1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Зависи колку ти касни ако е повеке од една недела мислам дека не е проблем да го направиш во секое време,но најсигурно е кога се прави со првата утринска мокрача.
     
  2. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Може да покаже точни резултати тестот по 10 дена од однос, а во меѓувреме веќе да ти касни? :wasntme: :wasntme: Пошо ја направив и негативен беше.
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Штом е негативен, уживај. :D Доволно време поминало, а штом веќе ти каснело, значи тоа било точното време за тест.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Shoe-Gal

    Shoe-Gal Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    178
    Moже ли да излезе лажно негативен ? Пошто јас пред 2 дена го правев, веќе ми доцнеше неколку дена околу 5 , но еве 7ми ден и сеуште немам добиено, имам само бело прање :( :( :( :(
     
  5. macorka

    macorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    lacrimosa а зошто не го повториш тестот за секој случај. Јас секогаш купувам по два за секој случај за да знам дека е 100% точно она што ќе излезе како резултат.
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ќе добиеш, јас тогаш направив 3 и на прва и на не прва мокраќа а ми доцнеше само 5 дена и излезе позитивен (иако длабоко во себе знаев дека сум бремена само несакав да си признам).
    Ако си бремена и на првиот ден од доцнење ќе бил позитивен тестот.
     
  7. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Го повторив, значи беа 13-14 дена од однос, а веке недела и пол ми касни и пак е негативен. А јас уште си чекам да добијам. |(
     
  8. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Lacrimosa најдобра варијанта е посета на гинеколог.Ако на ехо види присуство на жолто тело или да го види плодот тогаш е јасно.Ако е нешто сомнително ке те прати на исптување bHCG. bHCG можеш да направиш и сама во некоја од лабораториите без упат.Цената е 700 ден и ако ти земат крв порано - посабајлечки, резултатот е готов истиот ден околу 14 часот.Така ќе бидеш на чисто , а вака неизвесноста е потешка од било какво сознание.Поздрав
     
  9. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Дали некоја го правела тестот be safe 100денари што е?
     
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.183
    Јас, пред некој ден :)

    И не само пред некој ден, и порано.
     
  11. crticka

    crticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Дали има некоја во ваква ситуација?Значи јас секогаш добивам на 42-45 ден и гинекологот ми рече дека доколку ми е секојпат така тоа е нормално,меѓутоа последната менструација требаше да ми е на 15.12 ама ништо од тоа,па затоа на 28.12 правев тест за бременост и тој беше негативен ама правев само еден и тоа во 17 часот,а веке една недела осеќам некое чудно чувство во стомак,ме болат градите,одам во вц почесто од вообичаено,сега незнам што да правам дали уште еден тест или на гинеколог?И дали е можно да сум бремена иако не сме имале со сопругот ризичен секс односно ејакулира надвор?Ве молам пишете ако имате слично искуство.
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Ако си немала ризичен секс тогаш нема место за паника туку некој др. проблем имаш. Отиди на гинеколог и направи едно ехо ама прво поради чиста совест направи уште еден тест на прва мокраќа (многу е мала веројатноста да не е точен тестот али за секој случај).
    Претпоставувам дека имаш некој др проблем затоа што 42-45 дена на добивање и не е многу нормално. Нормално на 28 дена + - 2-5 дена ама 45 дена...гинекологот знае најубаво.

    Почекај уште 2-3 дена и оди на гинеколог на едно ехо. Можеби е случај да претходно не си имала одамна секс па сега те зеза или некоја циста ти прави проблеми. И пак ке си кажам дека многу мала е веројатноста да тестот не е точен али уште еден не е секогаш на одмет.
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Готово, добив луѓе. :lol: Можеби од промена на клима беше. Абе какви два 8 евра еден тест душата ме заболе :rofl:
    Ама барем умот ти е на место кога ќе видиш посакуван резултат. :)
     
    На crazyinlove19 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Thebestone

    Thebestone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    63
    Може ли некоја девојка да ми пише лп како изгледа тест за бременост и како се употребува? Да не бидам скроз незапознаена.... ве молам
     
  15. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    еве ти ги сите врсти на тестови. Сите се на ист принцип, се мочкаш во сад и со пипетка (ја има во пакувањето) капнуваш по 3-4капки урина во отворот. И на обележаното место гледаш колку цртки ќе се појават. црти позитивен, една - негативен.
     
  16. crticka

    crticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    ;) уф луѓе јас конечно добив,значи тестот си покажал точно само јас без врска паничам,а бев на гинеколог па нема ништо сериозно едноставно таков ми бил циклусот,преживеав добро е ;)
     
  17. kateiangel

    kateiangel Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    2
    Симптоми на бременост

    Луѓе, колку дена треба да поминат што ти касне менструацијата и тестот да покаже позитивно, мене последен пат ми има дојдено на 6 ти декември а сега сме 12 јануари, значи ми касне 6 дена дали сум бремена,и кога со сигурно тестот показува позитивно после колку дена. сабајле направив тест ми покажа негативно
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Симптоми на бременост

    Почекај уште една недела па повторно направи тест ( ако до тогаш не добиеш) и ќе треба да покаже точно тогаш.
    Поздрав и со среќа :)
     
  19. xxMxx

    xxMxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    женски...по колку време после односот може да покаже точни резултати тестот??????
     
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Не од односот, од последниот циклус.
    Треба да ти доцни циклусот барем 5-6 дена па да тестот ти покаже резултат.