1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Течна пудра за лице

Дискусија во 'Лице' започната од angel, 23 ноември 2009.

  1. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.553
    Допаѓања:
    59.843
    Јас ја имав исто и воопшто не покрива. Како некој лесен крем со убав мирис е и толку.
     
  2. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Јас имам чисто лице,само малку црвенила некаде,и малку темни подочњаци,во граница на нормалата
    Ми треба лесна пудра за изедначување на тенот
    Па ме интересира оваа вери ме дали ќе ми заврши работа?
    Имам многу светла кожа и масна т зона ,ќе одговара ли,што мислите?
     
  3. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    За Вери пудрата незнам да ти кажам затоа што ја немам користено,но затоа за камената пудра Кетрин,имам да кажам многу пофални зборови, стварно е феномен пудрата,многу убаво покрива.Црвенила,подочњаци ништо од тоа нема да ти се познава.Јас ја земав од Еурофарм аптека и е 125ден,бројчето е 4 за светол тен,доколку имаш потемен тен ќе си најдеш сооветен број :) ;)
    [​IMG]
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  4. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    И јас исто така ке ја пофалам оваа пудра, а и камената на Голден роуз, што е исто така по 120 денари..
    Добри се многу, секоја пофалба за нив!
    Што мислите вие подобро е да се користи камена или течна.. И која е подолготрајна :?:
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    И јас ја користам таа на кетрин арли, но сано на т-зоната и на капаците од очите, врз претходно нанесена течна. Течната е попокривна и поприродно изгледа од камената бидејќи се впива, а оваа како прав е. Најдобар избор според мене е течна и мат, па доколку се има потреба и со камена да се помине на некои места. :)
     
  6. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Јас мислам дека камената е поубава,но пред да ставаш од неа прво се става убава крема за лице како што е таа бебешката павличева маст(мн е витаминска и ја прави мазна и нежна кожата како бебешка и ја штити од пудрата и сушењето на кожата), па потоа камената.И лицето СТАКЛО :)
     
  7. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    17.438
    Пол:
    Женски
    Девојки бидејќи јас оваа година сум полуматурант па нели сега ќе не сликаат за табло треба боите на лицето односно нијансите да ги ускладиме со помош на пудра . Е сега моето прашање е ( бидејќи досега и не сум користела многу пудра ) дали ќе треба да ставам некоја подлога , крем за лице или било што , пред да ставам пудран на моето лице и каква пудра ми препорачувате да купам за таа намена ? :)
     
  8. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    ^Да, треба да ставиш подлога. Јас секогаш ставам од кремата која обично ја користам и ми одговара. Е сега можеш да ставиш и посебни подлоги за пудра но мислам дека ти не би имала потреба, сепак се сликаш за на табло а не одиш на свадба каде шминката треба да ти трае подолго.
    Зависи колкава покривност бараш, јас на 14 години ја користев оваа која не е многу покривна туку е баш за изедначување и супер одговара на помлада кожа.
    [​IMG]
     
    На mims-89 и Snow-Star им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Прво види каков тип на кожа имаш, па според тоа направи си селекција (нека ти помогне мајка ти или сестра, другарка) и види каква пудра би ти одговарала - со сјаен, полумат или мат финиш.
    Потоа гледај да биде најслична нијанса на твојот природен тен и обавезно нека ти помогне некој или ако можеш сама нанеси руменило за да не изгледаш бледо и да добиеш убав свеж изглед. Нанеси и маскара, ако ги направиш убаво трепките моливче и нема да ти биде потребно бидејќи ќе добиеш убав изглед и само со маскарата.
    Пред да нанесеш пудра обавезно стави си крем, но внимавај да не е премногу мрсен па да не може убаво да ти се упие и да легне пудрата врз него.
     
