1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. nilanani

    nilanani Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Шана ти благодарам за убавите зборови и за утеха,навистина ми е потребна многу.Не ми пиша за кој доктор мислиш во систина иначе обој мојот многу го фалеа,бил професионалец за високо ризични бремености.јас сега го прашувам што понатаму тој ми вика што сакаш да правиме,па јас му побарав пофторно за деталните анализи.Да те прашам за овој Др.Ивановски тој ли ти најде чаре? А да пробам и јас да одам со сите мои детални анализи и историја па да видам што ќе рече.зедов и резултати од кариотип,се е во ред.Па де не ме прати и овој да правам се од почеток,јас сега планирам да забременам а навистина незнам кај да се обратам.кажими подетално за овој Др.Те чекам
     
  2. monika.h.s

    monika.h.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    jas sum nova na forumot registrirana ama cesto go citam.ve molam ako moze nekoj da mi odgovori.pred tocno eden mesec imav spontan abortus prva bremenost,nemav potreba od kiretaza no jas se uste imam krvarenje dali e toa normalno?doktorkata mi veli nema potreba za panika no jas sepak se plasam,i iskreno ne im veruvam mnogu na doktorite tuka zatoa sto jas ziveam vo stranstvo pozdrav...
     
  3. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    ИЗВИНИ nilanani, јас ти пратив ЛП и чекав одговор исто така по ЛП. Дури сега го гледам постов!!!
    Да, мене Др. Ивановски ми помогна. Работава е што човекот гледа малку поинаку на работите од другиве доктори, не само во резултатите туку и преку нив. Ако веке не си била на преглед, слободно појди си со сите резултати што ги имаш, па ке видиш што ке ти каже. Ако имаш било какви прашања, слободно пиши ми лична порака.


    Моника, мислам дека месец дена е долг период за крварење. Во која недела од бременост беше? И да не е обилно крварењето, сепак е месец дена. Би те советувала да побараш и второ мислење. Можеби ке има потреба од ревизија (да се прегледа матката да не останал некој дел неисфрлен). Јас после двете породувања не сум крварела толку долго но сепак кај секого е индивидуално....
     
  4. monika.h.s

    monika.h.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    најнапред ви благодарам за одговорт. вцера побарав второ мисленје а и пред пет дена направив ехо снимка повторно и два други доктори ми го дадоја истиот одговор дека се е цисто и дека нема потреба за паника.вцера направив и тест за крв ми рекоја дека е во ред,а исто така ми рекоја дека мозеби се работи за нормален менструален циклус затоа што пред десет дена крваренето беше стопирано за два дена,a а краренето не е обилно.Aма искрено и јас незнам со да мислам повеке само се молам што е мозно побрзо да престани поздрав.
     
  5. monika.h.s

    monika.h.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    bev bremena osum nedeli...

    [mod-kirilica:3u0ifsqj][/mod-kirilica:3u0ifsqj]
     
  6. milaSS

    milaSS Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    4
    Да се приклучам и јас на темата летово додека бевме на одмор јас не ни знаев дека сум била бремена... само еден ден го најдов ембрионот на гаќичките и знаев што се случило.... :( :( :( ;( ;( ;( ми беше ужасно плачев многу....зошто што и како поим немам била 5-6 недела...и после тоа кога отидов на гинеколог ми кажаа дека едниот јајник не ми функционира како што треба.... односно дека во него не се случува процесот на овулација не произведува јајце клетки или и ако некогас произведе тоа не се знае кога ќе биде просто кажано дека неможам да се потпрам на него :( се плашам повторно да сум бремена некако како и да не помислувам на тоа..... инаку имав преголеми болки немав киретажа и ми рекоа дека не била потребна интервенција....само што јас некогаш сеуште жалам за несуденото...какво ќе беше машко/женско, на кого ќе личеше....мхххххххххх.....
     
