 10dena posle kiretazata..ima vrska toa?
     
  5. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    te bolele bidejki mlechnite zlezdi se povlekuvale. jas nemav nikakvi simptomi deka ke dobijam, samo znaev koga odprilika. neka ne ne te chudi nishto teloto si doagja na sebe.
     
  6. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Ne e problemot ni vo cekanjeto niti nisto jas imav 4 spontani I posle toa nikako nemozev da ostanam bremena nekoj podolg period.....samo opusteno I nemisli na bebe s*xot ne e bebe od iskustvo ti velam samo opusti se I nemisli na toa fokusiraj se na nekoi drugi raboti I to samo ke si dojdit :)
     
  7. Lavica26

    Lavica26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2016
    Пораки:
    219
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    @DigY fala ti mnogu.iskreno mnogu mi pomognaa tvoite soveti.poleka i jas si dojdov na sebe,uste samo menzis cekam za da znam deka se pominalo ok.fala uste ednas!
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  8. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Многу ми е жал за тоа што Ви се случило... Ви ја открија ли причината за спонтаните...?
     
    На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Vo Makedonija mi gi napravija site mozni ispituvanja I imav pokaceni trombociti na koi mislenjeto od doktorite bese deka nema potreba od terapija pa zaminav Germanija I ovde za istite rezultati mi dadoa terapija aspirin I cela bremenost se bockam so clexan I fala bogu se e vo red dosega
     
  10. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Дај Боже :)
    А како Ви го препишаа аспиринот- колку на ден и кој, каков аспирин...?
    Ви благодарам однапред и со лесно :)
     
  11. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Ovde e ASS 100 mi go prepisaa od klinikata kade bese pratena krvta na ispituvanje toj mislam deka e za razreduvanje na krvta zaradi zgrutcuvanjeto so go iam,go koristev kako preventiva 5meseci I odma posle 4 spontani I Godina vreme cekanje ostanav trudna I ko ostanav prekprekinav so aspirinot I prodolziv so clexan inekcii i eve 36ta sum fala mu na boga teram bez nekoi neprijatnosti
     
  12. zaMiG

    zaMiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    25
    Со лесно да поминете од <3 Ви посакувам :)
     
  13. Maja*maicka*

    Maja*maicka* Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,ве читам секој ден и еве денес собирам храброст за мојата приказна...морав да абортирам на 24.02.16 во 22 недела бев,ми беше констатирано дека плодот има проширени мозочни комори и ако се роди нема да живее долго...пошто не сум од ск ме примија на државна клиника со приоритет,и со провокација се породив...ги направив и торч испитувањата немам ништо проблем во мене,нити сопругот и одговор добивме дека така требало да биде...па пошто сме двајцата во ред ќе чекам уште еден циклус да ми дојде и заврши и да пробаме повторно...девојки само храбро и само напред со позитивна мисла Господ е голем...
     
  14. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Devojki i jas da se priklucam vo ovaa bolna tema;( pred dva dena imav spontan abortus vo 6 ta nedela...Toa mi bese prvo exo istiot den mi se konstatirase bremenost duri imase i srceva akcija inace sum so invitro transfer so zamrznati embrioni i posle 2 h od exotot prokrvarev cista jaka krv duri i po plocki mi tecese otidov vo remedika me vide na exo dr.plodot bese uste tuka me bocnaa progesteron depo i si otidiv doma i imav nagon za po golema nuzda i pokraj krvata mi padna golemo okruglo parce plodot i pravec pak na exo i veke go nemase plodot...odma me primija i mi napravina blaga kiretaza so celosna anestezija...Imam ispituvano karioptipi na dvajcata,transfuzioloski ok,imunoloski ok duri i nekoj si paket za spontani abortusi zosto pred toa zavrsuvav dvapati so biohemiska bremenost...i tie se bea vo red...hormonite mi se ok...brisevi imav taze provereno neposredno pred transferot i ve molam za pomos sto drugo da ispitam veke glavata neznam kade mi e...od terapija primav inekcii prolutex toa se progesteron sekoj den od tranafer estrofem,aspirin,fraksiparin,folna,vit.d kapki,omega3,crinon gel,decortin 10 dena...uf....mnogu e bolno i teshko samo vie mozete da me razbetete...kaj nas e mashki sterilitet i zatoa sme na ivf no eve iskoci i kaj mene problemot...pcos jajnici imam no petanovski garantira deka tie ne se problem bidejki se odese na priroden ciklus bez stimulacii...se izvinuvam na dolgiov post...ako treba del prefrlete go slobodno vo vestacko oploduvanje;(
     
    Последна измена: 24 април 2016
  15. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.046
    Пол:
    Женски
    Немам родено , ама кога читам срце ми се кине! :(
    Од се срце ви посакувам набрзо нова радост за да закрепне (знам дека нема да се заборави никогаш и ќе биде секогаш болно сеќавање) оваа ужасна болка.
    Дај Боже да нема никогаш повеќе вакви случаеви!
     
    На Antebellum, zaMiG, girl-miri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Прво да ти кажам дека ми е многу жал и само напред,назад никако гледање.
    Е сега јас знам дека ниту тие што имале спонтан на сам почеток не чекале толку малце,и јас имав касен абортус и мене тројца доктори ми кажас да чекам 6 месеци.
    Ипак нее малце 6 месеци си била бремена треба да си дојде се во нормала.
     
    На Maja*maicka* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Slichno sme proshle samo shto jas ne bev ivf. i 13 saati se muchev so bolki isto vo 6ta i me matkaa na gak deka nema krvarenje a isto sveza krv beshe. kaj mene del po del se chisteshe i se otvoriv. vo remedika samo revizija mi napraija. vasilevski so chudenje me gledashe po procesot. vajda zashto ni trodon ne gi smirivashe bolkite a jas se dvizev i si brav chare. golem koshmar e toa. no ako neshto ti e uteshitelno kje da imalo nekoja anomalija i bolji vaka shto izleglo. da bilo do tebe nemalo ni da fati. slushaj go petanot toj e najbolji u toa. soberi sili smiri se za 3-4 meseci probajte pak. jas da go zadrzev sea kje imashe 40 dena. no bidna. sega sum bremena so sinko i se nadevame se kje e ok. ke boli toa e fakt. prvoto najvekje boli. ama morash uteha da najdesh za narednite.
     
  18. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Posle kolku vreme mozeme da imame odnosi bez zastita i kolku vreme so zastita? Zosto sakame da si probuvame na prirodno dodeka sum uste pod hormonite od ivt-to...Ve molam za odgovor blagodaram odnapred
     
  19. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    @pile30 мила читам машки стерилитет , која е вашата дијагноза ?
    И јас имав спонтан во 24 недела и се надевав дека потоа ке фати природно , но ете некое чудо на медицината и добивме дијагноза стерилитет кај двајцата.
    Се надевав многу ама не успеавме .
    Но ова е мој случај , тебе ти посакувам брзо да закрепнеш и со среќа.
     
  20. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Iskreno na tolku seks i obidi ne ostanav bremena veke 3 godini ima maz mi oligoastenoteratospermija i zatoa sme so ivf....pravev dve ivf i dva transfera so zamrznati i dva pati zavrsuvav so biohemiska bremenost i sega se bese dobro ubava beta hcg imav i vo 6 ta nedela prokrvarev i go izgubic bebeto ne ni pomogna progesteron depo....ama znaes imame sekogas potsvesna nadez deka moze...nie prijateli imame so ista dijagnoza ko maz mi i toj ne sakase na ivf i posle treta god.brak ostana bremena bez nikakva terapija i ene ja rodi zdravo pravo bebe....