1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Od koja nedela obicno se pojavuvaat strii?
     
  2. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Нема правило, кај секого е различно, јас до осми месец немав ниту една стрија, во осми преку ноќ буквално ми испука стомакот и тоа црвени страшни, ме чешаат и печат, а се мачкав цело време со еуцерин улје и уште се мачкам сега со павличева и ад капки ама џабе е се е до типот на кожата. Не мора да значи дека и кај тебе ќе се појават.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Jas sum 8mi mesec ama seushte nemam niti edna strija, se nadevam deka ke pominam do kraj taka.
     
    На m.i.g и Angel.Heart им се допаѓа ова.
  4. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше истиот случај.Во осми месец преку ноќ ми испука целиот стомак.
    КОга станав од спиење одам да се туширам и на стомакот гледам црвени линии,a јас бидејќи никогаш не сум имала незнаев дека се тоа стрии.Едноставно ги занемарив.Подоцна се видов со мајка ми и случајно ја прашав што ми се има направено на стомакоти зошто толку ме чеша,и таа само ми одговори "стрии ќерко,стрии,имаш испукано" :(
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Јас имам пишано до 9 месец стомакот ми беше чист како солза,39/40 недела незз точно сега над папокот една црвена линија и тоа не беше којзнае колкава,малку се разочарав дека до последно истерав без ништо за на сам крај да ми се појави една.Ама ајде реков една како ниедна.Заминав на пораѓај во 41 недела,завршив на царски и кога се освестив кога си го видов стомакот одма ми беше спласнат,и кога си одев дома исто како да не сум родила ама затоа од нагло собирање ми се направија стрии.Немам којзнае колку ама ми се направија.Совет од мене не се радувајте предвреме како мене.
     
  6. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    И јас се радував нема да имам ама при крај на 8 ми месец преку ноќ.Кога се видов страшно...околу папокот лом со големи црвени и еве уште се прават од што ми се растега многу стомакот...
    Ќе ми биде криво ако не избледат стварно...во живот сум немала такво нешто,ама како страшно ми изгледаат тешко дека ќе ги снема...ќе си се помирам...
     
  7. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    Mine mi se pojavija posle poroduvanjeto tenki crveni strii,so ogled na toa deka mnogu nakaciv vo bremenosta. Sega, pole 7 meseci skroz mi se izbledija, deka sum bela voopsto ne mi se poznavaat. Isto I ranata of carskiot rez mi pobele.... Bas se raduvam..
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lovely mama

    lovely mama Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mesinja da ve prasam sto se mackate na meseto za sprecuvanje na strii, mene mi prepotacaa kokosovo maslo , bilo mn efikasno ali jas ne podnesuvam kokos taka da kazete nesto drugo sto da kupam, pozdrav i so lesno na site sto se pri kraj .
     
  9. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.069
    Пол:
    Женски
    @lovely mama , мачкај се со некоја помрсна крема, како на приме павловичева, или било која бебешка витаминска крема. Некои се мачкаат и со сало, а некои купуваат специјални креми против стрии, а можеш и со маслиново масло.
    Јас лично со кокосово се мачкам, ама комбинирам, еден ден со кокосово, друг ден со бебешка, трет ден со крема од невен, и така во круг. Си викам од сите нешто мора да фати :D
    Значи покрај кокосово ги користам и овие:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Draginja и Fatalnata им се допаѓа ова.
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Jas se mackav so mleko za telo so bademovo maslo i imav mnogu malku samo na slabinite.
     
    На slobodka и lovely mama им се допаѓа ова.
  11. lovely mama

    lovely mama Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам за советот Жаки , Се најдобро
     
    На jacqueline.s му/ѝ се допаѓа ова.
  12. m.i.g

    m.i.g Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    5.777
    Пол:
    Женски
    Јас сум 37+ не се мачкам со ништо досега и немам ниту една стрија ама па ние сите сме такви баба ми, мајка ми и тетка ми ( а сите досега родиле бебиња над 4 кг):drunk: :clap:
     
    На LUCERKA, Fatalnata и jacqueline.s им се допаѓа ова.
  13. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Mene mi preporacaa Palmers (ja nema vo mkd; od bg ja poracav) vaka ubava e dosega, pa ke vidime kako ke se pokazi do kraj.. Ja znae nekoj?.sepak mislam do kozata e so striive :o
     
    На LUCERKA му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Jas sum 5ti mesec i vekje imam 2-3 crveni strii na mesheto a ne mi e mnogu golemo i se nerviram :@ A pa i nemam navika da se machkam so krema i mozhe i sama sum si kriva kojznae (facepalm)
     
  15. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Mackaj se, posle ke se nerviras. Ima Lea mama vo zegin i tie se dobri, a se evtini
     
  16. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Jas na mesheto nemam nitu edna strija a bajgi e porasnato pa kako i ne ke e koga imam 16 dena do termin :) ama sekoja vecer od 5 mesec pa navaka se mackav so kokosovo maslo i pavloderm kremche :) ama pak bidejki kolkovite gi zaboraviv pred 2-3 dena zabelezav po nekolku malechki striicki i toa crveni sto znaci novi mi se trudnicki hehe :) epa sega toa e morav beleg da si imam od prva bremenost :)
     
  17. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Ако, не е страшно, може и ќе исчезнат со тек на време
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.644
    Пол:
    Женски
    Da si se citiram sama :D 6ipol meseci posle poragjaj od striite ostana samo S :D mi izbledija skroz, imam sega samo malku beli, ama ne se strasni, skoro ic ne se poznavaat, taka da ne se sekjirajte :) kakva bev.. mislev nema spas kje si ostanam takva cel zivot (imav na stomak, na kukovi, na spojleri, pozadi na nozete pozadi kolenicite...zar crveni) :)
     
    На tincemajmunce, kelebeim*** и bella.s им се допаѓа ова.
  19. SelinaKyle

    SelinaKyle Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    2.149
    Пол:
    Женски
    Јaс се уверив декa штo и дa стaвaш не пoмaгa aкo кoжaтa ти е склoнa нa стрии.
    Кaкви не ти креми кoристев, специјaлни зa стрии, кoкoсoвo, бaдемoвo, мaслинoвo, секaкви мaслa џaбе е. И тoa целa бременoст немaв и нa крaј две недели пред дa се пoрoдaм тaдaaaaм испукaн стoмaк. И сегa тaкви ми се црвени и ништo не плaнирaм дa стaвaм некa си избледaт сaми.
    И никoгaш пoвеќе не би трoшелa пaри нa креми. Бaрем ке си купувaв шминки или нештo пoкoриснo.
     
    На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Bi rekla isto kako mariz,koga se rodi bebus, na kraj na denot sekogas bev izmorena i retko koga sttavav nekoja krema,si rekov kako e taka,5 meseci sum sega od poragaj,epten se izbledeani duri nemise veruva,imam uste de,se poznavaat ama mislam i tie ke gi snema,vazno ne e kako sto bea strasni..treba vreme za da se povlecat..