1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тврда столица

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од mimisonce, 14 март 2011.

  1. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    otidi na lekar utre ushte odma nemoj da cekash
     
  2. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
  3. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    izlegov po nadvor malece ama epten malce kolku noktot od maliot prst i pocnav da ispustam igasovi i otidov na doktor ama maticnata mi bila na odmor pa ve molam ako znae nekoj kaj koj doktor treba da go baram neka me upati a plus deneska koga izlegov malce po nadvor pocna da mi tece krv sto li e toa ??? :@
     
  4. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Во твојов случај мислам дека креварењето ти се јавило поради тврдата столица
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Брат ми цел живот си има проблеми со тврдата столица и ниту компот од сливи, ниту маслото, ниту млеко - ништо не му помогна толку колку семињата на Виталија.
    Превкусни се дури и онака со лажица да ги јадете, а обично ги додаваме во овошна салата - насечкани праски или јаболки и две лажици од семињата.
    Штом почна на 3-4 денови да оди по надвор (а имајте предвид дека неговото не одење траеше дури и по две недели :| ), значи дека семкиве се навистина корисни. :)

    Станува збор за четирите видови семиња, тегличката мислам дека е 80 денари, не се сеќавам точно.
    [​IMG]
     
    На macovska му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Тегличката со четирите видови семиња е 78 денари но секој неможе да ја зема во конкретниот случај јас,но многу ми помогнаа сувите сливи без семка,навистина беа скапи 310 денари но се исплатеше....
    веќе немам проблеми.
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Него не му помогнаа сливите, со семињата најлесно и најефективно беше. Различни организми, различни марифети, ако не пробаш нема да знаеш што ти одговара, а кога си на мака би пробал сѐ за да си го најдеш лекот. :)
     
  8. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    точно кога си на мака се ке пробаш,воедно тоа семе се користи и за оние кои имаат повисок холестерол...навистина помога мене ми го кажа тоа една познајничка која маки си мачи со холестеролот.

    Искрено не се секавам како се викаа не беше брусница туку аронија-да аронија ли незнам како е тие многу ми помагаа требало да се пијат по 5 на ден на гладно срце,а јас :tmi: 10 насабајле 10 навечер и ти е се добри буквално за се твдра столица,подување на стомак цисти на јајници многу многу добра е аронијата...
     
  9. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    da i edna drugarka preeska koa bese kaj mene mi rece da se napijam aronija pa utre od sabajle ke probam pa ke vidam dali imam fajde od toa ama mene mnogu me zagrizuva toa sto mi tece krv i ve molam nekoj ako znae doktor koj raboti so ova neka mi kaze :devil: :envy: :@
     
  10. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    pomos ve molam veke 10 dena ne sum izlezena po nadvor ve molam nekoj neka mi kaze za nekoj doktor koj e namenet za ova pomos ve molm pobrzajte zatoa sto ke puknam okolu 20 casot se napiv edna lazica maslinovo maslo ama pak nisto
     
  11. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    купи си чоколатки од аптека.. апни си едно и за најмногу еден час се ќе извадиш од тебе..Не знам точко како се викаат ефтини се околу 20 денари едно мислам ама не сум сигурна..100% помага..ќе објасниш во аптеката за каква намена се чоколатките веднаш ќе ти дадат,многу луѓе ги користат при ваков проблем.
     
  12. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    FALA TI MNOGU SEGA BEV VO APTEKA I SI APNAV EDNO PA KE VIDIME STO KE SE SLUCI
     
  13. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    nisto ne bidna ni so ova veke 12 dena ne sum izlezena po nadvor
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.914
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Пиј Парафинско масло. Ти гарантирам дека ќе ти помогне. Шишенце од 100мл. е 84 денари во Зегин. Земи 2 шишенца, затоа што можеби едно нема да ти помогне. Треба да пиеш 6 пати на ден по 1 лажица. Маслото воопшто не е гадно. Ќе ти ја омекне столицата и ќе се олесниш без проблеми. Само што ќе треба да носиш и влошка (намести ја поназад), затоа што од маслото тече мрсна течност, која што тешко се пере.
     
  15. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    Si probala li so bilaks mislam deka se vikaa tabletite? Mene maticniot mi gi prepisa ijas imav ednas vakva maka duri skoro mesec nebev izlezena a so niv za nekolku casa se isfrliv. Se pijat po dve pred spienje isto mi rece da jadam suvi slivi i da pijam sok od jabolko i da jadam tecna hrana a da izbegnuvam suva...ako neti pomaga nisto odi odma na lekar dedomi isto go imase ovoj problem i ppcna da se onesvestuva i ba lekar mu davaa nekakvi infuzii i mu rekoa ako ne mu pomognat ke mora da se operira. Se izvinuvam za latinicava i ako imam nekoi greski vo pisuvanjeto
     
  16. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    se sto mi preporacavte probav nisto ne pomogna mislam deka ke umram veke 29 dena olesnata se napraiv svinja tezinata mi se pokaci za 12 kila od toa sto ne sum izlezena po nadvor a ispustam gasovi kako 90 godisen covek
     
  17. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Конзумирај повеќе течности, јогурт, млеко, вода
    Повеќе овошје и зеленчук

    А ленено семе мене мн ми помага
     
  18. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Во ваква ситуација,мене ми помага кафе и цигаре на сабајле,на гладно!
     
  19. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Ти веќе не треба да си играш вака, на лекар и барај чаре, зашто ова не е нормално и не е здраво. Полна си токсини и може несакани чуда да се случат... Од она што знам кога бебушот мој не беше искакан 6-7 дена, добро е што имаш гасови, тоа значи дека нема опструкција во цревата. Мене прво тоа ме праша лекарката за малото, дали има гасови :) и веднаш ми кажа дека е добро што има, ако нема било лошо.
    Ама ова твоево е претерано. Зарем не си била на лекар до сега? Не си играј, ќе си направиш белја поголема. Во „најстрашен“ случај, ќе ти направат клистир на лекар и ќе се исчистиш. Има во аптека прашок во кесички, го купуваат кога треба сосема да се исчистат цревата пред некое снимање на лекар, ама не знам дали ќе ти помогне тоа, зашто кај тебе веќе е претерана работата...
     
  20. kelk

    kelk Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    5
    uf samo so se olesnav posle 40 dena sega sum omalaksana i mnogumi se spie wc mi smrdi i toa mnogu gomanata mi se ogromni dur mi iskoci gomnoto cela se prepotiv i pocrvenev mi tecese krv a sega me boli otvorot od zadnikot sakam da vi se zablagodaram na site sto mi davate soveti