    На mims-89 и Snow-Star им се допаѓа ова.
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.717
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    [​IMG][​IMG]
    Дали ги има овие кај нас и која цена се? Се сеќавам кога бев во средно ја имав купено течната пудра и убава ми беше за преку ден. А вторава слика 1 и 2ка ми изгледаат како хајлајтер и мнгу ми се summer, баш како што барам. Исто се од габрини :)
     
  11. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.471
    Допаѓања:
    17.438
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам за предлозите навистина ми помогнавте .
    И уште едно прашање каков крем за лице ми препорачувате каков користите вие ?
    Јас користам од Nivea pure&natural крема за лице добра ли ќе биде таа или треба нова да купам ?
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Ги има пудрите, ги видов во Голден Роуз пред некое време. :)

    Ако ти одговара твојата не ја менувај, немаш потреба. Сум ја имала и јас и сум ја користела како подлога за шминка, ми беше супер.
     
    На Snow-Star и Elence93 им се допаѓа ова.
  13. EmilijaEmka

    EmilijaEmka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    30
    Која камена пудра би одговарала врз течната Rimmel Matte ? Ја користев камената пудра од Catherine Arley, но некако не ми одговара, по 2 часа пудрата ми се згрутчува и парченца ми излегуваат од лицето од што се насобира пудрата.. значи таа камена не одговара, дали знаете некоја друга подобра што дава убав мат финиш без да се насобира пудрата? Дали можеби е добра камената пудра од истата линија Rimmel Stay matte ? Или ако знаете некоја друга предложете..
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Ти ја препорачувам камената пудра Rimmel Stay matte.Долго време ја користам и задоволна сум.
     
  15. K-pozitiv

    K-pozitiv Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    143
    А што велите за оваа?
     

    Прикачени фајлови:

    • 24916_1.png
      24916_1.png
      Големина на фајлот:
      183,7 KB
      Прегледи:
      294
  16. vikiimacko

    vikiimacko Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    44
    завчера конечно си ја земав Dermablend Vichy пудрата ...сега за сега преубава е...старите мозолќиња ви ги исуши и сега не ми се познаваат покрива феноменално и има висок сп фактор што е супер само има една мана морате да ставите многу ама баш многу малку покрива одлично и ако шлакате како со другите пудри ќе личите на кловн...имаче супер е потребно и едно грамче она баш многу малце фино се размачкува е не тешка ако малце се става и лицето е стакло и природно изгледа ....одоздола ставам крема на hemel face и супер е ефектот...повеќе покрива од Estee Lauder само што е потешка јас си ја земав заради СП факторот кој е 35 а сум тен порцеланка па почнувам да горам на сонце и за никаде сум поготово околу носот...а штом замине сонцето околу октомври пак си ја зимам Estee Lauder пошто е полесна мада можда се навикнам и на оваа како тргнало Dermablentov има да ми трае година дена.... ;)
     
    На Sanjichka007 и bubac им се допаѓа ова.
  17. strawberry-cake

    strawberry-cake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    14
    Мајка ми ја има истава пудра, имам ставено и јас и баш е добра, покрива :)
     
  18. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Гледав пудра на Лореал, ваљда некоја понова е, за комбиирана кожа, мислам дека имаше 16 часа покривност и нешто црно имаше на шишенцето, друго ништо не ми текнува, да не знае некој за каква пудра станува збор? И дали има некое искуство со неа? Од Bourjois f.p сум задоволна, па сакав да прашам според ваши искуства дали Лореал е подобра марка? Ми треба за мрсна кожа и да има голема покривност.
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Таа со црно капаче не знам дали е погодна за мрсна кожа, јас имам ептен поделено мислење во врска со таа пудра. Мајка ми вели дека била за зрела кожа, но не сум сигурна затоа што не сум седнала да прочешлам нешто повеќе. :D
    Убава структура има и покривна е доста, но мене ми остави впечаток дека не е до толку сува и дека остава траги доколку се допреш до лице и не се впива целосно.
    Пробај ја, па види си, мене не ми остави некаков позитивен впечаток.
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  20. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Не ми се експериментира некако баш, посебно сега кога ја спомна зрелата кожа :tmi: :lol: Не можам да се одлучам никако, се на некоја нешто и фали, а ми се пробува и нешто ново. Изгледа ќе биде дебора или флормар ако успеам да најдам, не сум расположена месецов за давање многу пари :angel: