1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. mystic333

    mystic333 Активен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Јас се мачкам со Еуцерин маслото и досега ми немаат излезено, а сум 20та недела. Реално ни стомакот сеуште не ми е голем, се молам да не ми излезат. Ако е како што викаат наследно, ќе биде се ок. Имам другарка што не се мачкаше со ништо и не и излезе ниту една стриа.
     
  2. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    Ако е склона кожата ништо не помага да не се јават.Јас немам стрии на стомакот до сега а имам на колковите бутовите и градите стари не се ни познаваат повеќе а ми се јавија кога се здебелив прв пат 12 години имав.За стомакот ме чуди дека нема до сега ама ќе видиме можи допрва ќе појави. Инаку знам дека се мачкав со крем на база на бадем заборавив како се вика и не знам дали е за трудници.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Majki imam drugarka skoro porodena i ona i go ispofali Eucirin masloto, znaci lom bese strii, preeska mi ja kreva bluzata i se iscistile, ne mi se veruvase duri :D mora da se proba, zaboraviv da ja prasam samo koja cena e... Jas kupiv Rilastil 1700den, ama navaka nataka ne se mackam zaboravam, a sakam da mi isceznat :lol:
     
    На <3 pleza4e <3 и bella.s им се допаѓа ова.
  4. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Mariz,a toa maslo na eucirin e posebno za trudnici ili onaka ?
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Onaka mislam, zatoa sto ona eve porodena e... i ona isto kako mene od naglo slabeenje ispukala povekje... A eucirin pocnalo da i gi cisti striite :)
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали е безбедно да се мачкам со кокосово масло, во тегла што е, и кога да почнам? Имам читано дека е добро за стрии.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.418
    Пол:
    Женски
    Безбедно е.Кога сакаш тогаш почни
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  8. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Јас го користев тоа до 4месец, после некако скапичко ми идеше и почнав да си правам микс од оргинална павловичева, д3 и бадемово масло, и дека поефтино ме фаќа си се шлапам без грижа на совест :) Инаку еуцеринот е околу 800 ден, неможе да ми текне колку мл. ама не беше големо, сепак некако бавно се трошеше. На самото пакување си пишува дека освен што спречува појава на нови стрии, ги избледува постоечките. И да, безбедно е за трудни мешлаци ;)
     
    На Едно Чупе и mariz им се допаѓа ова.
  9. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Jas se mackav so ovaa ama nekako ne sum zadovolna...I mnogu loso nekako mi mirisa taka da sea ke ja zemam na eucerin gledam mnogu go falat masloto
     
  10. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Mamickii jas do sea strii ne mi se pojavile ( fala bogu ) ke vidime do kraj kako ke bide...Ali vcera se primetiv na zadnikot no skros gore skoro kaj polovinata ke mu dojde mi se pojavile ispukani veni :( 5/6 gi imam...SOVET!!!
     
  11. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Јас одкако ја потрошив си го купив маслото на еуцерин од зегин, 738 денари мислам дека беше, и сум позадоволна од него, повеќе е мрсно и мириса убаво и побавно се троши. Сега за сега немам ни јас стрии, ама како што кажуваат сите дека на крај се појавуваат па ќе видиме. Недај боже да ми се појават :(
     
    На eatpraylove90 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас сум 37 г.н и до сега ми се немаат појавено стрии, ама има случаи ако се сеќавам @mariz мислам дека кажуваше дека три дена пред пораѓај и се појавиле ( се извинувам мила ако нешто сум испомешала), така да и јас во 9-ти месец уште немам ама до крај ќе видиме. А мислам дека многу зависи и од кожата. Јас се мачкам со едно златно масло се вика, од Royal Sales се нарачува и многу е мрсно и убаво мисира, од него ги мачкам градите и стомакот, а другите делови од телото со Eldena тоа е млеко за тело од КАМ кое е многу евтино а многу помага и е мрсно и дури и по 8 саати кожата е мрсна ( а јас сум со сува кожа ) а за тоа млеко прочитав баш на овој форум една мајка имаше кажувано за него и одма си го купив. Се андевам до крај вака ќе тераме, ама како дојде така :lol:
     
  13. awl

    awl Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    624
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Од 12 недела до сега - 29 недела се мачкам само со кокосово масло, ама секој ден пред спиење. Ми се немаат појавено стрии, искрено се надевам дека се е во генетика и дека нема да ми се појават со оглед на тоа дека мајка ми (и ни баба ми) нема стрии по породување. Кокосовото масло го мачкам зашто ептен е мрсно, не остава флеки по облека и држи влага на кожата скоро 24 часа.
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Pa kraj na 9ti pocnaa da mi se poznavaat mnogu, a baska sto go nadnosiv 8 dena 4400g deckoto stana :D i stomakot mi padna nadole i mnogu me vlecese i zatoa mi raspuka... A jas nemav ic stomak pred bremenost, ramna si bev i kozata mi se rastegna maksimalno :D a posle poragjaj pa od sto padna odma meseto i mnogu naglo simnav dosta kg i novi iskocija pa sega gi tretiram so edna krema ima malku podobruvanje, a i gledam epten mi se vrati i kozata vo normala, inace mnogu bese zbrckana :D i taa temnata linija seuste mi stoi a eve denes pravime dva meseci, nezam koga se gubi taa :)
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Linijata negra moze i 1god da stoi. Ne izbleduva bas brzo... A so koja krema se mackas sega ? Da si znam za otkako ke se porodam :) Do sea sve probav i strii nemam ali popusteni veni mi se pojavija nad zadnikot...Pa bas ti imase pisano za eucerin masloto i denes go zemav pa ajde da probam so se. Kozata na nozete me plasi kako zbrckana mi e malce..uff nozete najvise gi mislam..sum nemala ni gram celulit ni strii, najstegnati mi bile :(
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.585
    Пол:
    Женски
    Da ti kazam nozete mi bea isto zanikade, abe branovi od kukovi do petici bev, abe samo sto se porodiv stanuvam denta nozete poslabicki (pa valjda otoci bile sve toa). A popusteni veni nad zadnikot ne sum slusnala do sea, da ne ti se crveni strii? Mackam Rilastil krema za strii, 1700den ja plativ i toa taka na slepo ja kupiv :D a dali kremata pomaga ili sami poleka se gubat neznam, inaku jaka krema e samo dva pati smee da se macka vo denot.. posle mackanjeto me ceska duri kaj sto se striite... Retko koja majka ke ostane bez ni edna striicka, ama toa e.. obelezani sme deka sme rodile :P
     
  17. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Veni se :( 5/6 kratki ispukani kapilari..ili neam pojma kako da gi narecam ama uzasni se...Skoro pod polovinata mi se, na zadnikot. Se nadevam za nozeve deka i mene mi se otoci zatoa sto i imam ogromen problem so otoci uste od 6ti mesec..Nosev konduri 38ca a sega sto kupiv baletanki i sandali sve 40ka :|
     
  18. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да се мачкам од самиот почеток кога дознав дека сум бремена, и ден немам промаршено.... си правам микс од : Павловичева оргинал, бадемово масло, маслиново масло, АД-капки, ампула витамин Ц. До сега сум во ред немам стрии, сега сакам да ја појачам и да и додадам и свинска маст...
    бабами ми рече дека порано се мачкале со свинска маст, дали некоја од вас има ставано свинска маст?
     
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Да се апдејтирам.:)
    Поминав без ниту една стрија, сега само килца да се симнат и стомакот да се врати. :)
    Мислам дека е добро да се мачка нешто мрсно обавезно, ама ако кожата е склона кон стрии џабе скапи креми.
    Јас се мачкав во почетокот само со кокосово масло, а после со млеко за тело од Балеа, едно за сува кожа. Се мачкав само после туширање.
     
    На Eli23, Angel.Heart и <3 pleza4e <3 им се допаѓа ова.
  20. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Јас си купив павловиќева крема, кантарионово масло, бадемово масло и АД-капки и секоја вечер пред спиење се мачкам со тоа ама пак ми искочија 3 стрии и тоа уште сега:(
    Ми дадоа и на хип некое масло против стрии и од тоа понекогаш се мачкам...
    Ама тоа е тоа веројатно си е генетика, само барем да не ми испопукаат капилари на нозеве како што сум сиренце бела уште тоа ми фали:D