1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни совети од архитектки!

Дискусија во 'Дом' започната од AngelOfArh, 10 декември 2012.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    И јас сум таков канцелариски тип, како што викаат нели. :) И зелена ми е омилена боја, имам зелени завеси во собата и зелени детали. Сама си средив се пред Нова година и како за прв експеримент, навистина испадна фино. Сега веќе не се ни плашам за да експериментирам повеќе. :)

    Најубаво е така, со едноставни и неутрални бои; мене ми е заморно и ми се врти кога некоја боја ми е пренападна. Еднаш влегов во дневна со бордо детали и ми стана мачно и тешко, почна да ми паѓа притисокот и да ми се спие. Со душа чекав да си одам и цело време се прашував чија ли била таа брилијантна идеја, да се стави таква боја таму.

    Нејсе, кога ви фали нешто или чувствувате потреба за промена, најдобро е да се менуваат детали како завеси, перничиња и такви глупости. И јас не сакам украси кои фаќаат прашина (мразам местење и чистење), ама обожавам едноставни вазни од убаво стакло или со интересна текстура. Причина - непозната, едноставно имам такви периоди кога се приврзувам за глупави нешта. Затоа и ги спомнав.

    @MADO, мене многу ми се допаѓа, мислам дека навистина убаво ќе изгледа.
     
    На do-re-mi, kukla21 и MADO им се допаѓа ова.
  2. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    Ke se potrudam so pernici,sveki (inaku mnogu sakam sveki),mali crtani crepcinja, da najdam nekoja pogolema umetnicka slika,lampa i mislam deka ke go osvezam prostorot,
    Vo Skopje osven Jysk,Home Idea,kade da baram takvi stvari?
    Vi blagodaram
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  3. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    13.419
    Во Џамбо има перници и свеќи, јас ги гледав пред некој ден. Сега не знам колку ќе најдеш перничиња убави(мали, големи имаше многу интересни и симпатични, а и имаше прекривки) ама за свеќи, има дефинитвно. А ако сакаш некој поголем украс оди на Пластичарска и разгледај може нешто ќе ти фати око.
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    ова како јас да сум го пишала :)
     
    На MADO му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    @kukla21
    :hug:(highfive):l:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Преплет има убави перничиња и украси како што бараш :l:
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MADO

    MADO Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    1.247
    Допаѓања:
    3.234
    Пол:
    Женски
    kaj se naoga?
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Позади Градежен, ако не се лажам. Отприлика наспроти Кино Карпош.

    Како ти текна Кримсон, одамна не сум била. :)
     
    На MADO и crimson им се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.320
    Пол:
    Женски
    Оти толκу ги хејтате тапетите моρе, јас паκ обожавам неκој убав оρигинален тапет во ентеρиеρот, само се согласувам си тоа деκа аκо не планиρаш да менуваш изглед на две години дефинитивно тапети тρеба да исфρлиш од планови.Јас κонκρетно најмногу мρазам κанцелаρисκи изглед, најмногу зошто сум човеκ што саκа антиκа, стаρ мебел нешто со душа, саκам уметничκи пρостоρи, си напишав κаκов дом си замисувам во соодветна тема, па ρади тоа сеκогаш одбегнувам бело сива κомбинација, но темно сива со цρна и темно дρво пρ дезен на оρев ми е совρшена κомбинација.Κонκρетно за случајов ќе κажам деκа зелената исто ми е совρшена боја за ентеρиеρи во κомбинација со дρугите земјени нијанси.
     
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Тука е веќе работа на вкус. На пример јас сакам светли бои, па даб ми е совршен за ентериери, плус ми се допаѓа како изгледа и во комбинација со појаки бои. Секогаш цртам и препорачувам такви ентериери.
    За тапетите, зависи и какви ќе одбереш, ама многу е лесно да погрешиш со нив и можеш да го расипеш цел простор. Не мора да значи дека ако е едноставно и со помалку бои, ќе биде канцелариско. :)

    Не дека не може да изгледа фино, мене баш ми се допаѓа кога еден ѕид или дел од ѕидот има некаква апликација, или е во поразлична боја.
     
