Татко и синови (Канал 5)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Majuv4ence13, 24 март 2013.

 1. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  Karadağlar наскоро на Канал 5.

  Karadağlar е приказна базирана на новелата Браќата Карамазов од Фиодор Достојевски.
  Во главните улоги се Караман од зет дома зет,Џемил од Ифет и Махир од Завет.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. HollyWoodGirl

  HollyWoodGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  306
  Karadağlar (Канал 5)

  Оф, само турски серии :x
  Иначе, можеби ќе ја гледам, заради Махир од Завет :inlove: :lol:
   
 3. heart.stealer

  heart.stealer Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  269
  Karadağlar (Канал 5)

  заради глумците ќе ја гледам :lol:
   
  На BI-44 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. heart.stealer

  heart.stealer Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  269
  Karadağlar (Канал 5)

  кога почнува серијава ?
   
 5. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  Karadağlar (Канал 5)

  Наскоро на канал 5..Пред малку ја видов рекламата на канал 5 :)
   
 6. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  425
 7. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  Опасен е Караман ги пикнал и жена му и ќерка му во серијава да глумат :D :D
   
 8. BI-44

  BI-44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  226
 9. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  425
 10. femina0

  femina0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  48
  а има ли реприза серијава ?
   
 11. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  425
  Ќе има во недела реприза на првите две епизоди во 20 часот.
   
 12. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  Серијава е супер..А овај Селахатин ми е навистина многу згоден исто и оваа танчерката не ми текнува на името :)
  Вака ми изгледа дека можеби ќе се вљубат,а за Караман каква улога и да има незаменлив ми е :lol:
   
 13. Barbica

  Barbica Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  425
  "Татко и синови" е турска серија, адаптација на рускиот класик "Браќа Карамазови". Дејството се одвива во триесетите години на минатиот век.

  Содржина:
  Приказната се врти околу семејството Карадагови, семејство кое е обвиткано со љубов, омраза, предавства, интриги и во кое злото никогаш не завршува. Семејството Карадаг живее во селото Пајдар каде што се големи класните разлики меѓу богатите земјосопственици и сиромашните жители. Халит Карадаг е главата на семејството, строг и злобен старец чија главна преокупација се парите и жените. Тој бил женет два пати и има три сина, Ѓулали од првиот брак и Кадир и Селахатин од вториот. Стариот Халит никогаш не се интересирал за синовите, па дури по смртта на своите жени, тој ги испратил нив далеку кај роднини и пријатели кои ги чувале. Најстариот син Ѓулали е груб, пијаница и коцкар, кој е вљубен во учителката во селото и кој е во кавга со татко му околу мајчиното наследство. Средниот син Кадир е наивен, добар и религиозен, ценет и сакан од сите во селото. Тој ја сака Зухал, која е со него само поради моќта која ја има татко му во селото. Најмладиот син Селахатин е млад адвокат кој по многу години се враќа во селото.
  Вистинските проблеми во селото започнуваат кога се појавува Ѓулхајат, млада и убава девојка која доаѓа за да се одмазди за смртта на својот татко. А виновник за таа смрт е Халит Карадаг.
   
 14. Majuv4ence13

  Majuv4ence13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2012
  Пораки:
  770
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  А овој Џемал сега на Халид му е син???не разбрав??
   
 15. BI-44

  BI-44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  226
  Гулали и ѓулхајат да не се залубаат?
   
 16. auroraa

  auroraa Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  834
  Како е оргиналниот наслов на серијата?
   
 17. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  275
  Ako e според романот браќата Карамазови и Џемал му е син (во Карамазови е Смeрдљаков)
  Според книгата лудата жена што шетала низ градчето,Лисавета Смердјашичка (се мислело на Лисавета смрдлата) во една прилика влегла во бањата на Фјодор Карамазов (таткото) и така останала бремена и потоа го родила Смердјаков (смрдле) и умрела на пораѓај.Малиот е благо ретардиран и израснат во неговата куќа а го исчувале слугите на Фјодор Карамазов.Инаку готвел и служел во куќата но потајно им бил завидлив на браќата бидеќи сметал дека и тој е син на Фјодор иако тој никогаш не го признал за син.
   
  На Majuv4ence13 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Toprak

  Toprak Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  275
  Оргиналниот наслов на серијата е “Karadağlar“ според нивното презиме Карадаг, но во множина и по наше “Крадагларови“.
  Значи нешто слично како “Браќата Карамазови“, овие се “Карадагларови“.
  Инаку во буквален превод значи “Црна гора“ и ако ви е познато планината Црна гора кај нас во продолжение кога иде накај Кумановскиот регион ја викаат “Карадаг“ и селата таму ги викаат Карадчките села - Матејче, Липково..итн....
   
  На Majuv4ence13 и tessie им се допаѓа ова.
 19. nena2010

  nena2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  2.940
  Допаѓања:
  14.895
  Пол:
  Женски
  Дали ги има некаде епизодиве синхронизирано поставени до сега што беа?
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.149
  Допаѓања:
  16.063
  Пол:
  Женски
  Не верувам, ама добро би било. Инаку во оригинал, како што прочитав, серијата има 40 епизоди, кај нас не знам колку би биле. Oно веројатно по завршувањето ќе ја репризираат на 5+ ама не е тоа тоа.

  Инаку, леле она невевчено од Кадир, ауу лошооо ауу... :devil: Ама и глумицата ја избрале, таква итра делува на фаца. Ама кој со Халит тикви сади...имам некое чувство дека гадно ќе се зафркне ... и таа и онаа танчаркана (која моќ на трансформација ја има актеркава, во една серија учителка на мали деца, а тука танчерка). Е за неа мислам дека многу ќе се изгори. Поправете ме ако грешам, а и Топрак и другите што ја имаат прочитано книгата Браќа Карамазови, не би било лошо во спојлер да уфрлите некој детал за идните случувања, затоа којзнае колку ќе се поделат епизодите. :wasntme:
   

Сподели ја оваа страница