1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Спаѓа, ќе ја пишеш во евидентниот лист како социјален приход од страна на татко / мајка :)

    Ви посакувам успех на сите!
     
    На s1a1n1d1r1a1 и Summerlover им се допаѓа ова.
  2. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @s1a1n1d1r1a1 Еве да не се потворувам, убаво е напишано погоре. Другите документи ќе си ги симнеш, и ќе си ги пополниш + тие од факултет што ти требаат. И исто, ти посакувам среќа и успех, се надевам дека ќе добиеш :)
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Larichka

    Larichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    14
    Да, за редове студент 100 ден и за положени испити 500 ден. Можеш и на една уплатница.

    Сами ги пополнуваме, само кај евидентниот лист само пишуваш твои лични податоци а другото од мон го пополнуваат кога ќе им ги однесеш документите.

    Нема проблем, нормално е ако аплицираш за два вида стипендии да имаш два кода.
    Ако за истиот вид стипендија два или повеќе пати аплицираш електронски во тој случај за валидна се смета само последната пополнета.

    Сега јас нешто да прашам.
    Дали приходи од земјоделска дејност треба да се напишат при електронско аплицирање бидејки нема поле за овој вид на приходи, ама пак од друга страна кога ќе вршам проверка на податоци се појавува приходи од земјоделска дејност - нула. Татко ми има приходи од земјоделска дејност, па да не се смета тоа како прикривање на приходи, и да не ме одбијат со тоа што ќе кажат дека не сум внесувала вистинити податоци.
     
  4. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    За приходи од земјоделска дејност мислам дека сами ќе си повлечат податоци од УЈП, бидејќи како што кажа, полето не постои во електронската пријава.

    Јас мислам дека е така, бидејќи друг документ за потврда на истото нема, освен уверение од УЈП кое оваа година не е потребно.
     
    На Larichka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Larichka

    Larichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    14
    А дали во пополнување на документот за семејна положба при пишување на членовите на семејството се пишува и студентот што аплицира или без него?
     
  6. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Во полето Број на членови на семејството се вбројува и самиот студент, а во другите полиња се наведуваат сите членови освен студентот :)
     
  7. Cheryll

    Cheryll Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    36
    Дали некој има искуство со ваков случај да знае да ми каже? Ги имам положено сите предмети но имам 2 оценки кои ми го намалуваат просекот.Дали имам право да аплицирам без нив ?Да пишувам 8 предмети од 10 со просек 8,62. Да не ми прават проблем бидејќи во уверение ке ми пишува дека е 10/10 заедно со 2 оценки..
    И дали некој знае дали за ваква постапка со помалку пријавени испити се одземаат поени,сигурно ен би било исто некој со 8 /10 и 10/10
     
  8. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.327
    Пол:
    Женски
    @Cheryll
    Треба да напишеш се точно мислам бидејќи можат да те одбијат бидејќи си напишала погрешно.
    јас имав една другарка таа направи исто така и ја одбија бидејќи доставила лажни информации.
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.701
    Пол:
    Женски
    Кога се продолжуваат стипендии?
     
  10. ivana.123

    ivana.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Треба ли во евидентниот лист да го напишам архивскиот број (правоаголникот во десниот агол) и како треба да ги пополнам тие полињата кај што пишува пополнува кандидатот..со да или не ?
     
  11. Te@19

    Te@19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2015
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Дали доколку во моето семејство нема вработени и не примаме соц.помош, треба да се пополнува Изјава за семејната положба?
     
  12. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Рокот за продолжување на стипендии помина ако за тоа прашуваш, инаку се подолжуваат секоја година октомври/ноември зависи од договорот
     
  13. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Dali nie sto aplicirame za visok prosek treba da go popolnime toa broj Na clenovi spored elektronskata prijava vo evidentniot list,poso mislam ne popolniv takvo nesto elektronski..?I sto napravivte so propustot sto go imaat vo evidentniot list deka ne sme korisnici Na druga stipendija?
     
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Девојки, како поминавте?
    Јас ги дадов документите денес, но ме копка евидентниот лист. Имав пополнато податоци само општи мои и потпис, не напишав ништо во табелата. Прашав дали нешто треба да се пополни, на шалтер ми рече таа дека не требало, тие пополнувале. И потоа ми дадоа бројче на малечка картичка.
    Се плашам да не требаше нешто да пополнам и во табелата, па да ми се смета тоа за неважечко и да ме одбијат заради тоа.:worried:

    Help? :doh:
     
  15. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    A toa kaj sto pisuva popolnuva kandidatot?:( jas popolniv nz dali treba,utre gi nosam..gi napisav arhivskite brojcinja od dokumentite
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Па имаше цртички, не знаев што е тоа што треба да се пополни. Ја виде и ми рече ова треба ние да го пополниме, ама не ми звучеше многу убедливо... Почнува да ме фаќа страв дека нема да добијам стипендија по прочитаните коментари од лани кога ја објавија конечната листа на оние кои "заслужиле" стипендија... :(
     
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ne znam mila,prvpat apliciram,mislam deka najveke gi gledaat uverenieto I uppi obrazecot ama ne znam.Nisto ne popolni od tabelata,ni vkupen broj Na dokumenti?ako znae nekoj da odgovori,moze jas sum popolnila nesto sto ne treba..
     
    На butterfly33 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Не, само горниот дел и потпис мој, а во десниот дел таа на шалтер удри печат и се потпиша кај примил. :doh:
     
  19. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    Дали за аплицирањето за две стипендии треба студентот да носи дупли документи?
     
  20. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски

    Не, се носи само еден комплет документи, за да се скратат административните трошоци.
    А во евидентниот лист се внесуваат двете групи и двата кода, при што подоле се пишува која група ти е приоритетна.

    Пишува на конкурсот :)
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.