1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    5 nedela i pak ti pravea kiretaza na mene vo 6 nedela ne mi pravea kiretaza
     
  2. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    За жал да, поточно ревизија ми правеа
     
  3. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ah mila dusickee barem ti napravija li ispituvanja zasto pak dojde do spontan abortus hsg bris pap hormoni ispita li se
     
  4. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    732
    Допаѓања:
    980
    здраво девојки,

    прво да ви се заблагодарам на сите што пишувате и се поддржувате тука, верувам од помош сте им и на многумина како мене што читаат а не пишале.
    јас имам едно прашање во врска со испитувањата: кои од нив би можеле да се направат отприлика во средина на циклус (во овулација)?
    јас сум во странство и како што имаше уште некој пишано тука после првиот спонтан тука не проверуваат ништо, туку само ако се повтори уште еднаш или два пати :(.. а дома немам можност да си дојдам на подолго и да ги испитам хормоните на тие денови што треба, па сакав да прашам што би можела да направам таму, а што ќе остане да испитам тука на приватно унапред и да ги однесам резултатите.
    И има ли некој да ми посоветува некоја лабораторија или гинеколог во Скопје, ќе ви бидам многу благодарна :*
     
  5. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Ако во скоро време не го блокирам профилов на фб нема кога ... Девојки почнав да одимувам некој психицки проблеми, што и сама незнам што е со мене . Морам овде да пишам, немам никој со кој би разговарала без да ме осудува и стално да дели совети МЛАДА СИ КЕ ИМАШ ДРУГО ... На кого му се родило, кој чека да си го добие, кој споделува слики од 1-ви роденден, кој слави што останал бремен со друго.... тешко се гледа оваа.... Минатиот месец ми дојде, овој месец така поактивна и опуштена бев ,, но после овулацијата јас осекам такво печење на јајниците, и на средината на матката што не е стално, туку повремено... Си мислам дека ако и овој месец добијам да побарам стручна помош бидејки со огромна намсмевка на лицето, јас тонам од ден на ден ... Жал ми е , овде мора да пишувам, овде се луѓе... силни луѓе, со силна волја која јас ја немам ...
     
  6. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Jas ti veruvam znam kako ti e tesko i mene mi e tesko utre treba da odam na detski rodenden i ic ne mi se ode
     
  7. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Иста сум ... кога зборуваат за своите деца како казнета да сум .. да некогаш во животот некој ми кажеше што ке ми се случи ....
     
  8. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ic ic nejkam da odam na detski rodendenovci bolno se osekam me boli dusata
     
  9. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Оф знам како е. По триста караници со маж ми одам на такви прослави. Па уште кога ќе ми речат ај на ваша глава оние што од прва имаат дете ме уништува тоа. Затоа одбегнувам такви прослаци искрено
     
  10. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Samo hrabro devojki, znam kako se cuvstvuvate sum pominala i jas. Gospog cuva nesto podobro za vas, bidete silni stom ednas bidnalo ke bide pak. Ajde sto pobrzo i vie da slavite rodenden na vasite dusicki:*
     
    На sanjaж, Black girl, meckicka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.253
    Допаѓања:
    124.714
    Јас со задовлоство одам на сите родендени,уживам со дечките и им ја дава цела моја љубов,знам дека Бог и мене ќе ми подари ангел.Не смееме на најмалите да им ја скратиме нашата љубов,тие се наши внуци,братучеди,комшивчина кои ја заслужуваат нашата љубов.
    Опуштете се и уживајте во малите нешта,еден ден ќе каниме и за наши деца,и со нив треба некој да си игра сака и ужива:hug:
     
    На Rada15, Elena ena, Dust и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Мило ми е што уживаш во тоа. Јас не дека не сакам други деца, туку кога болката е тазе и голема е многу поинаку. Сум се смеела ама срце ми плачело.
     
    На angel_d и mal.ecka им се допаѓа ова.
  13. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Black girl morame mila da ostaneme pozitivni i nie eden den ke slavime rodendenovci na nasite deca
     
  14. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Леле стe отвориле тема баш за тоа што сакав да пишам, значи толку скршено и безпомошно се чуствувам незнам што да правам како да се однесувам, по цел ден сум дома се затворив во себе, не ми се излегува никаде, во голема депресија сум после спонтаниот на 29 август тек вчера отидов кај мајками. Освен тоа скоро 2 месеци поминаа јас уште немам добиено менс,од стрес и нервоза се ми се поремети ке полудам.:@:(:(
     
  15. meckicka

    meckicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2016
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Odi na ginekolog ne cekaj bese li da vidat dali e se iscisteno
     
  16. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Истиот ден на абортусот ме гледаа двајца доктори и кажаа дека е се исчистено, а и јас веке го исфрлив плодот само за едно мало парче ми правеа киретажа, и се јавив на докторката до петок била надвор од државата, ми рече да не се плашам во понеделник да одам , мене тоа ми е најголем страв да не нешто не е во ред што не добивам, инаку и циклопрогинова апчињата ги пиев до 16 ден потоа ги прекинав има ли некаква врска што не ги допив?

    Ве молам,има ли некој што знае за што точно се користат циклопрогинова?дали предизвикуваат менс или го спречуваат?
     
    Последна измена од модератор: 31 март 2017
  17. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Циклопрогинова се за регулирање на циклус и зараснување на матката,ги даваат по хистероскопија и ете после спонтан кога матката е чепкана внатре,тие нема да ти наштетат биди сигурна...
     
  18. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Мила не ги прекинав со мисла дека ке ми наштетат туку отидов на одмор и ги заборавив дома, потоа не знаев дали да ги продолжам или да прекинам и прекинав, и сега после два месеци од абортусот немам добиено менс се мислам да не има врска тоа што ги прекинав и дали може сега да продолжам да ги пијам?
     
  19. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Не да ги продолжиш, освен да ги почнеш на ново. Јас ги пиев два месеци со ред после циклус , кажи му на докторот дека си ги заборавила, ништо страшно може пак да ти ги препише
     
  20. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    ...нема по болно нешто да работиш со повеќе трудници и веста да ја соопштуваат дека се трудни ..... да бегаш настрана да не ги слушаш и да им ја гледаш среќата... по гплема болка здравје. Добро што не сме во иста смена.... полудев...