1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Vo prvata bremenost nemav cela bremenost strii, ni edna edinstvena, se mackav samo nekolku pati so maslo na eucerin i prestanav me mrzese posle toa i samo sto se porodiv mi se pojavija nekolku koi izblednea posle nekoe vreme. Vo ovaa bremenost ne mi se pojavija voopsto do posleden den dodeka se porodam ne mi izleze ni edna i eve sega vekje edna nedela sum porodena ne mi se pojavija, mazen stomak, malku mek ama so tek na vreme kje se stegne, veryvam :P
     
    На tincemajmunce, Fatalnata и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  2. kelebeim***

    kelebeim*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    1.335
    Пол:
    Женски
    Те разбирам, и јас така мислам до кожата е. Ама ај не пробај се? После ке ми е криво оти така, сама ќе си се кривам. Али ете има лек, или сами ќе избледат или ептен некоја крема:)
     
    На SelinaKyle му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    Што крема користиш? Ја одкако се породив не се мачкам со ништо, а имам стрии на стомакот, па планирам да купам некоја крема. Ја гледав контратубекс мислам се викаше, ама ептен е мала 20г па тоа е за едно мачкање само што се вика, ми препорачаа во аптека и една на Ц се викаше заборавив и беше 1150д, па се мислам.
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Prvite dva meseci mackav Rilastil, a sega 4 meseci nisto, cat pat znam so mlekoto na sinko od Hipp da se namackam :D a inaku i ovaa krema e nekade 1700den, dali taa mi pomogna za da izbledat neznam... Moze i sami od sebe da si izbledija :/
     
    На Angel.Heart му/ѝ се допаѓа ова.
  5. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Mamicki da vi kazam za moja komsivka.Vo tekot na bremenosta se mackala so nekoja rozeva pavliceva koja i ja omeknuvala kozata i nema strii,premnogu e zadovolna,toa da zavisi od kozata no zdravje i jas bi probala nisto ne bi izgubila pozz :)
     
  6. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Pochnaa i na moeto meshe da si se pojavuvaat strii :doh: Ama ne se sekiram tolku,bidejki do nekade znaev deka ke gi imam. Chesto pati znaev da se popravam naglo i da oslabam naglo i da se pojavi po nekoja striichka taka da znam deka tek pochnaa striite za mene,kje gi ima ushte mnogu :sweat: Neka e zhiv i zdrav bebush,pa za striite ne se zamaram tolku :)
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Тоа си е индивидуално кај секоја жена и зависи до еластичноста на кожата. Јас се мачкав цела бременост и на крајот ми се појавија стрии по нозете а на стомакот немам ни една.
     
    На Eli23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам најужасните стрии што може да ги има бремена жена. Ама не жалам.
    Се мачкав постојано. И после операција користев креми за лузни. Џабе. Генетика е се тоа.
     
    На Tinushka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    Eve go i mojov stomak konstantno si puka, skoro cel e ispukan i toa crveni striive zhar ama eve ne znam kako ama voopshto ne se grizham. Ke izbledat kolku tolku so tek na vreme, a jas ke si go dobijam najubavoto neshto i striite mi se najmal problem :)
     
    На K.Karanfillova, Smizzy, Eli23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Стрии за време на бременоста имав ептен малку околу папокот (скоро не се ни приметуваа ) ,но откако се породив ужас длабоки црвени..
     
  11. Panda223

    Panda223 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo!!! Mi se pojavia strii na stomakot vo bremenosta pa sakam da prasam dali nekoj znae nekoj lek za niv???
     
  12. Panda223

    Panda223 Активен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravoo!!! Ima li nekoj probano so maslinovo maslo da se macka? I ako ima dali mu pomogna?
     
  13. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не користам, планирам да купам, ми ја фалеа во аптека крема од Геровитал. Пробај.....
     
  14. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Koristam kokosovo maslo...ama nema spas od niv,taka mi rece mojata doktorka pa so i da stavas
     
  15. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Ako ti e tenka kozata nishto ne pomaga...
     
  16. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Со стриите може нешто да се направи додека се нови и црвени. Колку се постари, избелуваат и потешко може нешто да се направи со нив.
    Не се слагам дека баш ептен нема спас од нив. кожата пука кога е сува, и треба хидратација за да ја оддржи еластичноста.
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Стриите не се од кожата, туку од поткожното ткиво. Колку е поеластично и порастегливо, толку се помали шансите да се направат стрии. И штом се направат, не може ништо да се направи, освен оперативно да се средат кога ќе избелат, бидејќи сепак се работи за еден вид лузни на поткожното ткиво. А бидејќи е кожата тенка, се познаваат низ неа. Мачкање не помага секогаш, бидејќи најчесто генетика е во прашање.
    Со првото се мачкав со бадемово масло повремено, сега со кокосово. Не испукав со првото, ни сега уште не сум испукала, ама немам нешто голем стомак, така што ќе видиме. Мајка ми нема стрии и после две бремености што ги имала, се надевам на неа сум се метнала :angel:
     
    На bella.s и zeka им се допаѓа ова.
  18. VedaG10

    VedaG10 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    1.636
    Допаѓања:
    9.591
    Пол:
    Женски
    Јас пред да останам бремена имав малку стрии на стомак од нагло слабеење и дебелеење. И сега кога расте стомак уште толку се шират . Мачкам со една крема од ДМ за стрии што е ама незнам колку ке помогне...Кремата незнам како се вика нешто Леа Мама . Баш ке видам после дома и ке пишам ..
     
  19. fs-fs-fs

    fs-fs-fs Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    809
    Допаѓања:
    800
    Пол:
    Женски
    37г.н од сабајле хипп путер навечер кокосово масло ниту една стриа немам попраена сум 11кг.
     
    На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.952
    Пол:
    Женски
    Мене пoследниве две недели ми се пoјaвијa стрии, не мнoгу aмa ги имa нa стoмaкoт. Се мaчкaм сo кремa сo мaслинoвo oд дм нo не пoмaгa бaш.