1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

С.Е.П.У.Г.С ,,Васил Антевски- Дрен"

Дискусија во 'Образование' започната од ivana-milanovska, 5 јуни 2011.

  1. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Dragana e dobar profesor, dobro predava, no I mnogu bara I se zboruva isklucivo na angliski.
     
  2. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Драгана, само прва година кога бев може да се каже дека нешто од нешто предаваше, втора и трета година, а особено трета нема ништо предавано.
    Или по пола час касни или некогаш знае и да не дојде на час.
    За испрашување премногу бара. Треба текстовите што се сите да ги имате научено за да и ги раскажувате на англиски, не се знае кој текст од книгата од тие три Uniti што ги учите тоа тромесечие може да ве праша, (може да имате околу 10-тина текстови), за секој Unit ви дава вокабулар од околу 50 или некогаш и повеќе зборови, така што за тие три Uniti што ги испрашува може да имате околу 150 зборови кои треба да знаете на англиски да и ги објасните. Прва и втора година кога бев усно испрашуваше и граматика, треба да знаете на англиски да и кажете некоја дефиниција што она ќе ве праша од граматиката од тие три Uniti.
    Кога испрашува, ако одбиеш да одговараш директно ти става 1-ца во дневник, немаш друга шанса. И да одговараш, што одговориш тоа ти е, немаш друга шанса, оценката одма оди во дневник.
    На тестови знае и да доцни, еднаш дојде 15 минути пред крај на часот и ни даде тест, рече тестот се решавал за 10 минути. А тестовите од тешки, потешки се.
    Лани ја казнија на плата, поради екстерното, бидејќи едно девојче имаше цела година 1-ца и беше оставена на полагање, а на екстерно извади 4-ка. Сигурно имало уште многу вакви отстапки, бидејќи постои преголема разлика помеѓу тоа што го бараат на екстерно и тоа што она го бара од учениците.
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  3. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    jas izbrav angliski izboren i sakav da znam kako predava na toj cas? zatoa sto najverojatno ona ke mi predava
     
  4. Your Girl

    Your Girl Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Moze nekoj da mi gi kaze predmetite sto se ucat na ekonomski smer
    I dali e mnogu tesko
    Pozz
     
  5. WhiteAngell

    WhiteAngell Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2012
    Пораки:
    718
    Допаѓања:
    2.302
    Пол:
    Женски
    @Your Girl Претпоставувам прашуваш за во прва година па ќе ти кажам дека и на правен и на економски предметите во прва година се исти.
    1.Македонски
    2.Англиски
    3.Француски/Германски
    4.Математика
    5.Основи на бизнис
    6.Конституционо уредување ( Устав )
    7.Основи на право
    8.Ликовно
    9.Музичко
    10.Историја
    11.Спорт
    12.Информатика
    13.Социологија
    За тешко па според мене и не е нешто многу тешко, ако си учиш континуирано нема да имаш проблем ама и многу зависи кои професори ќе ти се паднат. Па со среќа во изборот ! :)
     
  6. Hakuna.matata.15

    Hakuna.matata.15 Нов член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали знае некој освен македонски јазик и англиски јазик, кои други два предмети се бодуваат дополнително за упис на економски смер? Фала :)
     
  7. jolo

    jolo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2013
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    378
    Математика и историја, истото важи и за правен смер. :)
     
  8. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    sl_t не ми предавала ама кога ќе завршиш ќе сфатиш која е и што е.
     
  9. hisgold

    hisgold Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво. Би сакала догодина, здравје да се запишам.. Кажете ми дали е лесно за солиден ученик ( петки со некоја четворка)? Дали се оди во 2 смени или 1? Премногу сакам правен да одам, а како што ми викаа, подобро било во Орце, а и поблизу ми е, но сепак јас овде би сакала повеќе..
     
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    @hisgold Се оди во 2 смени, а ако се запишеш ти каде што сакаш нема да ти биде тешко, а правен смер е полесен од економски.
     
  11. hisgold

    hisgold Нов член

    Се зачлени на:
    31 јули 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Јас во борис значи поима си немав од ништо книга не фаќав значи поима немав по некои предмети и за што учиме и која ни е профеосорка само од читање пред час или додека ме испрашуваа еве поминував многу добра. Особено ако учиш ич да немате гајле ќе поминувате БОЗА професорите за ништо не се замараат многу се cool !
     
  13. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    Izborot za vakvi strucni ucilista e bas rizicna. Vo koj smislol rizicna.....Koga se pravi izborot za sredno uciliste da ne recam sme uste mali lutame vamu tamu slusame soveti roditeli drustvo ne sekogas se slusame samite sebe za toa sto go sakame a i sto znaeme sto sakame na taa vozrast. Ete i jas zavrsiv vo boriz so edna zelba ke stanam pravnik hehe. Taa zelba brzo mi splasna pa zavrsiv pedagoski fakultet tuka pkveke se snajdov. Pa da si bev so ovoj pamet ke si otidev gimnazija bilo koja pa polesno ke se nasmeris za na fakultet. I koga bea upisite za na faks zboram vo moe vreme site prvi mesta gi imaa gimnazijalcite a drugarive od boriz se ubivaa od ucenje za 5 ka i pak nebea prvi na rang. Toa e taka zatoa sto za upis na faks ne se dava prednost na strucnite skoli i nemas nikakva prednost. Pa vo sklop na moabetot od gore zapisi se vo orce :)
     
  14. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    2.750
    Пол:
    Женски
    Немој да зборите глупости ве молам. Ќе поминувате БОЗА? Абе ајде. Ако си задоволна со 2, ќе поминуваш боза, ако сакаш нешто повеќе ќе го испотиш газот. Има професори престроги (Станинова,Грнчаров,Раевска- ова од правен смер ) има и професори што не се замараат ( Боби,Мирче).
    Ова е јако школо и треба учење итекако, посебно трета година. Ама ако го сакаш тоа што го учиш,се е полесно.
     
  15. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    Кажете нешто за Ниновска, каква професорка е?
     
  16. PiaMia

    PiaMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    626
    Пол:
    Женски
    Ниновска на почетокот може да ти изгледа строга и лоша. Знае да објаснува убаво, некогаш се замислува како да го држи Борис, но добра е. Како и секој професор, за 5ка многу бара, а доколку види дека не ти се учи многу, ги бара само најосновните работи од лекциите. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Завршив со 4ки за информација НЕ ТОА ДО КОЛКУ учиш, треба да слушаш на час и автоматски 80 од лекциите ги знаеш доволно е дома само да ги пролисташ .1.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  18. prettyliar

    prettyliar Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    893
    Пол:
    Женски
    Кажете ми дали е толку тешко во трета година правен смер како што викаат?
     
  19. Punk girl

    Punk girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    агаагагагдхасфкадс нека не улраат и нека не лажат
    ако слушаш на час што зборат професорите имаш 3
    ако повториш и ако слушаш на час имаш 4\5
    ако повториш пред час и читаш додека те испрашуваат 2ка
     
    На prettyliar му/ѝ се допаѓа ова.
  20. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Znae nekoj koj gi drzi izbornite ekonomija i biznis u treta?