1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. EmilijaaV

    EmilijaaV Активен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    втора година сум на факс и сум ослободена од партиципација но не знам дали имам право на стипендија :/
     
  2. thegirld

    thegirld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2014
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    каде да го најдам конкурсот за стипендии за социјални категории?
     
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Нема врска тоа што си ослободена од партиципација, тоа не оди преку МОН, туку преку самиот факултет/Универзитет. Можеш да аплицираш за стипендија годинава.
     
  4. glisa

    glisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    153
    Sega ce sum 3 godina....Koga se upisite za stipenija ako znae nekoj da mi kaze ?
    I kako odaat stipendiite za deca so eden roditel dokolku nekoj znae neka mi pise plss ? ?
    Fala :*
     
  5. D1A2N3I4

    D1A2N3I4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    42
    Здраво,

    сакам да прашам: Кои документи треба да се достават за продолжување на стипендија за студенти со висок просек, ме интересира да ми каже некој кој ја продолжувал стипендијата дали треба да се пријавуваме повторно електронски за кога ќе ги доставуваме документите или само треба да ги однесеме во МОН и дали потоа излегува листа на студентите кои ја продолжиле стипендијата?

    Ви благодарам однапред
     
  6. Larichka

    Larichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    14
    Дали ако сум вработена и притоа редовен студент може да аплицирам за стипендија?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Треба да бидеш под 22 години за да можеш да аплицираш за стипендија.

    Не се пријавуваш повторно, зашто веќе лани си добила стипендија. Само се доставуваат документи од типот - уверение за положени испити и не се сеќавам што друго беше, па ако го исполнуваш условот со просекот и положените испити, пак си добиваш стипендија.
    Ќе излезе конкурс за кратко најверојатно, па ќе прочиташ што ќе ти биде потребно.

    Инаку, се сеќавате од минатите години кога отприлика излегуваше конкурсот за продолжување на стипендиите?
     
  8. dorinaa

    dorinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Еме, врз основа на добар просек од прва година си ослободена од партиципација ?

    Ме интересира, има покачување на стипендиите годинава ? 10 % е покачувањето ? На колку рати се исплаќа стипендијата? Или зависи од тоа која група стипендија ја добиваш ?
     
  9. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Кога се апликациите за стипендиите годинава? Што треба да се направи, кои документи и каде треба да се однесат? :)
     
  10. ed123

    ed123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со земање на информатичка стипендија со просек подолу од 9,00 , на пр 8,9?
    И дали знаете дали е возможно да се аплицира за два типа на стипендии и како оди процедурата?
     
  11. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    @EmilijaaV Нема врска што си ослободена од партиципација. Ако имаш доволно просек слободно можеш да аплицираш.
    @SexyLady Во групата на фејсбук, на факултети.мк сигурно ќе го објават конкурсот за стипендии, па таму ќе ти биде објаснето кои документи ти требаат. Секоја година менуваат по нешто.
    @ed123 Не знам за информатичката, но ако е нагласено дека мора просек над 9,0 така и треба. Лани за втора група беа над 8,5, ама последниот со 8,9 мислам беше примен.
    Можно е да аплицираш за два типа на стипендии, ќе си забележиш таму на пријавниот лист дека аплицираш за два.
     
  12. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Sakam da apliciram za stipendija.Sto mi e potrebno prvo?Mislam konkursot seuste ne e izlezen ama navreme da si prasam :)
     
  13. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    Здраво. Дали може да ја продолжам стипендијата со положени 38 предмети од предвидени 41. Во Конкурсот и договорот е наведено дека е потребно да се има положено најмалку 80% од предвидените испити за претходните студиски години. Исто така во Конкурсот е наведено дека доколку во една студиска година има помал број од 10 предвидени испити тогаш студентот треба да има само 2 неположени испити од сите предвидени за претходните студиски години, а оваа не е наведено во договорот. Јас минатата година имав 8 предмети и имам 3 неположени предмети од вкупно предвидените испити за претходните студиски години.
     
  14. dorinaa

    dorinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    4
    Зависи за која група ќе конкурираш. Ако е онаа со просек потребно ти е уверение за положени предмети, УППИ образец ( ќе го симниш, тогаш ќе го објават), потврда за редовен студент. Ако аплицираш на социјалната група, освен оние за групата со просек, потребни ти се документи за тоа колку приходи влегуваат во твоето семејство. На таа група 80 % се добива поени врз основа на приходите кои ги имате дома, а 20 % на просек.

    Положени ти се 92,68 % од предметите , според тоа можеш да конкурираш ( над 90 % положени ти се). Ти всушност ги имаш ислушано сите години меѓутоа имаш оставено некој предмет од претходните години. Не знам дали смееш сега да конкурираш бидејќи не запишуваш семестар . А врз основа на процент на положени предмети можеш да конкурираш.
     
  15. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.359
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае да ми каже што документи се потребни за социјалната стипендија ?
     
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    А дали е објавен конкурсот за продолжување на стипендии? Не можам да најдам ништо на страната на МОН.
     
  17. LifeLove

    LifeLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    141
    Нема конкурс за продолжување. Ако ги исполнуваш условите, само ги носиш потребните документи во предвидениот рок и така ти се продолжува.
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Ама лани имаше датуми ако не се лажам, годинава уште ништо, ниту конкурс за нови стипендисти, ниту абер за стариве.

    Нема објавено ниту уппи или како и да се викаше оној образецот што е потребен покрај другите документи.

    Кога ќе носите документи? До кога е рокот за продолжување?
     
  19. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ne znam na koj fakultet si,na "Kiril i Metodij" podavaat dokumenti za prodolzuvanje i imam infirmacija deka rokot e do 30 oktomvri.Potoa valjda ke izleze konkurs za novite.Taka da ne cekaj mnogu i prasaj si za sigurno :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    А знае некоја до колку работат шалтерите во МОН? Да си истемпирам време да ги посетам деновиве. :)