1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Тестот за овулација го има истиот ефект како и мониторите за следење на овулација.
    Ти помага точно да процениш кога настанала овулацијата, а со тоа и да не ги промашиш деновите кога може да дојде до зачнување.
    Правилото 14-15 дена од менструација за да се достигне овулација е најчесто за оние кои имаат точен циклус на 28 дена, но и тогаш не е правило, посебно бидејќи овулацијата изостанува кај некои од нас. Т.с фоликулите не ја достигнуваат потребната големина за да пукнат секој месец.

    За сигурно да се види дали настанала овулација, и кога точно, секако е најпрецизно е следењето на фоликули кај гинеколог. Во термините 10-12 дена после ментсруација прв термин..потоа уште неколку.
    Тестовите за овулација функционираат по принцип на тестот за бременост и преку урината детектира дали е дојдено до истата .
    Ги има во секоја аптека, прашај најдобро ќе те советуваат за цена, производител...не се баш ефтини доколку сака човек секојдневно да мери и проверува.
    Многу девојки купија микроскопче за следење на овулацијата, кај мене беше мониторче. Микроскопчето е далеку поекономична варијанта од редовно купување на тестовите.
    Мониторчето е реално скапо за македонски стандард, псоебно бидејќи стапчињата кои редовно треба да се купуваат се истотака со набиени цени.
    Позитивното е што секогаш ќе ги трефнуваш деновите кога може да се фати, или доколку видиш дека овулацијата изостанува 1-2 месеци имаш веќе престава каде лежи проблемот и веднаш ќе се консултираш со доктурот како побргу да се надмине состојбата.
     
  2. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    (fingers)
    Mnogu ti blagodaram
     
  3. Ninichka

    Ninichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    2.133
    Пол:
    Женски
    A dali i ti so pomos na vakov test ostana bremena i posle kolku vreme?(izvini za olku prasanja,no navistina me interesira,sakam da pocnam da go pravam ovoj test)
    Pozdrav!
     
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.994
    Допаѓања:
    279.279
    Ми помогна да ги погодам плодните денови во месецот, па одговорот би бил дека имаше голем удел.

    После неколку месеци од користење на истиот се фати.
     
    На Ninichka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bela3

    Bela3 Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Bi bila blagodarna dokolku nekoj imal slucen slycaj i znae za sto se raboti. Pravev test za bremenost , onoj sto se otvara so kapace se potopuva dolniot del i povtorno se zatvora kapaceto. Najprvo se oboi kvadratot koj pokazuva deka si bremena a potoa i kvadradot sto e kontrolen sto znaci testot e pozitiven. Po 2 do 3 min celosno stana bel kvadratot koj sto pokazuva deka e pozitiven testot i ostana samo onaa vo kvadradot koja polazuva deka ne si. Kako bi
    Mozelo prvo da ja ima linijatai toa mnogu jako izrazena a potoa ja snema. Ve molam za mislenje.
     
  6. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    kako se vika testot? najdobro spored mene e da napravis uste eden
     
  7. Bela3

    Bela3 Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Pa ne zabelezav kako se vika vo celata panika no rekoa vo zegin deka e najdobar 190 denari go plativ.
     
  8. UnknownLadyDi

    UnknownLadyDi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2012
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    951
    Teстот е негативен, нормално е на почетокот кога ќе помине урината да се пребојат и двете црти, се важи резултатот после 10 минути, e тогаш ако е една, негативен е мила :)
     
  9. Bela3

    Bela3 Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu :)
     
    На UnknownLadyDi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bokace

    bokace Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    5.980
    Пол:
    Женски
    Se go pravela self cliar - taka nekako se vikashe testot sto pokazuva posle 8 dena od rizicniot odnos . Najverojatno prv pat pravish test , sekoj test raboti taka se obojuva prvin prozorceto pa se pojavuvaat crtite dali edna ili dvete . No dokolku ne si sigurna napravi uste eden test i pocekaj 5 minuti pa vidi go rezultatot . Ti posakuvaam sreka :*
     
    На Bela3 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    @Bela3 кажува дека има на тестот две квадратчиња , тестот Clear blue Има едно квадратче, не е тој, кој тест си го правела, ако не си сигурна направи уште еден
     
  12. Bela3

    Bela3 Нов член

    Се зачлени на:
    24 декември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    image.jpg
    da znaci imase dve posebno oddeleni. Dokolku i dvete se oboeni
    Pozitiven . Dokolku vtoroto e oboeno povtorno
    Pozitiven a dokolku e prvoto togas e negativen. Kaj mene prvo se oboja vtoroto znaci pozitivniot pa potoa i vtoriot i pisle nekoja minita pozitivniot izblefe. Testot mi e praven 9 dena po rizicniot odnos. Ne sum go povtorila bidejki cekam da dobijam, dokolku ne dobijam :) ke go pivtoram. Blagodaram na site.
     
    Последна измена: 25 декември 2014
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Девојки правев тест од Self Clear, само што го направив, значи веднаш ми покажа 2 лении и после 2-3 минути, покажа само една линија. Нешто со тестот не е у ред или ?
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Напрај уште еден...
     
  15. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ако излези тестот позитивен,можи да биди грешен????
    купив од нај ефтините,и апотекарката ми напомена дека треба со утринска мокрача,јас сега го направив.
    и сега ми е мисла да не е грешен оти не е со утринска мокрача....и сега се нервирам,направив тест а пак не сум сигурна дали сум бремена.
     
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    @stefi23m Најточен резултат дава со урината од првото мокрење во денот бидејќи во неа има најголема концентрираност на hcg хормонот. Има тестови за коишто пишува дека може во кое било време од денот да се направат, но сепак најточен резултат се постигнува на тој начин.
     
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    знам јас за хормонот,ама пусто неможев да дочекам до сабајле, и сега сум со шубе да не е грешен.
    зато сакав да прашам ако еднаш излези позитивен,дали има шанси да е грешен?
     
    На Vikiliks му/ѝ се допаѓа ова.
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Лажен позитивен тест многу ретко се случува, така што не се секирај, освен во ситуации кога тој хормон е покачен поради друга состојба. Но, ова е ретко на ниво речиси никогаш.

    Еве, тука имаш повеќе.

    http://www.femina.mk/семејство/бременост/тест-за-бременост
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  19. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Јас на двете бремености правев тест после ручек, и испадна позитивен. Можеби мала разлика имаше во обоеноста на тест линијата. Беше побледа од нормалното.
     
    На stefi23m и tessie им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.729
    Допаѓања:
    72.633
    Пол:
    Женски
    Jas mislam nema sansi pozitivno pogresen... Jas go pravev navecer test od 30den i bese pozitiven, bleda crta ama sepak tocen... Po 2,3 dena koga napraviv SureCheck imav dve jasno crveni linii :)
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.