1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Стручни средни училишта

Дискусија во 'Образование' започната од Ivanny, 11 ноември 2010.

  1. Ivanny

    Ivanny Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Ве молам да ми наброите какви стручни средни училишта има овде во Македонија т.е во Скопје,Штип .... Може се уште е рано, ама мене ми е страв дека нема да одлучам ништо и пак во гимназија да се запишам !
     
  2. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас учам во Димитар Влахов во Струмица хемиско технолосшка струка прехрамбен смер ама ти велиш од Скопје,Штип незнам..... :?:
     
  3. TheCandy880

    TheCandy880 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    3.992
    Допаѓања:
    6.303
    Пол:
    Женски
    Јас сум од Штип а средно стручно училиште ти е ЕМУЦ-от т.е. СОУ Коле Нехтенин
    електронтехнички струки,машински и угостителски струки има..
     
  4. Gunshine

    Gunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    818
    Допаѓања:
    666
    Скопје:

    Васил Антевски Дрен -правно и економско.
    ДСМУГС Д-р Панче Караѓозов -медицина.
    Димитар Влахов -козметичко, фризерско, за касапи и триста глупости...
    Марија Кири Скодловска -хемиски и оптички смер.
    АСУЦ Боро Петрушевски -автомеханичарски итн.
    Коце Металец -сва и свашта...
     
  5. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.325
    Допаѓања:
    5.840
  6. CoverGirl88

    CoverGirl88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Може ли совеет??сега 8мо сум и одлична сигурна дека сакам да се запишам факултет п.академија но за жал средно незнам,пошо мислам дека треба да имаш предзнаењет т.е стручно илии може некојаа гимназија?
     
  7. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Многу мои пријателки со завршена општа гимназија се запишаа на полициска академија. На некои од нив одлично им оди. Така да, и гимназија да се запишеш не е страшно, пак можеш да бидеш успешна на факултет. ;)
     
  8. Tonka

    Tonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    кој ќе ми каже нешто за екононмско ПРАВЕН СМЕР ?
     
  9. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    5.715
    Во штип има средно за фармацевтско лабараториски техничар но малце тешко е . Сега да не речиш те одбесхрабрувам , поубаво распрашај се :)
     
  10. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Каков е тој смер? Првпат слушам. Јас бев економски смер, а имаше посебен правен смер, не беа заедно. Далечни се тие времиња и сега би ти рекла дека е лесно, ама кога ќе се сетам тогаш како ми беше на почеток :lol: Значи бевме исплашени сите, има некои потешки предмети на почеток, ама потоа е лесно. Имаше уставно право кај нас во прва година и многу ни беше тешко на сите. Во втора знам дека сметководство ни вадеше душа, ама имавме толку спремна професорка, што не научи да го пееме предметов. 3-та и 4-та година мене ми поминаа лесно. Можам да кажам дека речиси ништо не учев, што би се рекло, живеев од стара слава.Само економија морав да учам бидејќи имав многу строга професорка.
    И да ти кажам, многу ми помогна знаењето што го стекнав во средно тука на факултетот. Конкретно економија и сметководство. Ептен ми беше лесно, а за сметководство само ден-два одвојував за учење. Значи предноста од средното училиште е тоа што ако продолжиш на истото ќе ти биде многу полесно на факултет. Ама ако пример, се запишеш економски, а потоа сакаш да одиш на природно математички или технички факултет, ќе ти биде многу тешко. На економскиот смер не се учи физика, хемија, биологија... Башка и математиката прва и втора година е општа, ама во трета и четврта се учи економска математика- камати, каматни стапки, капитал,влогови, ренти...А изводи, интеграли и лимеси не.
     
  11. Tonka

    Tonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Знам дека се одвоени, а мене ме интересира за правниот смер :) Инаку благодарам за исцрпниот одговор :)
     
  12. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски

    Јас сум на правен смер кажи ми конкретно што сакаш да знаеш ? :)
     
    На Martinnn му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tonka

    Tonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Па професорите и предмети какви што се како се ? тоа ме интересира
     
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Ееех колку сакакв на времето да одам на средно фармацевтско, ама ете...не ми дозволија домашниве...сега се каам шо ги послушав...ќе си имав корисно знаење за во животот ако ништо друго.
     
  15. viki4ka1

    viki4ka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Neshto povekej da mi kazete za Asuc Boro Petrusevski.

    Hey
    1va godina zavrshuvam vo gimnazija opshta no sega sakam da se zapisham vo Asuc na smerot transport i shpedicija...i dali e teshko..i koi predmete kje gi polagam :) Odnared blagodaram
     
  16. Cutiegirl

    Cutiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Моја другарка учи во птт за транспорт и шпедиција исто е се како во асуц воопшто не е тешко има нормално учење не многу искрено имаш интересни предмети
     
  17. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Јас средно фармација учам сега ќе сум трета година, ако го интересира некој нешто нека праша. :)
     
  18. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Сигурна сум дека каснам со одговор но ете...
    Јас сум правен смер и се учи право пред се, секретарско работење и практична настава...тие се основните бидејќи правен смер ти е всушност деловен секретар.
    Ако те интересира правото тогаш ќе ти биде лесно.
     
  19. Tonka

    Tonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Може ли да ми и кажеш лектирите за прва година ? те молам и благодарам однапред :)
     
  20. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.292
    Допаѓања:
    16.695
    Средни училишта во Скопје (гимназии)

    Незнаев каде да го ставам прашањето па викам тука. Во Димитар Влахов - Скопје, нели има средно фризерско со 3 години, шо оцени бараат за таму?