1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Штом кај контролната линија нема ништо, тестот не е точен, направи нов. Можеби му е поминат рокот. Каков зема?
     
  2. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Нешто не е во ред со тестот.
     
  3. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Здраво женски
    Денес правев тест Sure Check и само што капнав почна да се прави розево прозорчето и одма ми се појави Т линијата, а потоа и С, а на тестот пишува дека ако е позитивен покажува по 5 минути. Искрено се надевам дека е позитивен и во вторник одам на лекар. :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Штом двете линии се розево обоени,честитки,бремена си сигурно. :) Имај си лесна бременост.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Pozitiven e, sekogas se pojavuva prvo kontrolnata linija, a potoa ako si bremena potemnuva i drugata linija :) So lesno bremenosta :)
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cacikr

    cacikr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    243
    Значи кај мене првин се појави тест линијата а потоа контролната линија двете се појавија во рок од неколку секунди
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  7. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Тоа значи дека имаш веќе доволно висока концентација на hcg хормон, секако тестот е позитивен. Со среќа!
     
    На espana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Epa moze urinata preminala prvo kaj test linijata i zatoa prvo taa se pojavila, dokolku gi imas i dvete crticki pozitiven e :)
     
  9. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Дали имате информација дали некои апчиња влијаат врз резултатот на тестот. Конкретно еве sure check ми кажаа дека е најточен и го направив ама пијам многу лекарства и некако не сум сигурна :(. Бев настината пиев антибиотици, па имав бактерија во грлото и пиев апчиња и за неа итн итн.. А и линијата на тестот беше бледа (само една линија се појави би требало да не сум нели ама некако не сум раат):(
     
    Последна измена: 26 јануари 2015
  10. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Dokolku se pojavila samo edna linija ne si bremena. Antibiotik ako pies i ako si bremena sepak kje se pokazat dve crticki.. ti docni mnogu ili?
     
  11. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Ми доцни само еден ден ама паниката настанува затоа што немам никакви симптоми дека ќе добијам. Месецов сум под невиден стрес(премина во анксиозност) и строг режим на исхрана заради бактеријата која ми беше во грлото. Односи имав 21 дек, и 3 дена после тоа си добив менструација. Ама сега овој месец ми се измешаа брзините не ми е јасно зошто не добивам :(
     
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.551
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Pa ne dobivas prvo poradi antibiotikot sto go pies, a vtoro poradi nervoza... Moze si go poremetila ciklusot, pocekaj uste 2,3 dena i ako ne dobies napravi uste eden test.. ako i toj e negatven sig ne si bremena, bidejki kje mora da pokaze po tolku docnenje, obicno Sure Check pokazuva i po 10 dena od odnosite. Neznam dali si zapoznaena no vo teloto na zenata koga ostanuva bremena se laci hormon HCG i zatoa i vtorata crticka na testot se obelezuva :) vo tvojot slucaj ne se obelezila, ne ti se laci toj hormon i ne si bremena :)
     
  13. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ако ти е за утеха - јас секогаш кога пијам антибиотик ми касни и тоа не малку туку ехееееј. Нормално си иде на 30+ дена, а ако земам антибиотици ја нема со недели. Ако на тоа мислиш уште полошо си правиш. Уживај, олабави се и ќе си дојде!
     
  14. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    запознаена сум ама пуста паникаааа :) фала сепак
     
  15. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    знам и тоа а и плус ептен многу лекарства пијам последниот месец и хаос ми настана во телово.. фала за утехата сепак :)
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Јас мислам дека држам рекорд во пиење лекарства минатава година. Бактерии, гнојна ангина, инфузии, што сакаш, тоа правев... И секогаш кога бев на терапија, никако не добивав. Кога ќе ми се одмореше телото, теткица доаѓаше... Уште па јас се опседнав со одење во вц на секои 2 минути да проверам, а бе ужас!
     
  17. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    хахахах л
    хахахаха леле исто со одењето во вц... а дали имаше симптоми барем дека ќе добиеш? пошо мене ептен ми се болни предмениструалните болки од половина од стомак од градите да не можам да ги пипнам... сеа абер нема ни од болките
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    никакви симптоми немав. Јас немам болни менструации, ама затоа градите како балони ми стануваат. Ништо немав! Никаков симптом. Добивав после 60+ дена во просек. Кога сум без антибиотик ми е супер, ама а пијам нешто одма се пореметува..
     
  19. Balint

    Balint Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    лелее барем ме утеши..
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    сега олабави се и сигурно ќе ти дојде