1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.522
    Пол:
    Женски
    На мене ми се појавија стрии во 5-ти месец. Од моето породување помина година и 5 месеци и уште ги имам. Ама почнаа да избледуваат. Појавата на стрии зависи од типот на кожата. Креми не помагаат.
     
  2. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Стомакот го мачкам како што имам кажано со мента, ми се немаат појавено досега. Ми се појави на ногата, значи на место каде што не очекував и нормално не го мачкав :)
     
  3. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Мешенца на градите ми се појавија како модри линии слично на стрии, бледи се али се познаваат, незнам како може преку ноќ да ми се појават??? сега ич неубаво ми дојде, дури сега сфаќам дека претрпувам промени со телото :^) може ми се појавиле бидејќи имав мали гради па сеа нагло некако ми потпораснаа, му се има случено вака на некој?
     
  4. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    модри па ке преминат црвени па розеви па бели и како такви ке си останат тоа ти се срцка стрии да те потсекаат цел живот дека ис била бремена :lol: :lol: :lol: али ништо страшно не боли :D
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Исто беше и кај мене и јас имам мали гради и во почетокот на бременоста почнаа нагло да ми се зголемуваат целите ми беа со модри линии(тоа се уствари како некои вени),дури се страшни кога ке се погледнеш...ама тоа е од бременоста,сега работат хормоните и телото се припрема за доење...не е ништо страшно немај гајле
    не те болат на допир така?

    Сега видов Ева пишала пред мене дека се стрии,па да може и тоа да е...ако се осеќаат на допир...
     
  6. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Ајјјј а пред да забременам викам и колку и да качам килажа ке симнам после породување ама се молам стрии да не ми се појават зашто мноооогу ги мразам али неможе ете желбата секад да биде исполнета за жалллл, незнам дали се стрии или вени, не се осеќаат на допир и не ме болат, а јас па кефој бев викам еее конечно поголемки гради ќе си имам :D
     
  7. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    да во бременоста се појавуваат и вените на градите уствари они си се тука цело време јас грешк асе изјаснив него заради поголемото количество крв што струи низ нив тиа набрегнуваат и идат како поиспакнати а стриите ке ги познаете така што кожата изгледа како распукана односно кога ке поминиш со прстот има како вдлабнатина а вените се како испакнатина
     
  8. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Засега се во мирување изгледа :D , не се ни испакнати ни вдлабнати само како помодренки ќе видиме што ке испаднат
     
  9. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Мене ми се прават стрии само на левата страна од стомакот... зошто не знам.. се мачкам со павловичева, со мента, со масло од еуцерин, со бутер од кокос кој го нарачав од интернет дури од Австралија... и пак и пак и пак ми се појавуваат стрии.. :envy: :envy: :envy:

    Еве го путерот..

    [​IMG]
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Hahahaa Ekaterina mila i ti kako mene samo na ednata strana...do dusa jas nemam na meskoto no imam 3 strii na desniot but hahah i sama se cudam zosto taka ama valjda podobro taka negoli da se zalime pa deka na sekade gi imame.....
     
    На TheEkaterina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Чудна работа ... можеби е дека спијам на десна страна па само на левата се прават.. стварно не знам... ама што викаш подобро само на една нека се прават отколку секаде... и да исчезнат дури не станале бели. :D
     
    На Miss-HeLL и sabatini им се допаѓа ова.
  12. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Јас забележав стрии на стомакот пред 2 недели некаде. Не се големи и ги имам само во долниот дел. Не се приметуваат многу, црвенки се и се надевам дека ќе ги снема со тек на време :( Инаку цело време се мачкав со креми ама ете, пак се појавија :(
     
  13. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас вчера ја направив и одлична е оваа крема, само ми фалат Витамин Е капсули не најдов, денеска ќе побарам пак. И АД капки ставив околу 20тина - не ја знам дозата.

    Дали некој ја правел оваа крема и колку АД капки треба да се стават? Цело шишенце? Пола? Неколку капки?
     
  14. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Цело шише.
    Јас испукав ... ми нема спас :tmi:
     
  15. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Фала срц. И јас сигурно ќе испукам, таква ми е кожата си знам, само колку толку да видам да ублажам ако можам со мачкање.
     
  16. milamamica

    milamamica Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    61
    кога од прилика почна процесот за појава на стрии? од кој месец?
     
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Мислам дека тоа е индивидуално, ама јас почнав да си се мачкам уште сега додека не почнал да ми расте стомакот, за да ја „спремам“ кожата, колку - толку.
     
  18. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Мила мене ми се појавија на почетокот на 8ми месец а се мачкав со креми уште од 3ти некаде. Нема некое правило дека ќе ти се појават, исто како што нема ни правило дека доколку се мачкаш, нема да ги имаш, се зависи од кожата. Само брзо да ги снема, јас тоа си се надевам :lol:
     
  19. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    порано имаше по аптеките една крема се вика СТРИЕТ и е многу ефикасна и не е многу скапа. ама јас од пусти страв да не се мачкам со хемикалии и избегнував. сега се мачкам само со павловичева ама ќе морам да си најдам нешто полесно за мачкање зошто почнува топло и уште павловичева ми фали ко со сало да се мачкам уффф бре колку ми е грозна
     
  20. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Епа мора помрсничко да биде, да има ефект :) А те разбирам за топло време и мрсна крема, ама тоа е тоа :) Трпи мома за убавина.