1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Зависи од гените, ако мајка ти распукала, највероватно и ти ќе испукаш. Јас испукав во 6 месец, па во 7 пак, а се мачкав обилно со мрсни креми. Стомакот ми е ист како на мајка ми кога била бремена со мене. :rofl: Е тоа ти е карма. Хахаха
     
  2. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Ако ова е тоа од зегин мислам дека за тоа ми збореа :)Така да останува да се проба :D А иначе гледам имаш пишано дека и гените играат улога...Кај мене воопшто не е така. Мислев дека ќе бидам како мајка ми и нема да испукам ама...Она има постегнато тело од моето ни на стомак ниту на нозе нема ама баш ниедна стрија :o Кога ме виде мене пред месец дена распукана се прекрсти и баш ми кажа дека неа стомакот кога била трудна со мене и бил бел како нормално што и е...а мојов модар (facepalm) А со ништо не се мачкала...така да ништо од генетика :(
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Може не си на мајка ти метната :) Јас сите други симптоми ги имав како сестра на татко ми, отоци, гради, се останато. Само за стомаков сум на мајка ми метната. Обично ги собирам јас ,,лошите,, гени. Кај мене е така, кај секој индивидуално. Што е тука е, ќе си носиме.
     
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Јас се мачкам со кокосовото масло од почеток, стомакот не ми е испукан сеуште, но на бутовите имам стрии таму се здебелив, така што мислам ништо не може да спречи ако е кожата таква.
     
    На Fatalnata и Eli23 им се допаѓа ова.
  5. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Кажи ми дали е многу мрсно, ти ги прави ли алиштата лом? Дали брзо се впива?
    Јас мразам кога ми стои мрсно со саати. :mm:
     
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Eli23 мрсно е ама не како другите масла, побрзо се впива, јас се мачкам навечер пред спиење, убаво го размачкувам, чекам малку да упие, па после се облекувам.
     
    На Fatalnata и Eli23 им се допаѓа ова.
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas koga bev bremena na pocetok od mesecite nemav problemi a potoa nakaj 7/8mesec edna dve strii na nozete kaj butovite mi se pojavia i tek posle porogaj uste se zgolemi pojavata na stii.
    So stomakot nemav nekoi problemi ama kaj nozete da,eve i den dens si gi imam nakaj 3/4kaj ednata noga i isto i kaj drugata.
    Majkami nemala problem so ova a sestrami i jas da.
    Sepak ne se tolku vazni za vakov ubav dar od gospod :)
     
    На blessed2 и Eli23 им се допаѓа ова.
  8. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Јас немав ниту една стрија, сега влегов во 8 месец и гледам под папокот од левата страна ми се појавиле 3 малецки стриички, ме чешаат многу, а кога ќе се почешам ме печат. Многу се нервирам, леле ако почнат да се множат :( Инаку се мачкам цело време со улјето на еуцерин, сега го потрошив и незнам дали пак исто да земам или да сменам за нешто подобро. Вие што би ми препорачале?
     
  9. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Neznam kade e posoodvetno da pisam,ovde ili samo vo strii,majki,nie veke sto sme porodeni,do kade ste so striite,imali podobruvanje,jas veke se vrativ na starata kilaza ama striive si stojat maalku kako da se podizbledeani ama sekako uzas se
     
  10. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Уффф мојата болна тема |-) ми останаа многу после првата бременост,а со што не се мачкав. Сеуште ги имам ни малку не се повлекоа,но што е тука е,нема назад.Сега ќе видам со вторава бременост дали ќе ми се зголемат или не:|
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blessed2

    blessed2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    265
    Пол:
    Женски
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    За сите мајки, жени и девојки: Како се ослободив од стриите по породувањето?

    Стриите се најголемиот женски проблем кој се појавува на стомакот, колковите, задникот и градите.

    [​IMG]

    Иако бременоста е главна причина за нивното појавување, постојат и други фактори како нагло деблеење или слабеење, брз раст, стрес или било каква друга физичка промена.

    Тие може да влијаат негативно на самодовербата, но за среќа постојат одредени природни начини на кои можете да им ја намалите видливоста.

    „Не верував дека е возможно, но откако пријателката ми го препорача, се обидов со овој рецепт и позитивно се изненадив,“ раскажува една мајка.

    Таа открива дека се работи за магијата на сокот од компир.

    Тој е одличен лек против стриите, затоа што содржи витамини и минерали кои го поттикнуваат обновувањето на клетките на кожата.

    Треба да исечете еден компир на подебели кругови и со нив да ги триете местата каде стриите ви се највидливи. Почекајте додека сокот не се исуши, па исплакнете со млака вода.

    Третманот се препорачува да го правите секојдневно.
     
    На LadyIvvy и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  13. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Јас користам мустела за стрии и гледам некако подизбледени се,пак се виолетови ама не се толку јака боја. Ке продолжам со неа и после порагај и ке пробам со компирот...
     
  14. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    menta strije-500x500.jpg Vo tekot na bremenosta se mackav so eden srpski melem se vika menta,go ima vo zegin i ne e skap.Pocnav da se mackam od 4 mesec inemam nitu edna stria
     
  15. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште немам стрии :tmi: да не се подречам . Се надевам дека од сега нема да ми излезат, се мачкам секојдневно со витаминска крема и со еуцерин масло.
    А предиспозиции имам , мајками е лом, а и јас имам на колкивите од пубертет.
     
    На Fatalnata и blessed2 им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    i jas se mackav za na kraj vo 9ti, odnosno vo 40ta nedela da mi iskocat preku nokj, a dosta go nadnosiv bebus mi se istegna stomakot, cesase lele majko... i op stirii nasekade, da znaete cesanjeto znaci deka iskacaat :) a inaku lom bev posle poragjaj i na kolkovi, na polovinaata, na stomakot... a eve sega poleka izbleduvaat, a i zbrckaniot stomak mi se izmazni :) isto taka posle poragjaj znaat da iskocat, taman sme se izraduvale nemame... koga kje se porodite stomakot naglo pagja i ne e bas ubav za gledanje cel zbrckan, ama normalno e i posle si se sobira :D
     
    На Vikica94 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мене не ми беше збрчкан стомакот после пороѓај, само малце опуштен. Планирам исто за наредно дете пред да останам бремена, највеќе што можам да ја стегнам стомачната мускулатура, за лесно да се вратам во форма после тоа.

    Во пубертет и мене од нагло растење ми се појавија стрии на куковите и на внатрешната страна на колената, а во бременост ни една едина. Нема правило.
     
  18. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    Јас се мачкам со павловичева и ад капки маслени
    во кутија павловичева се исипува целото шишенце ад капки и се мачкаш секоја вечер.
    велат така не се појавувале па ке видиме.
    подобро да се спречат него да се лечат
     
  19. milamila988

    milamila988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2014
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Женски
    jas sim imav celutit i sega uste poveke mi se poznava prethodno vezbav se mackav so nivea protiv celutut ama bidejki najmnogu se popraviv vo butovite sega epten mi se poznava celulitot, a striicki imav dve tri na levata noga i sama sum si kriva desetina dena ne se mackav so nisto i gledam mi se prosirile ama beli se se nadevam deka ke izbledat ne se ni mn primetuvaat, agradite imam crveni linii i me nerviraat, bidejki ne mi se kojznae kolku zgolemeni pa da ispukam, seuste si gi nosam starite prsluci , ama sto e toa e, toa e cenata za majcinstvoto , a na stomakot nemam nisto ne mi e ni mnogu golem koga kazam 7 mesec site mi se cudat
     
    Последна измена: 18 септември 2015
  20. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Немам ниту една стрија од оваа бременост, а се поправив многу.на стомакот му треба само мало затезање, со вежби.
    Се мачкав со кокосово масло и со обично помрсно млеко за тело.
    Нема правило, може да се мачка некој со се и сешто и пак да има стрии, ама подобро е мачкање во секој случај, да се задржи хидратантноста на кожата што е можно повеќе и со самото тоа и кожата е поеластична и не пука.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.