  7. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    milaSS ja znam bolkata i jas pred tri meseci imav spontatn vo 5 nedela samo sto doznav za edna nedela go izgubiv.mislenjata na site se isti sekoj den mislam kako ke izgedav,dali ke se poznvav koj besec ke bev duri i krivo mi e sto nemam ni edna slikicka.ajde da mislime malku na poubavo mnogu posakuvam.ja veke 4,5 godini se obiduvam i bas koga ostanav bremena go izgubiv nemozam da se pomiram.no sepak imam nades deka se ke bide vo red ponataka i za kratko vreme i jas i site drugi ke imame pozitivni raboti za kazuvane.pozdrav
     
  8. Lara90

    Lara90 Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Помош

    Пред една недела имав абортус. И сега ми тече млеко од градите, дали тоа е нормално ?
     
  9. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Помош

    Доколку ти бил спонтан абортусот во подоцнежна фаза можно е, и нормално,една пријателка имаше спонтан абортус во 5 месеци и имаше млеко во нередните неколку месеци,сепак отиди на лекар на консултации
     
  10. Cece25

    Cece25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    45
    Jas imav dva spontani abortusi prviot na 13 nedela vtoriot na 5. Proziveav mnogu traumi i do den denes neznaat da mi kazat od sto se predizvikani spontanite.I jas i mojot maz gi napravivme site potrebni ispituvanja i ispadna deka se e vo red.Sega maticniot ginekolog mi veli deka mozam da ostanam no pomalku mi e strav da ne mi se sluci pak istoto nema da mozam da izdrzam poveke.Dali nekoj ima slicno iskustvo?
     
  11. Play...Boy

    Play...Boy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    Здраво јас сум нова во овој форум.Но често седев тука и читав за бременост,стерелитет и слично.Во брак сум скоро 3 години,се обидуваме повеке од 2 ипол години испитувања и слично,тешко е знам за сите оние кои очекуваат мало златно ангелче.Но во фебруари се случи чудо јас останав бремена,сакав сите да дознаат,ги израдував најблиските бев многу срекна.Утредента одидов на лекар.Др ме израдува ми рече честито бремена си.Сама бев дома и отидов на гости кај сестра ми.Арно ама имав некои болки во јајниците.Почнав да се плашам незнаев што се случува отидов на лекар ми препишаа вагинални угестерон .Си легнав и што се слчи јас прокрвавев бев преплашена беше некаде околу 5 часот наутро отидовме на лекар Др-ката рече дека е се во ред ми даде 1 инекција прогестерон.Болките се намалија ми рекоа строго мирување.Ме гледаа како Принцеза.Kрварењето не престана,отидов до вецето кога станав на тоалетот видов едно мало ембрионче знаев дека нешто не е во ред,беше 7 март моите отидоа на лекар за да прашаат што е тоа,лекарката рекла утре нека помине.Имав надеж сепак дека се е во ред беше 8 март денот на жената др-ката почна да ме гледа на ехото ми даваше нешто уште надеж ама...се случило тоа што никој не сакаше да се случи сум се испуштила вчерашниот ден плачев многу мажот ми ме држеше цврсто за рака додека докторката ни даваше надеж дека цим еднаш било ке биде пак да не губиме надеж да не се нервираме ни рече дека таа се направила ми кажа уште нешто што ако се случило во 5 или 6 месец тогаш зар поубаво ке ти беше.Реков дека не.Не ми правеа киретажа рече дека ти треба да раѓаш се уште си млада надежта последна умира ке пробаме за два три месеци пак здравје.. се надеваме дека ке успееме чим еднаш успеавме секокаш имаме 2 шанса во животот.Не треба да се нервираме ама болката е сеуште свежа поминаа само околу 10 дена инаку бебето имаше 6 недели солзите во очите сеуште блескаат ама се надеваме на поубаво утро и до сите оние коија имаа оваа болка не заборавајте идни Мајки Надежта последна умира Господ е со нас мораме да искушиме се во животот за утре да можеме да искусиме што е жена и еден ден МАЈКА...искрено од длабочината на една идна Мајка.За крај знајте НАДЕЖТА ПОСЛЕДНА УМИРА .... :))
     
