1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас да се изјаснам дека одма по пораѓајот, уште во болница бев ми се појавија неколку стрии околу папокот, ама тамо не обрнав внимание и не ја земав кремата,зашто нели тоа не ми беше воопшто на памет :inlove:
     
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    I jas so babylove uste sega se mackam, malo stomace imam uste no pisuva na kremata da se koristi uste prviot mesec na bremenosta :)
     
  3. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Добро си почнала само не заборавај и градите да ги мачкаш оти мене уште на почетокот ми се појавија стрии и ми пораснаа за 3 броја :)
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    I mene uste sega mi se pogolemi za 2,3 broja. Nieden star prsluk ne mi gi sobira, kje pocnam i gradite vednas :rofl:
     
  5. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    и јас сум женски во 8 недела, и уште сега ми се вивнати градите, потечени и уште сега ме болат... за стриите пак ич да не пишам, во првата бременост ми се појавија во 7 месец, и како ми растеше мешето, така и стриите се зголемуваа, а се мачкав со павличева, сега незнам со што да се мачкам, ама ке треба дса почнам, оти како што гледам некако мешето ептен ми рипна нанапред, додуша и малку салце имав, и сега ми се познава дека сум бремена, тоа сакав да пишам, се мачкав, ама ако ти е таква кожата стрии ке ти се појават, и ке ти стојат само што ми беа црвени, сега ми се бели, ама јас не и предавам никаква важност на нив, без срам си се соблекувам веке 6 години кога одам на плажа, баш ми е гајле дали ке ме гледа некој дали имам стрии, боже мој, мои си се стриите, мое тело, ако на некој му се грозни за гледање нека не гледа,,,
     
  6. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Ееее мамички најубави,кај мене немаше ништо стомакот чист како солза.....ама еве оваа недела гледам пределот над папукот ми се направи се со стрии.Значи џабе и мачкање и све.Цела бременост немав ништо сега пред крај ми се појавиа.
     
  7. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    tinceee j a mislev keti ama i tebe uste cekas :))))usste si so nas znaci :) jas i pred toa si imavv strii ma spojlerite haha
     
  8. bile84

    bile84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Мамички би сакала да прашам која крема највеке ја препорачувате за стрии и од кога е препорачливо да се започне со мачкање?Исто така дали истата крема или масло се употребува и за гради или постои нешто посебно?Убав ден на сите:makeup:
     
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Прочитај го мојот прв пост откако сум зачленета и ќе видиш се што те интересира за стриите
     
    На bile84 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.237
    Пол:
    Женски
    Не знам зошто ама го нема.:rofl: Инаку јас користев Контрактубекс. Е малку скапичка ама вреди за секоја дадена пара. За да не ми излезат стрии(страшно ми изгледаат), наутро се мачкав со масло од пченичен ртулец. Го нарачав во аптека а тие од кај го донесоа не знам. Ставав и еднаш во денот кантарионово масло а навечер обавезно со Контрактубекс. Немам ни една стриа иако кожата видно ми омекна
     
    На bile84 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @bile84 што помрсна тоа подобро. Нормално со истата можеш и стомак и гради, истата кожа е :) (освен брадавиците, нели).

    Еве од мое искуство ма да мислам дека имам пишувано....Уште од втор месец некаде почнав да се мачкам со бор вазелин, тој ми го препорачаа повозрасни жени, но кога ќе ми снемаше во меѓувреме се мачкав со кремот на невен од Балеа. И тоа не бев многу редовна, некогаш секој ден, а некогаш толку ме мрзеше што оставав само после бањање да се мачкам. Стомак, гради, и внатрешниот дел од бутовите зашто и таму на многу трудници им излегле стрии. Мене не ми излезе ниту една, иако стомакот почна многу јако да ме чеша некаде во седми месец, мислев ќе распукам :worried: Ниту градите не ми се зголемија (дури откако добив млеко, после пороѓајот).

    Но сепак ќе речам гени се во прашање. Ниту една крема не спасува ако си склон кон стрии. Баба ми немала, мајка ми немала, немам ни јас.
     
    На bile84 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Јас бев многу испаничена за стрии да не ми се појават, зашто мајка ми има премногу стрии :| Има и сестра ми, ама само неколку, и не и се познаваат многу. Баш заради генетиката мислев дека и јас ќе се направам лом. Ама, за мое чудо, и моја огромна среќа, немам ниту една стрија :) Многу брзо уште кога дознав дека сум бремена, почнав да се мачкам со природно кокосово масло, го има во продавницата за здрава храна во ГТЦ на 2 спрат (заборавив како се викаше). Пакувањето е големо, а бидејќи е многу мрсно, не треба да се мачка голема количина. Уште се мачкам со него, чисто превентивно, башка ми се заатни некако на кожата :D Топло го препорачувам на сите трудници.
     
    На <3 pleza4e <3, Bufi, bile84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    И јас мислев дека ќе имам стрии зошто сите викаат дека е наследно, мајка ми има, баба ми (мајка на мајка ми) има, ама за моја среќа јас немам ни една :D Некаде од 4-ти месец секоја вечер се мачкав со Павловиќева и така сега сум мама без стрии ;)
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Jas da se pozalam mi se pojavija sepak strii, no na stomakot nemam ni edna... Imam samo na spojlerite sitni mali crveni strii. Ima nekoja vaka sto imala na spojleri? I dali ponataka i se pojavile i na stomakot? Da napomenam deka se mackam so babylove i pavloviceva...
    ako znaete nekoja najefikasna, pa i skapa da e, preporacajte mi :(
     
  15. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Маслото против стрии на Еуцерин, околу 800ден е, ама е супер :)
     
    На <3 pleza4e <3, bile84, espana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    I jas se mackam so eucerin maslo protiv strii od denot koga doznav deka sum trudna.mackam se gradi,stomak,polovina,butovi,noze, pa ke vidime kako ke bide
     
    На Bufi и espana им се допаѓа ова.
  17. evangelina.ina

    evangelina.ina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    17.812
    Пол:
    Женски
    За двете бремености се мачкав со павловичева маст збогатена со витамини (ја правеа во аптека) немам стрии ни пукање на кожата.Мачкав стомак,бутови,нозе но, факт е дека не се ни здебелив многу-10 кгр школски пример:)
     
    На bile84 и espana им се допаѓа ова.
  18. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Јас се мачкам со детска витаминска крема од Галафарм,за сега е ок,иако мое мислење е дека не е до мачкањето,туку до конституција,гени.Јас најмногу се мачкам заради што поубаво си го чувствувам стомакот намачкан,онака ненамачкан како затегнат ми е :) а и ќе видиме дали ќе ми излезат стрии.
     
    На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Јас се убив од мачкање,ама на крајот се испадна до гените во бременоста немав ништо се до 37-38 недела кога ми се појави една над папокот и мислев тоа е се ама откако се породив кога ми спласна стомакот цел ми се направи со стрии.Мајка ми и сестра ми имаат па не ме одбегнаа и мене само ми е криво што ми се појавија после породувањето.
     
  20. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Драги мамички, многу ми е жал што вака ќе ве разочарам. Стриите еве сега година дена после породување не ги ни гледам на стомакот. Толку ми е унакажан со раната од царскиот, и со кожата што ми висна над неа. Мислам дека никогаш во животот телото не сум си го мразела како сега. Цела година се мачам со вежби ама резултати никакви, кожата си остана така. Од друга старана пак не сум била посреќна во живитот па се се исплати. Среќа што има преубави едноделни костими за капање :)
     
    На SexiLy и espana им се допаѓа ова.