1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    А мкоже за две стипендии да се аплицира истовремено па ако не ја добиеш едната другата, другата сигурно ја добиваш или ?
     
  2. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Може да аплицираш истовремено мислам, ама дали сигурно ја добиваш едната тоа не знам :)
     
  3. magic.girl

    magic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2014
    Пораки:
    539
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    фала на информација :)
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Можеш да аплицираш за две, па потоа ако ги добиеш двете, од едната се откажуваш, затоа што смееш да земаш само една стипендија.
    И не мора да значи ако те одбијат кај едната, дека другата со сигурност ја добиваш. Зависи од пријавените кандидати и нивните постигнати успеси, но реално, јас сметам дека имаш повеќе шанси во трета група отколку во втора. Во втора неретко повќето од кандидатите се со 10.00 просек.
    Во мојата генерација, последниот од втора група имаше просек 9.5.
     
  5. BigMisterP

    BigMisterP Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2015
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    101
    Дечки зошто стипендии. мк страната е недостапна?
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Конкурсот се објавува во исто време - во ноември, или различно е секоја година?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Секоја година во сличен период го истакнуваат конкурсот. За тековната учебна година ќе објават нов накај ноември.
     
    На CharmedGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. amacaa

    amacaa Нов член

    Се зачлени на:
    30 август 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj znae dali ke mi pravat problem sto letovo bev prijavena kako vrabotena,no koga ke se aplicira sega vo noemvri ke bidam odjavena?
     
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    За бруцоши има ли стипендија
     
  10. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Нема. :(
     
  11. Gia.

    Gia. Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки имам едно прашање за вас ако некој знае да ми одговори вака јас ја зимам стипендијата според успех и оваа година пак си ги положив сите 10 предвидени испити меѓутоа во сесијата не успеав да земам 3 оценки и не ми се внесени електронски ниту во индекс ке мора да ги пријавам во јанураска сесија , татко ми се помина и буквално заборавив на сите обврски...и сега си стои во IKNOW дека имам само 17 положени испити го губам ли правото да ја земам стипендијата ?
     
  12. Kri_Sh

    Kri_Sh Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Девојки сега сум втора година на економски па да ве прашам нешто околу стипендииве. Имам просек 9.25 па ме интересира дали имам шанси за стипендии во втора група, а ако не во која друга група би можела да аплицирам бидејќи прочитав дека трета група е само за природно-математичките, техничко-технолошките, биотехничките и/или медицинските науки? Ако може некоја да ми каже :)
     
  13. the12345

    the12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Девојки дали може да не ми биде продожена стипендијата (социјална) бидејќи во договорот пишува да се положени најмалку 80% од испитите но не се бара просек, а јас имам повеќе од 80% од испитите положено а просекот ми е за многу малку намален? Дали има некоја слична ситуација?
     
  14. dimdim

    dimdim Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    121
    Здраво феминки ...Дали може да се продолжи стипендијата доколку си апсолвент и е останата само дипломската работа? Дали има некои кои земале стипендии во ваков случај?
    Ви благодарам :)
     
  15. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    кои документи ни требаат за продолжуање на стипендијата по прв пат и кога најкасно треба да се однесат тие документи ?
     
    На peperutche21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    здраво, јас земав годинава прв пат стипендиј, сега за продолжување треба да имам 80% од сите предмети ( од прва и втора) или 80% од втора?
     
  17. LifeLove

    LifeLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    141
    Од двете години заедно.
     
  18. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    Ова го пишува на страната на стипендии.мк:
    „Стипендијата се доделува за толку семестри за додипломски студии, колку што се предвидени со општиот акт на високообразовната установа, без апсолвентски стаж за студирање.“
    Што според ова значи, доколку прашуваше дали можеш да зимаш додека стажираш - не.
     
  19. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    2.576
    Пол:
    Женски
    Дали знаете кога отприлика се аплицира за стипендии оваа година? Прв пат ќе аплицирам па не сум упатена, доколку може некој да ми одговори :) Ви благодарам, и дали треба 70 или 80% положени предмети?
     
  20. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    433
    upload_2016-9-20_22-3-25.png upload_2016-9-20_22-3-25.png

    Сега уште нешто да прашам во прва имав предвидени пример 40 кредити, јас еден предмет од 9 кредити го презапишав во втора, и сега кај да ги пишам тие кредити, ако пишам дека во прва сум ги изгубила тие кредити и плус овие два од втора шо не ми се уште положени ќе го изгубам правото


    ако има некој со ваков случај за продолжување на стипендија и презапишан предмет нека ми пиши молам