  12. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Zdravo Play Boy i jas go doziveav istoto iskustvo pred dva dena jas bev vo 10 nedela od bremenosta, ne znam od koi pricini ni dr. ne znaese da mi objasne sto moze da e pricinata, si vikam da ne e od ova, ili od ona, ama ednostavno izgleda trebalo da bide, mene vcera mi pravea kiretaza za da ne slucajno imam nekoi ponatamosni problemi deka vo nedelata vecerta iskrvarev mnogu i od mene izleguvaa parcinja tkivo, mnogu mi e tesko, pogotovo me fajka strav dali posle ova ke mozam da ostanam pak bremena, imam 32 godini, mozebi nekoj ke rece mlada si no vo ova stresno vreme ne moze covek da znae sto se moze da go snajde, edvaj cekam da pominat dva tri meseci i povtorno da se obideme so soprugot da ostanam trudna...
     
    На Play...Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Play...Boy

    Play...Boy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    4
    многу е тешко и јас едвај чекам да поминаар 2 3 месеци за да се обидеме повторно но незнам пак поради тоа што после 2 ипол години останав бремена ама да се надеваме дека ке ни биде успешно и ке се советуваме на форумот искрено од се срце
     
  14. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    mene me hrabri toa sto po dva meseci od nasite obidi zabremeniv se nadevam deka nema da cekam dolgo i ovoj pat
     
  15. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Здраво феминки
    Ви пишувам со голема болка и тага бидејки ве сфакам како ви е зошто и во мојата утроба имаше душа која во мене остана само 7 недели, но откако видовме дека таа душа останала бес срце мораа да ја одстранат, многу тешко ја поднесов таа вест а сега ми е уште потешко како од ден на ден свесна дека во мене нема ништо, незнам како да се помирам со тоа, но со голема болка и тага во мене ке гледам да успеам понатаму со зелба и борба да останам пак бремена.....
    Ве молам мили мои некои со вакво искуство да ми пишете после колку време сте останале пак бремени и дали има некаква терапија за тоа .... однапред ви благодарам и ве подрзувам сите одете само напред бидејки во зивототима многу препреки кои мораме да ги совладаме...поздрав.
     
  16. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    сакам да ви казам од лицно искуство дека после секој спонтан најдобро е да помине 1 година најмалку
     
  17. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas pisav na vas ginekolog od srbija mi kazaa deka veke ne bilo kako porano deka moze posle eden ciklus povtorno da se ostane bremena,
     
  18. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    i plus ovde vo Grcija kaj sto sum mi rekoa da pocekam dva tri ciklusa nisto poveke, imase sestri i bolnicarki sto go podelija iskustvoto so mene edna mi rece deka posle sponrtaniot narednata godina imala zdravo i pravo bebe, posle duri cetri rodila, sto znaci spored kalkulatorot na bremenosta 9 meseci plus 3 sto e morala da ceka isleguva 1 godina, so Gospod napred
     
    На lady05 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    Ke ve molam za mislenje, ... Posle spontaniot abortus i cistenjeto kolku vreme treba da se ceka za da se pocne so seksualni odnosi, prasav vo Srbija na Vas ginekolog mi kazaa dve nedeli, no sepak bi sakala da cujam necie iskustvo???
     
  20. pandelka

    pandelka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    7.271
    Пол:
    Женски
    Душо, искрено мене ништо не ми рекоа за сексуален однос кога кога сме можеле да почнеме, едноставно имав само голема траума зашто ме чистеа без анестезија и ми беше страв и нешто ме навраќаше наназад, мој совет ти е да си почнеш после неколку дена , ама пополека ине мн длабоко, и ајде со Господ напред што побрзо две цртки...бакнежички
    п.с и ОПУШТЕНО