1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас ја користам, еве веке на крај од 7 месец сум, околу 9 кг поправена со близнаци и немам стрии, не е лоша, се апсорбира, ама незнам дали ке спречи до крај... стриите како што читам најмногу се јавуваат 8 и 9 месец, и после породуванје
     
    На N.Kety и Angel.Heart им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Taka e... Jas se mackav so druga edna od DM Babylove maslo i nemav strii do kaj 6ti, 7mi.. nakaj 8mi mi iskocija malku na kolkovite, a eve sum sega 10 dena pred poragjaj i pred edna nedela mi iskocija na stomakot pod papokot, celi 9 meseci nemav, sega im tekna na kraj :D
     
  3. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Се породив пред 4 месеци и за моја среќа поминав без стрии. Првите месеци се мачкав само со бебешко масло во комбинација со АД капки, а потоа преминав на Еуцерин, но се мачкав по неколку пати на ден и за среќа немам стрии.
     
    На Angel.Heart, Maceto123, espana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    E ajde i jas da se ,,pofalam,,iako potajno si se nadevav deka bar na stomakot ke nemam ete vcera dodeka se mackav ima sto da vidis,strii odma nad papokot i odozdala niskoto,znaci se si e do kozata,pijam 3litri voda,se mackam sekoj den i gjabe e se,i mnogu se iznervirav,za 2nedeli vleguvam vo 9,a do togas sigurno uste ke izleguvaat,citav po net,mnogu go spomnuvaat nekoe bio oil koe pomagalo kaj veke nastanati strii,dali imate koristeno ili slusnato za nego?
     
    На menelele му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Abe geni si se geni... Mene mi izlegoa pred dve nedeli pod papokot, a eve me kraen termin mi e zadutre :D a i jas se slapav so mrsni kremi, ulje, specijalna za strii ama dzabe, kje gi sredam koga kje se porodam...
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Со првото имав огромен стомак, ама огромен и плус се здебелив 17 кила, мислам најмногу во стомак ми одеше :)
    Се мачкав со таа розова витаминска и со мадлото од хип за бремени у немам ниту една стрија. Тие што ги добив по газот и бутините ми ги снема, едвај се приметуваат некои.

    Сега со второ имам уште поголем стомак, сите мидлат дека сум при крај, дозега се мачкав со кокосов путер, од зегин купив и досега немам стрии. Некогаш и со обично млеко за тело.

    Мајка ми е цела испукана, така да на неа сигурно не сум по тоа прашање. Ќе видам до крај. Мада поажурна со мачкањето бев со првото, сега не баш толку.
    Градите ми се големи, во првата ми се појавија црвени линии кои исто така ги снема со тек на времето. Сега ги немам а мислам едно 4 килца само во нив имам. :D
     
  7. menelele

    menelele Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    8.526
    Ah za striii se mackav od pocetokot no nekade 8 i pol meseci mi se pojavija na stomakot a se mackam so se i sesto. Taka da se pomiriv i si vikam so zdravje da si gi nosam:D
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mene sega vo plan mi e da probam so toa bio oil bidekji deluvalo i kaj veke postoecki strii,ne samo preventivno kako poveketo e ako ne funkcionira toa ti e,moze da probam so nekoj domasen melem ili slicno a za skapi kremi nemam namera da frlam pari..
     
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Zenski jas od samiot pocetok samo koristam prirodno te domasno maslo od kantarion, ajducka treva i neven. Kombinacija od site tri i niedna strija mi nema izlezeno do sega.
    Letoto kako da znaev hehee gi staviv site tri bilki vo tegli so maslinovo maslo i stoea na sonce 40 dena.
    E toa mene me spasi od strii.
     
    На tweety26, espana и mariz им се допаѓа ова.
  10. mila101

    mila101 Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    51
    Mamicki, mene ovaa krema epten mi ja pofalija. Porodena sum pred 11 ipol meseci imam strii na stomakot od bremenosta , epten. :(
    Citav iskustva demek deluvala i na stari strii gi snemuvalo. Dali nekoj od vas ima iskustvo? Ve molam spodelete ako ja koristite.
    IMG_20150414_230603.jpg
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Majki da ve ohrabram deka striite navistina se povlekuvaat, se porodiv pred 4 dena i bev zanikade i na kolkovi i na stomak (na stomak raspukav na kraj na 9ti), baska bebe od 4400 nosev a nemav golem stomak, no mnogu optegnat... Sega gledam i se cudam, mnogu mi se povlekle... :)
     
    На <3 pleza4e <3, Angel.Heart, Galicka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mariz,se povlekuvaat,vo koja smisla,izbledeni se i pomalku vidlivi ili kako?
     
  13. Galicka

    Galicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    257
    Пол:
    Женски
    @mariz дај боже...мене наеднаш мислам ми се појавија секаде.....по кукови, на мешето, на градите колку имам уфффф...али ајде само да си родам живо здраво бебче па ке си му ја мислам после :D
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Nekoi izbledeni, nekoi skroz gi snemalo, ovie na kolkovi sto bea bea sitni eden kup i crveni, a sega gi nema... Mn malku samo ima, bas kje vidam za nekoj period dali kje isceznat skroz... Ama stvarno mnooooogu imav, cudno mi e :/
     
    На Angel.Heart и bella.s им се допаѓа ова.
  15. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Ajde mamicki i ovde da pisam,kilogramite veke neme plasat,mislam deka nema mesto za panika,ali striiveeeè....UZAS,stomakot mi e haos ej ko so grebula greban,sega deka smalen se sobrale lele lele,grozno,navistina grozno:x:drunk:,dur bev vo bolnica tamu nese mackav nisto,eve denes koga dojfov prodolziv ama sto ke gi pravam se cudam,neznam od kade da pocnam;(;(;(,od krema li od ujle li od sto li...
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  16. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    hoho bi sakala da te utesam ama jas eve skoro posle 7 meseci imam uste eden kup strii na stomak a kg site gi simnav vednas a sto i ne staviv veke,de kremi ke masla,bademovo,vakvo takvo i nisto uste se dlaboki.
    trpenie i vreme i ke pominat.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Kaj mene vo prvata bremenost do kraj na poroduvanje nemav ni edna edina strija i stomakot ne mi bese mn.golem, a se popraviv 18 kg i koga se porodiv naredniot den ima sto da vidam, togas mi se pojavija nekolku strii pod pupakot, ne se mnogu ama mi se pojavija i bas mi bese cudno, cela bremenost nemav nisto, a posle poragaj ete ko na vrata da cekale i eve posle 2,5 god.uste si gi imam, ne se isceznati:(
    Kojznae sega so vtorovo kako ke bide, se mackam so Eucerin uljeto ama retko koga mi tekne samo pa ke vidime :^)
     
  18. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас џабе се мачкав се и сешто, еве преку ноќ сум испукала на градите :( Тек сум 19+4, до крајот има да пукам и на стомак, си се помирив :envy:
     
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    Eeeeh kje se raduvame malku iskocile vo bremenosta i koga kje se porodime kje ima sto da vidime...Jas deka mnogu se popraviv i mnogu naglo i oslabev, prvite nedeli se raduvav deka slabeam brzo, a sega patam... Odednas nasekade novi strii niknaa :( Kremata dodeka raste stomakot ja pravi kozata elasticna i zatoa taa moze nema da pukne ic ili malku, ama zamislete taa rastegnata koza koga kje padne odednas.... Nema spas :D Kje soncame strii letovo haha
     
  20. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Abe ako pominat ke cekam kolku sto treba,ama nemine toa,(waiting):|