    На MADO и 1209 им се допаѓа ова.
  11. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.817
    Допаѓања:
    38.320
    Пол:
    Женски
    Тоа сеκаκо и јас саκам топли и светли бои, но за мој дом попρво би одбρала оваа κомбинација што ја κажав, јас дуρи си пρавам план во последно вρеме деκа κујната саκам да ми е мат цρна, луда сум по цρно значи:D, а κанцелаρисκи изглед не велам деκа не може да биде фин, може да изгледа супеρ за оноие κои саκаат таκов ентеρиеρ.А и ивеρκи со ефеκт на дρво има еден κуп, плус може и да се фаρбаат за да се добие посаκувана нијанса, лудница е денес што се може.На κρај сепаκ е битно што саκа κлиентот нели, тоа ни е ρабота и сите ќе бидеме баρани од неκого и ценети κон тоа целиме:)
     
    Последна измена: 31 март 2015
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.760
    Пол:
    Женски
    Не е дека не ве прочитав, ама гледам сте достигнале компромис и сте се разбрале. Јас сум секогаш за детали во монотон ентериер, тие го прават просоторот, и обратно нормално во шарен простор монотон мебел. За мене детал е и прекрасен кауч или прекривка која ќе го направи каучот ДЕТАЛ во просторот, архитектите и дизајнерите во темава ќе го разберат терминот ДЕТАЛ, затоа е потенциран :D
     
    На Gosh, joy1, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.528
    Допаѓања:
    3.928
    Дали некој има искуство или совет за кујнска плоча од масивно дрво? На интернет се изначитав, ама во МК нема ни еден столар/фирма што ми рече нема проблем. Најдов фирма што ги продава, ама искрено сакам некој да ме разубеди да ставам дрво пошто од се што прочитав ми е некако страв најмногу од подувување на дрвото. Инаку за флеки, гребнатини од ножеви и слично, не му се замарам многу, тоа му дава убавина и историја на дрвото :).
     
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.760
    Пол:
    Женски
    Јас сакам и ми се допаѓа како изгледа плотна од дрво, а што се однесува до надувањето тоа е подеднакво можно и кај класична плотна. Овие плотни кои се продаваат од дрво се третирани со импрегнант и не се дуваат така едноставно, нормално ако поминале низ таа фаза во обработката. Не знам за производителите на овие плотни кај нас, па затоа не би можела да ти одговорам за тоа, побарај од нив сертификати, види можеби и се квалитетни ;)
     
  15. aneka

    aneka Нов член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ајде и јас за еден совет.гарнитура,маса во крем боја.постолје за тв крем црвено.досега ѕидовите беа бели.сакам да сменам.дали со крем боја или да направам некој ѕид ццрвен.собата е 5*3.тв е на подолгиот ѕид карши гарнитурата.кои ѕидови да ги обојам крем?тие зад тв и гарнитурата или помалите?
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.760
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека на тој простор баш и не можеш да играш со бои. Би ти препорачала да да размислиш за некој тапет и да дефинтивно некоја бордо боја, позади телевизорот, или пак да ти наслика некој нешто на ѕидот.
     
    На aneka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.371
    Како што ветив, слики од скоро комплетно уредената спална соба (фали само клупата/кофчегот со опција за складирање и седнување пред креветот) според предлогот на @AngelOfArh .
    Целосно го долови нашиот вкус и потреби за уредување на просторот.

    На жалост не сум профи фотограф и делот со светлината само на една слика беше успешно доловен, но се надевам се гледа одприлика.
    И за детската соба беа следени советите на Ангел, но секако само здравје и се да мине во ред, првен малата принцеза треба да ја испроба пред да споделам било што.
    Благодарам :hug:.
    20150406_124458.jpg 2015-04-06 13.03.11.jpg 2015-04-06 12.51.43.jpg
     
    На teteks, jasna83, sagittarius57 и 28 други им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.760
    Пол:
    Женски
    Прво не прашувам кој е твој а кој на Германецот плакарот, знам :D Многу убаво дошло, прекрасно се поклопило се. Креветов ме потсеќа на приказната за принцезата на зрно грашок :D Многу ми е мило што сум помогнала ;)
     
    На eno и danichap им се допаѓа ова.
  19. MiA-1

    MiA-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    25
    И мене исто дневната и кујната ми се заедно, мебелот на крем, а гарнитурата темно кафеава со крем, зидовите бели, па прво и јас сакав да ставам тапети, но после се предомислив и ставив зелени детали насекаде за да разбијам монотонија (зелено мало чаршавче на клуб масата, зелена прекривка на седечкиот дел од гарнитурата, зелена ламбичка, зелена вазна, голема уметничка слика со зелени кали на ѕидот, еден бамбус до телевизорот...) и многу е пријатно, топла атмосфера во дневниот престој :). Прво се мислев меѓу зелената, виолетовата и розевата боја, но на крај се одлучив за зелената, баш ме одмара :). Така да, се е во оние малите деталчиња што идат на крајот од средувањето;)
     
    На joy1 и MADO им се допаѓа ова.
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.586
    Пол:
    Женски
    За туш кабина дали е подобро обично калено стакло или мат калено стакло?
    И дали висока акрилна када или ниска?