1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски домови

Дискусија во 'Образование' започната од Unfaithful18, 28 јуни 2010.

  1. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    Здраво, сакам да прашам дали откако ќе се направи електронска пријава ќе има истакнато резултати на интерент за дали сум примена во дом (Кузман) или треба да се достават документи до Скопје па потоа ќе има резултати, и според вас дали би ме примиле во Кузман, вкупната плата на моите е 35000 месечно (и околу оваа цифра) други приходи нема, и дали мојот просек од 9 ќе има некое влијание, сега ќе бидам втора година, но не сум добро запознаена со процедурата, ви благодарам однапред :)
     
  2. trajanche123

    trajanche123 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Здраво. Ќе бидам втора година и за втор пат ќе конкурирам за место во студентски дом. На страната за аплицирање потребно е да се најавам за да аплицирам. Сакам да прашам дали морам со истата корисничка сметка со која аплицирав лани? Бидејќи не паметам корисничко име, а нема начин на кој би се дознало...
     
  3. Superwoman1

    Superwoman1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    26
    Запишан сум по прв пат како студент-апсолвент-- ова треба да се штиклира да само ако си апсолвент оваа година или? и дали месечните примања да се пишат со . на пример. 12.584 или 12584?
     
  4. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    ако си на приватен факултет не те примаат во студентски така? поконкретно прашувам за студентскиот во битола ???
     
  5. AngelaAngela1996

    AngelaAngela1996 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски
    Феминки, да ве прашам која знае да ми кажи, доколку од септември немам семестар за заверка бидејќи треба да спремам магистерска и да ја бранам во јануари на пример, дали можам да аплицирам за во студентски дом?
    :?::?::?:
     
    На Nellie му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.580
    Пол:
    Женски
    Можеш да се регистрираш одново, нема врска тоа. :) Јас три години еве нов кориснички профил правам.


    Да, само ако си апсолвент се штиклира ДА, ако не си тогаш НЕ. А за тоа платите не се сеќавам како беше... пробај прво со точка да ги разделиш, ако не е така правилно само ќе ти се покаже како грешка и ќе го поправиш.

    Резултатите ќе бидат објавени на 31. 08 за студентите од 2 и повисоките години а на 09.09 за бруцошите. Ќе те примат ама внимавај да ги однесеш сите документи што треба, да не ти фали некој.
     
  7. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Јас седам во студентскиот во Битола, еве сега 3та година ќе ми е. Погледни неколку страни поназад имам објаснето се` што и како е во студентскиот.

    Туку мене ме интересира, при регистрацијава ова „Запишан сум по прв пат како редовен студент на додипломски студии од прв циклус на јавните и приватните универзитети и високо образовни установи во Република Македонија надвор од моето место на живеење“ го штиклираат со Да само студентите од прва година, или?
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  8. AngelaAngela1996

    AngelaAngela1996 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски

    Мислам дека тоа треба сите да го штиклираме? Или се лажам... Јас го сфаќам како прв пат да се запишуваш во таа година на пример што ја заверуваш и ти е од прв циклус на студии. Јас го штиклирав со Да, а ќе бидам 2ра година.
     
  9. La Gatita :)

    La Gatita :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    27
    * Редовен студент запишан на факултети кои имаат над осум семестри и не сум повторувал, односно не сум повторувал повеќе од две студиски години

    Дечки би сакала да знам дали на ова прашање треба да одберам Да со оглед на тоа дека не сум повторувала година, ама проблем е што во прашањето пишува запишан на факултети што имаат над осум семстри а мојот факултет има точно осум?
     
  10. Hinebrra

    Hinebrra Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    256
    Нема врска тоа дали си повторувала, ако ти е со 8 семестри го штиклираш тоа што пишува “запишан на факултет што има осум семестри“. Тоа со над и помалку од осум семестри, ги штиклираш со не.
     
  11. La Gatita :)

    La Gatita :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    27
    Дечки дали треба да се вади државјанство?
     
  12. AngelaAngela1996

    AngelaAngela1996 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    251
    Пол:
    Женски

    Државјанство не треба да се вади. Министерството за образование по службен пат вади Уверение за државјанство.
     
  13. Summmerr..2014

    Summmerr..2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
  14. La Gatita :)

    La Gatita :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    27
    * Запишан сум по прв пат како студент-апсолвент

    Ова треба да се штиклира со Да само ако си апсолвент оваа година или не?
     
  15. esperanca

    esperanca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.321
    Допаѓања:
    3.166
    Дали може и утре 12ти да се аплицира електронски?
     
  16. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    @esperanca може и денес да пријавиш.

    Јас сакав да прашам каде да ја најдам таа изјава за втро студентски дом ако не тр примат во првиот, ги испечатив документите испаднаа 6 и само во молбата го има тој дел дали е тоа?
    И на која сметка можам да ја платам таксената марка ?
     
  17. La Gatita :)

    La Gatita :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    27
    Дечки дали на испечатената апликација ви го пишува бројот?
     
  18. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    на мојата да го пишува
     
  19. La Gatita :)

    La Gatita :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    27
    Уверение со бројот на предвидени и положени испити од претходните години

    Каде може да го најдам?
     
  20. borjan4eto

    borjan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    305
    потврда за редовеен студент и уверение за положени ќе извадиш од твојот факултет.