1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.785
    Допаѓања:
    17.747
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Фала ти многу :) Сега знчи договорите ќе ни стигнат дома? Лани ко да видов беа исто на страната и да се испринтаат само..
     
  3. Aleksandarreal

    Aleksandarreal Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    215
    Пол:
    Машки
    za tie sto zimaat prvpat da , ke vi stignat potvrdite na domasna adresa,pa posle ke treba da im pratite povratno pismo so dogovor potpisan, tie sto zimaat veke vtora, treta godina, a gi prodolzile dogovorite, ke im legnat samo parite na smetka do kraj na mesec bez pismena potvrda na dom. adresa .
     
  4. BloodElf

    BloodElf Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    723
    Пол:
    Женски
    Министерството за образование и наука им соопштува на сите студенти, на кои им се доделува стипендијата дека потребно е да достават три пополнети копии од Договорот и тоа:

    - договор за стипендија Прва група

    - договор за стипендија Втора група

    - договор за Трета група

    - договор за информатичари

    и читлива копија од денарска трансакциска сметка на име на студентот (резидентна сметка).

    Горенаведените документи да се достават по пошта најдоцна до 28.02.2015година на адреса: Министерството за образование и наука, Ул. Св. Кирил и Методиј бр. 54, 1000 Скопје, со назнака на пликот “Договор за студентскистипендии- Вид на стипендии”.

    Министерството за образование и наука ги информира сите кандидати (вклучувајќи ги и тие што добиле стипендија, како и тие што не добиле стипендија) дека за одлуката на Комисијата дополнително ќе бидат известени и на домашна адреса.

    За подетални информации може да се обратите на тел. 02-3140-147, Билјана Штергиска и Рахиме Мемеди.
    Извор
     
    На cvetce93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mirka92

    Mirka92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Дали сите студенти што се наведени во овие резултати се исто така и добитници на стипендијата или ова е само како евиденција на тоа кој поднесол документи?
     
  6. Hahn

    Hahn Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    35
    Дали и како може да се поднесе жалба за повторно да ги прегледаат документите?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Не е евиденција, туку тоа се листи на сите оние кои добиле стипендија.
     
    На Mirka92 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Platoniclover15

    Platoniclover15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    58
    дечки а кога ке ни ги исплатат парите на продолжените стипендии ?
     
  9. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Здраво девојки, јас требаше да ја продолжам стипендијата, а не знаев како оди процедурата и си аплцирав на страната и поднесов документи како за прва година и на овие списоци ме нема, па да ве прашам дали знаете што треба да правам т.е. дали сум одбиена, дали ќе ми стигне решение за одобрување/одбивање или да чекам на сметка...? :/
    Фала ви пуно :)
     
  10. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ако не си поднела документи за продолжување, не ти е продолжена и нема да ти стигнат пари на сметка. А штом те нема на овие списоци значи си одбиена. Незнам, пробај со жалба или најдобро јави се и прашај они најдобро ќе ти кажат. Ама како и да е, вака во овој случај моментално немаш стипендија..

    Инаку, лани да не му текнува на некого кога ја пуштија првата рата за новите стипендии?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Мислам дека пред избори имаа пуштено рата - стандард. :D
    Не се сеќавам баш најдобро зашто не ја проверував сметката редовно, нека каже некоја која подобро се сеќава, баш ме интересира годинава кога ќе пуштат. :)
     
  12. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Ок фала ти, инаку мислиш дека треба да почекам решение или веднаш да поднесам жалба и каква содржина треба да има од прилика?
    Инаку, минатата година во втората половина од април пуштија прва рата.
     
  13. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Откако ќе ти го донесат решението, имаш 8 дена за да поднесеш жалба.
     
  14. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Да знам за тоа, но затоа што јас требаше да ја продолжам, а уствари одново аплицирав и поднесов документи како за првпат и ме нема на списокот...значи ќе ми стигне решение во секој случај и тогаш треба да поднесам жалба?
    Има некој слично вакво (глупо) искуство? хаха :)
     
  15. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека штом не си пратила документи за да продолжиш, фактички се откажуваш од стипендијата што претходно си ја имала и конкурираш за нова, а најверојатно вака размислуваат и во министерството.
    Штом те нема на списокот, ќе ти стигне решение дека си одбиена и причини зошто си одбиена и тогаш ќе си поднесеш жалба.
    Не сакам да те разочарувам ама на неколку девојки, решението од жалбата им стигнало после година дена. Сепак, со среќа.
     
  16. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Во ред, фала ти премногу, а кога стига решението за одбивање од прилика?
     
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Па, може за една недела веќе ќе ги пратат бидејќи мора да ги пратиме потпишаните договори до 28 овој месец.
     
  18. BlackyGirl94

    BlackyGirl94 Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Вака, ако може некој да ми објасни... го пратив договорот за стипендија напишав адреса ул. Св. Кирил и Методиј бр. 54, 1000 Скопје со назнака Договор за студентси стипендии-Прва група... ама не напишав Министерство за образование и наука.. Изумив (facepalm) И сега незнам дали воопшто ќе стигне пликот таму, а да пратам уште еднаш да не стигне два пати.:worried:
     
  19. nonamefanatic

    nonamefanatic Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    53
    Ако може некој да ми помогне, има ли некој на форумот кој студира медицина во Словенија со стипендија, ако има каде се аплицира каква е стипендијата и слично, доколку студира без стипендија би сакал да знам дали е скапо таму. Поздрав
     
  20. mici.i

    mici.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    14
    Здраво девојки, да ве прашам дали знаете како би требало да биде формулирана жалбата што треба да се поднесе до МОН поради одбивање за стипендија? Фала ви :)