1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    До скоро немав ниту стрииичка и си велев штом досега не ми се појавија-нема ни да се појават.Ама... гадно се заебав :tmi: кога се загледав малце подобро на колковите што да видам :( и тоа има повеќе на таа страна на која спијам,на другата помалце.Ееееее вчадив :devil: нема сега сто да им правам,само се надевам дека нема да останат такви црвенишкаво-сини :tmi:
     
  2. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    се додека не ги исончаш ќе бидат црвено сини уфффф што се си трпиме. после со тек на време побелуваат
     
  3. tufica

    tufica Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    Мамички за тие што уште стриите им се нови, односно сини или црвени како што рече една членка пред некоја страна, да се мачкаат со масло од кантарион, јас еве веќе 3-ти ден кога се мачкам, и стриите почнаа да ми побледуваат :)
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Брее нема спас од ова стриите значи!!! :envy: Јас константо си пукам на лева страна па нагоре.. се имам убиено од мачкање и џабееееееееее е!!! Вчера гледам нешто и на десна почнаа 2-3 стрии да ми се прават а баш се радував дека нема да ми се појават. Иако се мачкам секаде, ништо не помага.
    Знам дека има една крема која е доста ефикасна контратубекс или контралубекс.. така нешто е името. Кремата е за лузни и е премнооогу ефикасна ама е ненормално скапа, мислам дека паковањето е 10мл а го плаќаш 680 денари. Познавам жени кои после бременоста имале стрии секаде каде што е можно да излези стриа и со редовна употреба на оваа крема немаат ништо, ниту бела стриа.. Така да, после раѓање да се надеваме дека со кремава нема да имаме ништо... :geek:
     
    На Cliona и Miss-HeLL им се допаѓа ова.
  5. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    пробај со еуцерин масло, мн. се фалат од него
     
  6. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Имам. Го купив околу 700 денари. Џабе. Мислам дека од него пак немав никаков ефект. Од павловичевата исто така.. само што се мачкав и што морам да кажам смрдев ... одвратна ми е. Сега се мачкам со бутер од кокос.... ми добиваат некоја синкаста боја.. дали е тоа на арно или не не знам.. :)
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tufica

    tufica Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2012
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    10
    пишав погоре дека мене уште од 2 ден почнаа да ми побледуваат со кантарионово масло, и еве сега се уште побели, а беа синкасти, пробај и ти :)
     
  8. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Ти побледуваат, а не побелуваат.. :lol:
    Неколку пати прочитав дури укапирав. Да знаеш ќе порабам и ќе пробам. Подобро да се спречи сега додека сеуште не е касно. ]:)
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  9. love4ever

    love4ever Активен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    37
    Пробај со масло од бадем, јас само со тоа се мацкам, па до сега немам нисто,ниту една стриа :)
     
  10. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Девојки дали има некој користено BIO OIL, искуство може ли?
     

    Прикачени фајлови:

    • Bio-Oil-60ml.jpg
      Bio-Oil-60ml.jpg
      Големина на фајлот:
      147 KB
      Прегледи:
      386
  11. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    а од која недела почнувате со мачкање? :^)
     
  12. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Што порано тоа подобро. Јас од кога дознав дека сум бремена почнав да мачкам павловичева и да си го припремам мешето. Фала му на Господ немам ниту една стрија. :)
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Jas go koristev pred da ostanam bremena i ke prodolzam posle poragaj....epten e efikasno a go koristev najmnogu za celulit i nekoi sitni strii sto gi imav od naglo poravanje i slabeenje.......vo bremenosta se prefrliv na hipp mama sanft ......
    Toplo ti go preporacuvam ..... :*
     
    На lady05 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Мила значи Bio Oil ефикасен е за веќе постоечки стрии? Јас во бременоста иако се мачкам со креми, пак ми се појавија стрии на стомакот, во долниот дел па сега гледам дека го имаш користено и си задоволна од резултатите па сакав да те прашам дали моментално прави стриите да се познаваат помалку или навистина помага во избледувањето? Користев една крема порано, не ми текнува на името која беше ефикасна но моментално, скоро незабележителни ги правеше стриите но 2-3 дена да не ставиш повторно си се познаваа исто. Муабетот ми беше дали трајно ги прикрива стриите и каде може да се купи? Фала :*
     
  15. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Cliona srcka sega da ne te lazam ama nezn bas dali za 2 do 3 dena gi izbeluva malku no jas posle nedela i nesto zabelzav znacitelno promema t.e poveketo ne se ni poznavaa tolku kako porano....e sega kade mozes da go kupis.....jas go kupuvam vo Dm (slusnav deka vo sk go imalo dm) a za drugo mesto navistina neznam kade go ima...
    :*
    I da tie sto gi snema t.e gi prekri ili izblede sega ne se se pojavile ile da pocnat da se poznavaat poveke
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Фала сонце, ајде уште месец дена до пораѓајот па после ќе дадам рапорт дали делувало кај мене :$ :*
     
    На sabatini му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lady05

    lady05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    48
    Мене ми го пратија од Италија 12 евра 1 шишенце од 60мл.
    Почнав да се мачкам веднаш, еве веке една недела гледам дека има мало подобрување а се надевам дека после порагај ке биде подобро зошто кожата ке се опушти тогаш.
    Поздрав и со лесно ;)
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  18. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Кога бев бремена со син ми ми се појавија стии само на бутовите и на задникот.Цела бременост се мачкав со најобична крема од мед и мелко,но го мачкав само стомакот (воопшто не забележав дека и бутките ми се здебелуваат,а и не сум обратила многу внимание на нив) Е сега бидејќи стомакот го мачкав буквално секоја вечер немам ниту една С од стрии...ист ми е и како пред бременоста...ама бутките....си имам...
    Затоа сега со оваа бременост нема да ги запоставам бутките...доволни ми се тие што ги имам :lol:
    Туку се мислам да користам павловиќева...али се мешале со капкиве 3Д? Има некоја што користела таква комбинација?
     
  19. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    od koga obicno se javuvaat striite? znam deka nema pravilo, ama sigurno otprilika ima nekoj period. Jas eve ke ja teram poslednata nedela od 6 mesec i se mackam i non stop se zagleduvam, a moze e rano.
     
  20. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ако добро се сеќавам мене во 7 мисец ми излегоа...и тоа баш пред одмор :devil: