1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Студентски стипендии

Дискусија во 'Образование' започната од Em4ence, 25 февруари 2010.

  1. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    Ајде за добро нека е, сега кажаа на вести утре излегува конкурсот за стипендии за 2010/2011 година. Па ајде сите да си добиеме :D
     
    На nedzma му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Па и три вида на стипендии машала :D
     
  3. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Што лажат ко нема ни трага ни глас од конкурсот... Сега проверував :/
     
    На Vodolijata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyN

    LadyN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    124
    За оние што не имаше на конечната листа за добиени кредити лани, веќе ни пуштија 2 рати, и договорот стаса пред неколку дена :) А во него исто пишува дека продолжувањето на истиот е до 20 ноември. Исто беше една другарка пред 3 дена во министерство и и кажаа најкасно неделава да отидеме. Значи она што го кажуваат на вестите е дека студентските кредити се укинуваат, ама за следниве години... а нас ќе ни ги исплатат парите :!:
     
  5. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
  6. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    Го нема конкурсот објавено и јас преверував неколку пати сигурно го обработуваат :) Ќе излезе кога веќе кажаа на вести нема бегање... А каква би била таа А категорија за талентирани ученици од 4 000 денари?
     
  7. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Јас слушнав дека во весник го имало, само во кој не знам! Сега го разлистав дневник, и не беше таму, зс другите весници не знам зошто продавачката мислам ќе ме убиеше! :lol: Ај ако знае некој нека кажееее ! :)
     
  8. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Мора да го има и на нет штом го има во весник, ајде да се надеваме дека ќе го стават во текот на денов, ете кажале дека ќе биде денес, не мора да значи дека уште од сабајле ќе го има, какви сме сите нетрпеливи :D
     
  9. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Навистина а какви се тие талентирани ученици? Еве на пример мојот просек е 9,8 и сега за која да аплицирам?
     
  10. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683


    И јас се прашувам тоа, и на пример дали би можело да аплицираме во двете групи па ако не бива во таа од 4000 зашто мал е бројот на студенти кои ке земаат-200, па да спаднеме во онаа категорија од 3 000 или сигурно си е сигурно да си аплицираме за Б немој да останеме без ништо на крајот :P
     
  11. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Велат имало во весникот Вечер,не знам колку е точно .Кој е во можност нека одговори :lol:
    Инаку кај нас на Кирил има многу деца кои ќе поднесуваат за стипендија,за на Гоце не знам :^)
     
  12. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.856
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Сега и јас се збунав :?: Мислам дека спаѓам во талентирани, но само на 200 доделуваат... Па можеби поарно е на другиот да аплицирам, поголеми се шансите... А? :?: Ако може на двата што не верувам добре е, но незнам... Ако знае некој плус информација нека пише.
     
  15. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    уште ништо нема или јас не можам да најдам???/ шо е проблемот??? нестрпливо чекам да излези конкурсот.... дали некој знај ова шо е за талентирани студенти дали можи и од приватните таму да конкурираат или не?? или тоа е само за државните??
     
  16. eli.vaga89

    eli.vaga89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    2
  17. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Годишно ќе се доделуваат 200 стипендии за талентирани студенти и ќе бидат во износ од 4.000 денари месечно, а за нив ќе можат да конкурираат студенти кои оствариле просек над 8.5 од техничките факултети и медицинските науки, односно над 9 од општествените и уметничките науки. При доделувањето на овие стипендии, од вкупно 100 бода, 80 ќе се однесуваат на постигнатиот успех, 10 на остварените приходи на родителите/старателите, додека останатите10 бода ќе носи видот на студиите.
    Ама, пак, се зависи од домашните примања ;)
     
  18. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Од конкурсот ни трага..ни глас...Демек ќе излезе ама го нема :^)
     
  19. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    и јас го барам, ама неможам никаде да видам би требало да биде во документи па во конкурси ама нема ништо... :?:
     
  20. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Луѓе конкурсот го имало во денешен вечер, јас сега дознав. Ќе искочи сигурно и на нет деновиве, пошоо нели прво на нет се аплицира.. па да видиме!