Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. zelcepapagalce

    zelcepapagalce Активен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    da te prasam kolku vreme poceka od koga ti zadocni, pa go napravi testot? i vo koj del od denot go pravese?
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ecuss17

    ecuss17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    5
    Девојки ве молам за совет. Требаше. да добијам на 23 ноември ми касни 4 дена до 20 ноември со маж ми бевме вредни. Имам страшни болки во половината и брзо се заморувам денес околу пет часот направив тест и испадна негативен од оние ефтините. Дали може да е лажно негативен и дали е можно да е покасно зачнато па затоа ми покажа негативно. Ве молам за совет
     
    На janickaskopje и Maceto123 им се допаѓа ова.
  3. bucale

    bucale Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    37
    Обично тестот за бременост барем кај мене се покажа 100% точен и во двете бремености а поефикасен тест за бременост мислам дека е sure chek и се прави било кога во денот .
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Јас почекав да ми задоцни некаде околу 5 дена ама пошто на мене и обично ми иде на 30-32 дена и тогаш земав тест Sure Chack и го направив во 19ч поручек...И излезе позитивен...Со среќа :*
     
    На zelcepapagalce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Да тестот може да излезе лажно негативен доколку е рано направен односно зачнувањето било подоцна. Мој совет почекај уште некој ден и тогаш направи си тест најсигурно со прва мокрача, а доколку не ти се чека можеш и преку крв да си откриеш. Поздрав и со среќа да си ги видиш твоите две црти :*
     
  6. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Истиво мислење го имам пишувано многу пати и можеби сум досадна ама бидејќи никој не се враќа назад пак ќе го повторам. Тестот за бременост не излегува негативен ако линијата за исправност е обоена. И 5 ден после сексуален однос, покажува дали е позитивен или негативен. Разликата е во тоа што линијата која го покажува тестот ќе биде бледа(ако е позитивен). Јас на двете бремености направив тест само една недела после зачнување и тоа после ручек. Двата пати си покажа позитивно и така си беше.
     
  7. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Секој со различно искуство....Јас правев тест 10 дена по односот и линијата за исправност супер се обои а тестот излезе негативен.... По задоцнување на циклус од 5 дена направив два теста и двата беа позитивни и еве фала му на бога до сега се е се одвива како што треба. А знам и многу луѓе што имаат негативни тестови а биле бремени бидејќи не на секој овулацијата му е точна и зачнувањето на многу настанува покасно
     
    На janickaskopje и anina им се допаѓа ова.
  8. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    jas napraviv. prviot mi bese negativen a vtoriot pozitiven taka.da pocekaj uste nekok den.i povtori go testot....:)
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    2.870
    Пол:
    Женски
    Дали е подобро тестот да се направи наутро или нема врска тоа ?:)
     
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.961
    Допаѓања:
    73.170
    Пол:
    Женски
    доколку менструацијата доцни не е битно, јас еден тест од 40 ден правев навечер па позитивен ми беше.. исто така и Sure Check касно го правев, а не сабајле и позитивен беше :) се зависи од зачнувањето кога било и доколку има поминато повеќе денови нивото на Hcg е поголемо и тестот не може да утне :)
     
    На Maceto123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. laki.bu

    laki.bu Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    ve molam za mislenje
    minatiot mesec znaci noemvri mi dojde na 7mi ovaj mesec trebase da mi dojdi na 5ti ama eve veke 5 den mi docni. imav nezastiten odnos ama ne svrshi vo mene . posle prvoto svrshuvanje nadvor od mene se izbrisa i po 10 min prodolzivme pak i posle toa ushte ednas taka . Toj nezastiten odnos bese na 3ti ovaj mesec. Pominaa 8 dena i jas napraviv test za bremenost . Edniot go napraviv porucekta i izleze negativen. Potoa kupiv drug test i go napraviv denes sabajleto so prvata urina i toj izleze negativen. I da napomenam deka piev jaki lekarstva zaradi sto imav gnojna angina na grloto avelox se vikat i ne treba da primam lekarstva narednite 3 meseci. Dali mi docni od lekarstvata ili ima prostor za panika ?
     
