1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. S-Sister.91

    S-Sister.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    35
    можеш да одиш во аптека и да побараш едно чоколадо мислам дека беше слим или нз точно како се викаше, можеби ке ти помогне
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Чепчињата не се трајно туку моментално решение !!! Јас не знам на колку време ги користиш ,но после чепче треба барем 5-6 дена за да се добие столица,односно да се наполнат цревата и тоа првиот ден се внесува потечна храна ,вториот со малку леб и така постепено додека не дојдеш до секојдневната исхрана.Пробај малку со вежби(како што им прават на бебињата) односно да ги движиш нозете како да возиш велосипед. Инаку бананите не прават запек ,туку ја регулираат столицата.Јас со банани и палента му ја регулирав столицата на син ми
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Cекогаш гледајте да пиете доволно вода,јас секогаш кога немам пиено имам проблеми со столицата,има еден совет на сајтов да измешате топла вода и лажичка мед и да го испиете,ова стварно помага :)
     
  4. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.485
    Пол:
    Женски
    И јас го имав проблемов и тоа ми се појави откако престанав да пушам цигари. Ако земам еден дим од цигарата одма трчам во веце. :D

    Инаку алкалакс, чоколатца, бонбончиња и сличните какафонски работи ми беа секојдневие. Ама сите тие влијаат моментално. Познавам луге што со години пијат алкалакс и пак имаат проблеми со тврда столица.

    Јас трајно проблемот го решив со пробиотици. Ги има во најразлични облици во аптеките. Најубави се Провита околу 500 денари е пакувањето. По три месеци престанав да ги пијам, ама веке немам проблем со тврда столица.
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    Сега си купив ке го испробам и ова :)
     
  6. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Мене ми помогна чајот на Кирколина за слабеење што е.
    Одев на два-три дена еднаш, а со ова чајот одам и по два-три пати на ден. Зависи колку сум јадена
    Е сега првиот ден испив две чаши една сабајле и една навечер, а дури наредниот ден отидов во вц. Потоа пиев секој ден по една чаша, насабајле кога ќе станам, пред јадење и од тогаш секој ден си одам нормално. Се плашев да не ми направи зависност, па после првата испиена кутија направив пауза но, немав проблем, повторно нормално одам во вц.
    Инаку имам пробано и Laxatol карамели и чоколадо,сливи, расолница, кафе , незнам што се не, само трајно решение не добив.
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    Моментално имам чоколадца и ми беше страв да земам на гладно па јадов и сега сакам да прашам дали некој знае дали е во ред после јадење да го изедам и чоколадото? :)
     
  8. S-Sister.91

    S-Sister.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    35
    Незнам како се јаде чоколадот дали пред или после јадење, требало да ја прашаш аптекарката, ама мислам дека се јаде половино не цело. Кажи ни после дали имало резултати :P :D
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Ако се од овие чоколадца
    [​IMG]
    дефинитивно се добри, а пожелно е пред јадење да се јаде, или пак барем неколку часа после јадење, да не е одма или пола саат по јадењето.
     
  10. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    Такви се,го изедов пола ама по 2 часа малку ме заболе стомакот и ништо :( сега малку ручав па се мислам дали да ја изедам и другата половина ама ништо не ми помага јас незнам што ми се случува :?: знам само дека сум под стрес и дека можеби има врска тоа иначе никогаш сум немала ваков проблем
     
  11. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Јадете суви сливи, а уште поубаво свежи, кога им е сезоната.
    Пијте по една супена лажица мелено ленено семе, повеќе чаеви и течности.
    Сум слушнала дека киви помага, а лично мене - јаболко во комбинација со турско кафе do the trick.
    Немојте да се навлекувате на чепчиња или апчиња, подобро чаеви и за појадок житарки или овесни снегулки кои го забрзуваат метаболизмот.
     
    На Annath и no.name6 им се допаѓа ова.
  12. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    сок од кајсии и јогурт помага.
     
  13. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    Сега добив рецепта за решавање на овај проблем - суви сливи,суво грозје,смокви мелени на машина за мелење месо и чај алкалакс во смесата,се оди по грамажа,се прават топчина и било многу ефикасно(ке испробам). Иначе од чоколадата боли многу стомакот и нема некој ефект,а налетав случајно во веро на едно кисело млеко во малечко шишенце баш за ваков проблем и си реков ајде и тоа ке пробам и само од него имав ефект т.е
    се олеснав :P
     
  14. IvanaMkd

    IvanaMkd Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2012
    Пораки:
    4.184
    Допаѓања:
    3.051
    Кај секој организам е различно, кај некој помага крушата, кај некој сливата, јогурт, млеко...се е индивидуално.
    Освен исхраната, исто така помага и Парафинското масло кое е на природна база, со по 3 супени лажици на ден се ќе биде нормално.
    А за потешки случаи Dilcolax и тој е исто на природна база, 2 таблети и за 6-8 часа се оди вц. Но во ретки случаи, зашто навиката со таблети создава мрзливи црева и желудник.
     
    На no.name6 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Турско кафе на гладно срце,го пиеш и одма во вц.....сум приметила на мене така ми делува хаххахаа
     
    На Dazey му/ѝ се допаѓа ова.
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Да јадете посни манџички, значи да се само со зеленчук. Посебно манџичка со брокула регулира столица.
     
  17. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Јас сум чула за топло млеко на гладно на сабајле пред било што да се внесе во организмот и тоа ако неколку дена предходно не си пиел млеко.Ова само моментално го решава проблемот а за долготрајна санација треба течна храна за ручек и овошје за доручек и тоа во првиот час по станувањето за да се забрза метаболизмот.Некому му помага зелениот чај, некому овесни снегулки(мора со јогурт или кисело млеко-никако со млеко зошто има контра ефект) но мора да се биде упорен зошто резултатите се по 1,2-3 месеци. :*
     
  18. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    За тврда столица знам дека помага кафе и тоа турско (барем мене), топло млеко (иако мн ретко пијам), чај било каков, и се разбира супи и повеќе течна храна манџички... го регулираат метаболизмот.
     
  19. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јогурт од оној биоактив, помага 100%, барем јас следниот ден од веце не излегов :D
     
  20. bubili61

    bubili61 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден колешката ми даде чај кој делува после 8 саата,без грчеви и болки во стомакот,супер нешто а плус на природна база.Се вика “БИЉНИ ЧАЈ“ од Дрога-Порторож,а го има во сите поголеми маркети.Пред тоа 5 дена немав одено во WC-можете да замислите колку бев подуена,неможев да дишам :D