1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Мамички од кпга почнавте да се мачкате со креми за стрии?Јасум 11 недела но веќе почнува да ми се познава мешето.
     
  2. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Почни си порано, зошто ако чекаш да порасне може да ти испука...ама сепак мислам дека тоа си зависи до кожата...јас се мачкам цело време и пак ми испукаа:(
     
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Јас се мачкав уште во 6 недела, цело време со еуцерин, до крајот на бременоста не ми излезе ни една. Е сега сум 5 ден породена и гледам на огледало баш над раната од царскиот две три многу мали стриички. Ама несмеам сега ни да ги мачкам , да не ја намрсам раната, па создравје да си ги носам. Но сепак се многу мали, едвај видливи.
     
  4. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас сум 23+3, имам неколку длабоки такви црвени стрии на стомачето, 2-3, сега почнуваат да ми излегуваат. На градите ми излегоа одамна, трчајки околу свадбата не ги ни приметив до скоро. Ама тие се ситни па се тешам ќе избледат. Јас редовно се мачкам, по еднаш на ден некоја мрсна крема како Бекутан витаминската и се друго што ќе начекам :D По стомакот на мајка ми знам дека и јас ќе имам стрии. :)
    Во последно време сите ме прекоруваат зашто не купам некоја крема специјална за стрии, демек ако е скапа ќе заврши работа. Јас мислам се што е мрсно ќе заврши работи. Ме интересира ваше мислење и искуство на веќе породените мешиња сега веќе мајки :)
     
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Од стрии нема спас.
    Со што и да се мачкаш, пак ке се појават, бидејќи нивата појава е поврзана со колагенот што го содржи кожата.
    Некои мајки ништо не се мачкаат па трага нема, некои се шлапаат со се и сешто и пак има.
    Ама ич да не Ве мачи тоа...со тек на години и ке се повлечат и ке избледат, ќе ги просончате и нема да бидат толку изразени.
     
    На <3 pleza4e <3, bella.s и Eli23 им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Tolku se raduvav deka nemam za na kraj da ispukam i toa sekade :D a tek posle poragjaj da se pojavat eden kup, nema spas od striite... Se mackav i vo bremenost i sega ama izgleda sepak se si e genetika i kje si izbledat so tek na vreme... :) no sepak mackajte si se... kolku tolku barem kje go usporite barem nivnoto pojavuvanje ili nema da iskocat tolku kolku bez mackanje :)
     
  7. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    и јас сметам дека е до кожата и до генетика пр мајка ми нема ниту една стрија.јас сум се поправала и слабеела нагло како лани лето за 3-4мес 20 кг и ниту една стрија ,сега сум почеток на 6ти се мачкам со павловичева и немам ништо се мислам дека нема ни да имам никогаш не сум ни имала...јас до лани незнаев што е тоа целулит,лани првпат ми се појави и со режим на исхрана,вежби и трчање го исчистив ама ете сега имам пак :/
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
    Јас сум 10 неделеа. Читајќи тука низ форумов видов дека уште од рана бременост се мачкате со креми, па почнав и јас. Моментално имам павловичева маст, па со неа ги мачкам стомакот и градите, иако сеште немам некои драстични промени. Мешиња и мамички, вие кои креми ги користевте и кога почнавте со нивна употреба?
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И јас исто како тебе почнав од вториот месец, и до крај на бременост мачкав само вазелин. Немам ниту една стрија-никаде!
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elena333

    elena333 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    јас се мачкав со се што ке стигнам до 8 месец од бременоста немав ништо ама во тие два месеци испукав ептен нема ни лек ни спас од стриите се зависи до структурата на кожата .
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас се мачкам со златно масло се вика од Royal фирмата се нарачува, со него градите и меше, а другиот дел од телото со млеко Eldena од Кам маркет ептен евтино а многу мрсно, за него прочитав на форумот, и фала му на бога до сега немам ниту една стрија ама до крај ќе видиме. А инаку имам сува кожа
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mama89

    mama89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.019
    Допаѓања:
    9.331
    Пол:
    Женски
    Јас од 2мес павловичева ама мн брзо ми се троши ќе си земам некое поголемо млеко за тело бебешко бекутанче си користам јас од мала :)
     
    На blessed2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
    Zdravo na site, dali vi pomognalo na nekoj Biooil masloto, sakav da go naracam? I dali znae nekoj dali go ima vo Mk?Pozdrav
     
  14. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22

    I kako da si go dodam toa lilypie :D
     
  15. Jarec22

    Jarec22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    22
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.676
    Пол:
    Женски
    Ova istoto kopiraj go vo potpis, pod licni podatoci se naogja koga kje stisnes na tvojata slikicka:D
     
  17. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас се мачкам што ќе начекам, секогаш кога ќе ми текне :rofl: и во канцеларија дури кога сум сама, кревам блузката и мачкам. Ама џабе. Ставав бекутан, павловичева и не помага, испукав кога влегов во 6 месец (кога почнав да качувам килажа).
     
  18. caci0108

    caci0108 Нов член

    Се зачлени на:
    8 август 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdr jas sum nova samo sto doznav deka sum bremena pocnav da se mackam so pavlicova mast pa se do sega ...slednata nedela vleguvam vo 8 mesec od bremenosta i denes zabelezav nekoi mali linii okolu pupakot i od steana na stomakot crveni malki ali onaka 2-3 se samo mali i vo depresija sum cel den placam dali ima moznost da mi ostanat samo tie strii ili ova e samo pocetok na raspukuvanje na kozata
     
  19. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Исто и јас али распукав насекаде :( и на цел стомак и на бутовите и дури и на половината (facepalm) Цел живот бев слаба со тенко половинче, слаби нозе и без бутови и после 7ми ми се појавија неколку, а сега веќе 9ти хаос ;( Ама тоа е не е лесно да се биде мама :D Прочитав на еден форум за кокосово масло и сок од лимон па да пробаме да се мачкаме откако ќе се продоиме, ама редовно секој ден ;) па да видиме може ќе има резултати :|
     
  20. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Баш размислував за ова. Којзнае какво би било.

    11846213_10207201482139441_824753163_n.jpg
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.