  12. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.025
    Допаѓања:
    280.260
    Неколку дена пред менструација се најчесто неплодни..дали и кај тебе е така може само овулационен тест или гинеколог да потврди т.с негира.
    7-8 дена после критичниот однос се најчесто прекраток за хормонот да го достигне потребното ниво кое би можело да го детектира тест за бременост. Иако веќе ти касни, гледано од последниот критичен однос
    има поминато само една недела, што е најчесто прекратко за сигурно негативен тест.
    Дечко ти свршил надвор, а колку е тоа така, и дали предсемената течност можела да предизвика бременост исто така нема сигурност. Колку и да се мали шансите, постојат секогаш.
    Каснење може да е од бременост, апчиња, стрес.

    Секогаш има простор за паника кога се има незашттен секс.
    Прочитав во друга тема дека се срамиш да отидеш на гинеколог. Кога си веќе сексуално активна и си преминала некои мостови со срамот...мислам дека треба да се пресрамиш и да те прегледа доктор и да те посоветува за сексулано преносливи болести, контрацепција и се поврзано со бременост.
     
  13. laki.bu

    laki.bu Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    a po kolku dena od odnosot treba da napravam test povtorno ?
     
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.025
    Допаѓања:
    280.260
    Постојат псоебни тестови каде може дури и по 5 дена да покажат...но и тука јас не би рекла дека непостоење на бременост е сигурно, бидејќи можеби сеуште нема доволно високо ниво на хормон а бременост постои.
    Докторите велат 10 дена преку крв и 10-14 дена преку мокраќа.
    Преку крв ти е најсигурна варијанта наместо икс тестови за бременост да купуваш и утро вечер да проверуваш.
     
  15. laki.bu

    laki.bu Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    a kade treba krv da proveram kaj maticen ili kaj ginekolog ili da odam vo nekoja privatna ustanova ?
     
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.025
    Допаѓања:
    280.260
    Тоа е испитување на крвта што може да се изврши каде што се зема крв и се испитува обична крвна слика.
    Најискрено не сум ѕапоѕнаена како функционира ѕдравството во македонија дали ти е потребен упут за на државно, но можеш на приватно секако да средиш само да си прашаш за термин предходно кога да отидеш.
    Нека се умеша некоја друга девојка во маубетот најдобро со поконкретна информација.
    Мој најискрен совет, како што би советувала и сопствена помала сестра отиди си кај гинеколог на обичен преглед и плус он ќе те советува и упати ѕа понатаму што и каде.
    Ако не сакаш со домашни, со мајка или сестра тогаш сама или со другарка. Нема ништо срамно.
    Обичен брис да ти зеде, ПАП тест, да те зирне.
    И после 10 или 20 години сеуште ќе ти биде таа посета непријатна, ама ќе ја прифатиш како рутина на секоја воѕрасна девојка и жена и бидејќи се работи за свое здравје ќе одиш.

    Поздрав и се најдобро.
     
    На laki.bu му/ѝ се допаѓа ова.
  17. laki.bu

    laki.bu Нов член

    Се зачлени на:
    10 декември 2014
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    fala ti mnogu
     
  18. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenicki!
    Denes pravev test,sedum dena pred ciklus i izleze negativen. Simptomite me nateraa da izbrzam,gi imam simptomite,bolni gradi,vibracii i bolki vo dolniot del od stomakot,glabobolka.
    Sakam da ve prasam dali nekoja od vas potvrdila bremenost sedum dena pred ciklus,dobila pozitoven test?
     
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    16.025
    Допаѓања:
    280.260
    ЈАс немам такво искуство.
    Овулација да не биле симптомите, или ја отфрли таа можност поради следење фоликули или евентуално тест за овулација?

    Според мене е прерано за HCG хормонот да го достигне неопходното ниво кое би можело да се детектира при тестот. Кај мене 4 дена пред да ми дојде покажа, проверив по совет на мониторот за овулација кој го користев.

    Општото правило 10 дена после овулација, т.с критичниот однос преку крв, и 12-14 дена после истиот преку урина.
    Пусто трпение знам е на крај...стискаме палци за повторениот тест по една недела.
     
    На Ninichka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    Danichap,kakov e toj test za ovulacija,kade mozam da go najdam,kolku pari e i od koja firma,kako se koristi. Dosega ne sum koristela test za ovulacija,pa ako moze malku da mi objasnis...dali i ti so pomos na takov test ostana bremena?
    Ti blagodaram