1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. Hkikica

    Hkikica Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    676
    Можно е ..Како кога ќе јадеш ајвар или домати па после имаш црвена столица .....Најчесто урината ја менува бојата при користење на лекови ,ама може и изметот ако на пример користиш лекови на билна база а тие скоро секогаш се со зелена боја ...
     
    На tanjusskat му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Кажувајте некој лек...5 дена немам одено во вц стомакот ми е подуен ко бремена жена ама не апчиња зошто не сум во можност да купам, ќе пукнам ми се чини.
     
  3. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Општи прашања

    Право на лекар ,кај и да си ,најди можност најди начин -секогаш има :!:
    ,5 дена да немаш појдено во wc :|
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Jа би и рекла пред да појде на доктор да проба со течности. Значи да пиеш многу течности, супа да јадеш и течни работи за да те протера некако. Сливи или кајсии беа за протерување? Можеш и со нив да пробаш. Имаше и еден домашен лек се правеше и се пиеше за одење во веце, ама не знам од кои состојки се правеше. На доктор ќе и препорачаат некои таблети сигурно.
    И банани немој да јадеш, тие ствараат запек.
    Јогурт пиј исто, мајка ми вика добар е за рефулирање на столицата и за подобрување на варењето во желудникот. :)
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    46.869
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Јаболки зелени, сок од јаболки, сливи многу, пробај со тоа би требало да помогне ;)
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vik4e

    Vik4e Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    258
    Пол:
    Женски
    Општи прашања


    Јас ти предлагам да одиш најарно на лекар бидејки од икуство на татко ми ти кажувам.. иначе имаше во аптека апчиња дулчи лек така нешто , па можеш да јадеш суви сливи, да се напиеш рицинус тоа може да те спотера за по нужда :)
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anab

    anab Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    55
    Општи прашања

    5 дена се многу така да би ти препорачала чај БЕКУЛИС се вика мислам дека не е поскап од 70 ден ево до 100 ден нека е,најубаво е да го купиш и да се напиеш.Се пие само навечер пред легнување,сабајле ќе се олесниш :lol: си знам јас од искуство ти го кажувам ова. пробај и со компот некој ако имаш или пак изнаписе пресно млеко колку можеш повеќе и никако немој да јадеш сува храна што потечно тоа подобро.
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Проблемот е што неможам сега да отидам на лекар во Грција сум а и у аптека незнам да се разберам. Инаку ова е откако дојдовме а ноостоп сум на брза храна сендвичи,гиро,пржени компирчиња а многу малку течности и можеби е затоа. Ке пијам пресно млеко да видам што ќе биде...
     
  9. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Земи активиа купи си овошни јогуртчиња има таму во маркетите ,јас лани го имав устиот проблем и тие ми помогнаа :)
     
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Општи прашања

    Пробај да внесуваш повеќе салати, храна што содржи растителни влакна. И јогурт. Внесувај повеќе течности. И овошје од типот на сливи ,кајсии и сл. само не банани.И јади повеќе супи. Избегнувај пилешко месо и ориз тие ствараат запек. Знам во аптека дека има чај за таа намена исто и чепчиња.
     
  11. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Општи прашања

    Епа паузирај еден ден од таква храна, јади лубеница во големи количини сигурно ќе те прочисти. И купи таму барем има од оние убавите сливи, изеди неколку и од нив. 5 дена е многу за да не се испразниш, така да гледај да не јадеш ден два гира и сува храна.
     
  12. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Општи прашања

    Јаболка ако најдеш купи и изеди 2-3 нагладно или напиј се турско кафе нагладно, мене веднаш ми делува, за 10-тина минути. Исто така, зелка салата помага. Јади повеќе овошје и зеленчук, пиј јогурт и ќе има ефект.
     
  13. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Општи прашања

    Незнам јас како помала имав тврда столица и пиев Кока-Кола исто и јас не сум одела по 5 дена во ВЦ,па пробај види пиј Кока-Кола па ваљда ќе ти помогни.Кога веќе неможеш да одиш во аптека.
    А исто имам слушано и од сушеници дека се одело во ВЦ,значи суви сливи,јаболка,круши да се сварат во вода,и потоа водата да ја пиеш.
     
    На Barbie-mwa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Знам дека е касно веќе.
    И јас имав проблеми со тоа. Секогаш кога сум на диета сум таква.
    Meне ми помогна ова.
    [​IMG]
    Е сега јесте да е скапо.. 180 ден. Ама стварно ми помогна.
    Во упатството не пишува дека е за тоа, ама помага.
    Пишува од 1 до 3 лажици. Јас само една испив, од тие големите, и после 2-3 часа, решен проблем.
    Ама јас се залетав.. ми се згади. Многу гаден вкус има..
    http://www.vitalia.com.mk/nerafinirani-masla-ns_article-maslo-od-susam-nerafinirano.nspx
    Јас од сега, во случај да одам негде, ќе си го земам. :D
     
    На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
  15. babybelle

    babybelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    70
    Вчера го купив ова сусамовово масло (на сликата) има вкус на зејтин со сусам, од утрово сеуште ми стои гаден вкус во устава ама се надевам дека ќе помогне...веќе неколку дена го пијам и чајот на Кирколина, но оној против целулит. Зимово го пиев оној за слабеење и има ефект но мн болен :D а овој има сличен состав на него, но не боли толку стомакот и не предизвикува дијареа... мене еве веќе два дена ми е подобро.
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nikolina91

    nikolina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    3
    јас од мала го имам овај проблем и се има случувано повеќе од месец да не одам во њц... ама лани летото најдов решение бев Австралија и таму има еден производ од сушено овошје е се вика НУЛАКС ама го нема кај нас...е со него таму одев секој ден каснував по малку навечер и мислам дека од него се здебелив многу и сега го каснувам еднаш на 7-10 дена за да можам да одам...
     
  17. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    jas imam tvrda stolica veke 9 dena ne sum izlezena po nadvor veke tri dena ne ispustam nitu gasovi ve molam pomagajte mazot mi mi stavi 3 cepcinja vo zadnikot pievi i bilaks vo aptekata mi rekoa deka za sedum do osum saati ke izlezm ponadvor a veke pominaa 24 saatiama ne pomaga ve molam za pomos ova mi se slucuva veke nekolku godini vaka da me fati ama sekogas mi pomagale cepcinja
     
  18. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    ve molam za pomos probav i so slivi no ne mi pomaga pomognete ke puknam ako ne izlezam po nadvor i utre ke mora a odam na doktor samo neznam koj doktor terba da go baram ve molam za pomos
     
  19. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    ke otidesh na maticen pa maticniot kee te upati kade treba da odish ne panici istoto mi se sluci i mene eden pariod trista filmovi me mavaa u glava ama za sreka se ispadna ok samo tecna hrana treba da se jade, manzicki obavezno, suva hrana ne :)
     
  20. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    fala ti mnogu ama mene poveke me zagrizuva toa sto veke 3 dena ne ispustam ni gasovi dali i tebe toa ti se sluci